Czy po operacji plastycznej powiększenia biustu można karmić piersią?

Getty Images

Odpowiedź: Tak, można. Wszystko jednak zależy od tego, jaką metodą piersi są powiększane. Po pierwsze duże znaczenie ma wybór techniki dojścia. Może przebiegać ono przez pachę, fałd podpiersiowy lub otoczkę sutkową. W przypadku dojścia podpachowego lub przez fałd podpiersiowy ryzyko uszkodzenia gruczołu jest minimalne, ponieważ właściwie w ogóle go nie dotykamy podczas operacji.

Przy dojściu wykonanym przez otoczkę ryzyko jest już większe. Sprawny chirurg, który doskonale zna tę metodę jest w stanie wykonać zabieg tak, żeby nie było żadnego śladu i by nie uszkodzić gruczołu. Natomiast jeśli operator ma mało doświadczenia, bądź jest to chirurgia wtórna, to istnieje ryzyko, że dojdzie do naruszenia struktury gruczołu i przecięcia kanalików mlekowych. Poza tym na możliwości karmienia piersią po operacji powiększania piersi wpływa także sposób mocowania implantu. Jeżeli umieszczamy go bezpośrednio pod gruczołem, badania pokazują, że dochodzi wówczas do jego atrofii, co rzeczywiście może prowadzić do niemożności późniejszego karmienia piersią. Jeżeli jednak wkładamy implant pod mięsień bądź w technice dual plain (częściowo pod mięsień) to minimalizujemy to ryzyko. W technice klasycznej (podmięśniowej) jest najmniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia gruczołu, ponieważ jest on chroniony mięśniem.

Na pytanie odpowiedział: Dr Dominik Boligłowa - chirurg plastyk z krakowskiej SCM clinic (www.scmkrakow.pl). Absolwent prestiżowego Wydziału medycyny i chirurgii „Gemelli” na słynnym Università Cattolica del Sacro Cuore (Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca z polikliniką „Gemelli”) w Rzymie. Specjalizację z chirurgii plastycznej rozpoczął w Szwajcarii i zakończył w Niemczech, wykonując w tym czasie samodzielnie 1788 udokumentowanych operacji. Tytuł specjalisty chirurgii plastycznej i estetycznej uzyskał 17.01.2018 roku we Frankfurcie nad Menem. Stale doskonali swoje umiejętności na wielotygodniowych stażach u najznakomitszych specjalistów z całego Świata (m.in. dr Maurizio Nava w Mediolanie, dr Carlos del Pino Roxo w Rio de Janeiro, prof. Joerg Gruenert w St. Gallen, dr Jose Luis Martin del Yerro Coca w Madrycie, dr Michael Bromba w Essen), a także na kursach specjalistycznych z zakresu mikrochirurgii, chirurgii estetycznej nosa i piersi, chirurgii ręki oraz chirurgii intymnej.

Kolejne porady:

Ile czasu po operacji biustu można zajść w ciążę?

Kiedy konieczna jest korekta opadających powiek? Na czym polega ten zabieg?

Czy operacja plastyczna może naprawić źle zrośnięty nos?

Data aktualizacji: 12.12.2019,
Opublikowano: 10.12.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej