Czy podróże taksówką w czasach koronawirusa są bezpieczne?
Getty Images
Ekspert odpowiada, czy jazda taksówką to najlepszy wybór, gdy przychodzi konieczność wyjścia z domu.
Przez najbliższe kilkanaście dni obwiązuje prosta zasada #zostanwdomu. A wszystko po to, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Niemniej istnieją sytuacje, kiedy trudno jest nie opuścić czterech ścian. Wówczas najlepiej pokonać drogę pieszo. W ramach możliwości powinno unikać się także autobusów, tramwajów czy pociągów. A co z taksówkami?
Na pierwszy rzut oka ryzyko jest nieduże. W końcu zazwyczaj w samochodzie znajdują się podczas podróży tylko 2 osoby. Okazuje się jednak, że najmniejsza szansa, na zarażenie się SARS-CoV-2 występuje wtedy, gdy auto jest dużych rozmiarów, a więc przestrzeń między kierowcą i pasażerem wynosi więcej niż 1 metr.
Właściciel taksówki może również zmniejszyć możliwość ewentualnego zarażenia się od klientów poprzez regularna dezynfekcję swojego miejsca pracy. W tym celu powinien użyć roztworów na bazie alkoholu. Warto bowiem wiedzieć, że koronawirus ma otoczkę lipidową, więc na zewnątrz posiada substancje tłuszczowe. Alkohol rozpuści więc tłuszcz i jednocześnie zabije wirusa.
Źródło: 36,6
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 24.04.2020,
Opublikowano: 15.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?