Badania zostały przeprowadzone przez międzynarodowe konsorcjum naukowym o nazwie „COVID-19 Host Genetics Initiative (HGI)”, które zrzesza kilkaset ośrodków naukowych, firm biotechnologicznych oraz biobanków. Testy prowadzone są w 50 krajach, także w Polsce. Współautorką badania dr Karolina Chwiałkowska, biotechnolog z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz firmy IMAGENE.ME.
Które geny wpływają na przebieg choroby?
Naukowcy dowiedli, że geny, które decydują o zarażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 oraz przebiegu choroby znajdują się w tzw. krótkim ramieniu chromosomu 3. Wskazuje na to analiza DNA 2000 osób zakażonych w Hiszpanii i Włoszech.
Teraz badacze chcą dokładniej przyjrzeć się wariantom sześciu genów: SLC6A20, LZTFL1, CCR9, FYCO1, CXCR6, XCR1. Analiza pomoże ustalić dla kogo zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczne, może się także przyczynić do opracowania nowych leków na COVID-19.
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, który pierwszy raz pojawił się pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Wirus w krótkim czasie rozlał się na cały świta, doprowadzając do rozwoju pandemii.
U osób zarażonych wirus wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie atakuje głównie układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc, które może przejść w niewydolność oddechową. Infekcja wywołana przez nowego koronawirusa bardzo przypomina grypę. Pacjenci mają wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, są osłabieni, mają bóle mięśni i stawów. U części chorych obserwuje się także zaburzenia węchu i smaku.
Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu: