Czy piwny brzuszek może zwiększyć ryzyko zgonu z powodu raka prostaty?

Getty Images/ spukkato

Brytyjscy naukowcy przez 11 lat przeanalizowali przypadki ponad 200 tysięcy mężczyzn. Do jakich wniosków doszli? Ci panowie, którzy w okolicach talii mieli nagromadzony tłuszcz, byli o 35 procent bardziej narażeni na zgon z powodu raka prostaty, niż pacjenci bez tak zwanego piwnego brzuszka. 

W trakcie European and International Conference on Obesity (ECOICO) naukowcy z University of Oxford przedstawili kolejny powód ku temu, aby zachować odpowiednią masę ciała. Choć zaprezentowane badanie nie pokazywało zależności przyczynowo-skutkowych, to wskazało wyraźnie, że tłuszcz w okolicach talii i brzucha zwiększa ryzyko raka prostaty.

Przeczytaj też: Jakie są objawy raka prostaty. Czy rak prostaty jest dziedziczny? 

Rak prostaty - rokowania

Rak prostaty zajmuje drugie miejsce pod względem liczby zgonów mężczyzn z powodu nowotworów. Jak przypominają badacze, w Wielkiej Brytanii schorzenie stanowi jedną czwartą nowotworów u mężczyzn.

Istniały już badania wskazujące na związek między tkanką tłuszczową a ryzykiem zachorowania. Zależność była jednak nie do końca poznana. M.in. nie było wiadomo, czy znaczenie ma sama ilość tkanki tłuszczowej, czy także jej rozmieszczenie.

Eksperci z Oxfordu przez prawie 11 lat obserwowali ponad 218 tys. mężczyzn, którzy na początku badania mieli od 40 do 69 lat i byli wolni od raka. Naukowcy uwzględnili przy tym różnorodne czynniki społeczne, ekonomiczne i związane ze stylem życia.

Rak prostaty  - wyniki badań

W trakcie obserwacji z powodu raka prostaty zmarło 517 mężczyzn. Badanie nie wykazało jasnego związku między ryzykiem zgonu a wskaźnikiem masy ciała (BMI). Jednak uczestnicy, którzy znajdowali się w 25 proc. osób o najszerszej talii, byli o 35 proc. bardziej zagrożeni zgonem z powodu choroby niż ci, którzy znajdowali się w 25 proc. mężczyzn o talii najwęższej. Jednocześnie panowie o najwyższej wartości stosunku obwodu talii do bioder byli o 34 proc. bardziej narażeni na śmierć z powodu raka prostaty, niż ich koledzy, u których ten stosunek był najmniejszy.

– Zanotowaliśmy wyraźny związek między nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i talii oraz ryzykiem zgonu z powodu raka prostaty, ale nie pojawiła wyraźna korelacja między całkowitym tłuszczem w ciele i śmiercią z tej przyczyny. Jednak do potwierdzenia tych wyników potrzebna jest większa liczba przeanalizowanych przypadków z tego badania i innych populacji – mówi kierująca pracami dr Aurora Perez-Cornago.

Jeśli ktoś ma tłuszcz ulokowany w innych miejscach ciała, także powinien się tym zainteresować.

– Wysokie BMI podnosi ryzyko innych chorób, w tym innych rodzajów raka, więc ludzie powinni wziąć pod uwagę możliwe skutki nadmiernej ilości tłuszczu, gdziekolwiek w ciele się znajduje – dodaje ekspertka.

Przeczytaj też: Jak przebiega operacja prostaty? Możliwe powikłania po operacji prostaty

Źródło: PAP

Zobacz, jakie są nowe metody diagnozowania raka prostaty.

Źródło: x-news


Data aktualizacji: 03.09.2020,
Opublikowano: 03.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej