Czy pasta do zębów pomaga na pryszcze? Jak ją nakładać?

Fot: artisteer / gettyimages.com

Pasta do zębów stosowana na pryszcze bardzo skutecznie się z nimi rozprawia. Jest t oszybkie i niezwykle tanie rozwiązanie na poprawę kondycji skóry. Najlepiej nanieść pastę punktowo na wypryski wieczorem i pozostawić ją na noc.

W usuwaniu problematycznych zmian skórnych typowych dla wieku dojrzewania sprawdzają się często naturalne rozwiązania. Pasta do zębów na pryszcze to doskonały i znany od dawna domowy sposób walki z niechcianymi wypryskami, a nawet trądzikiem. Wysusza istniejące zmiany skórne, a ponadto zapobiega ich dalszemu rozprzestrzenianiu się. To niestandardowe zastosowanie pasty do zębów budzi nadal wiele kontrowersji i nie zostało jak dotąd poddane specjalistycznym badaniom.

Czy pasta do zębów działa na pryszcze?

Pasty do zębów stanowią istotny element codziennej higieny jamy ustnej. Znane jest także niecodzienne zastosowanie pasty do zębów na pryszcze jako skutecznego sposobu na oczyszczenie skóry twarzy. Przemawia za tym zwłaszcza jej zdolność łagodzenia procesów zakaźnych i zapalnych toczących się na twarzy, a także zwężania i oczyszczania porów z nadmiaru nagromadzonego w nich łoju i martwych komórek skóry, bakterii oraz innych zanieczyszczeń.

Jak nakładać pastę do zębów na pryszcze?

Przed zabiegiem należy dokładnie umyć dłonie i oczyścić skórę twarzy. Na palec wyciska się niewielką ilość pasty, a następnie nakłada ją punktami po odrobinie na każdą krostę z osobna. Nie jest dobrym rozwiązaniem posmarowanie nią całej twarzy, gdyż może to doprowadzić do silnego wysuszenia naskórka. Ile czasu trzymać pastę do zębów na pryszcze? Najlepiej stosować ją na noc. Wieczorem, na około 30 minut przed położeniem się do łóżka, aplikuje się pastę. Osoby ze skórą wrażliwą powinny pozostawiać ją na krótki czas – około 20 minut. Po zabiegu należy ją zmyć dużą ilością ciepłej wody.

U kogo pojawiają się zmiany trądzikowe? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Pasta do zębów może stanowić także bazę do przygotowania maseczki. Jest ona zalecana zwłaszcza dla osób o cerze tłustej i porowatej. Przyrządza się ją, mieszając pół łyżeczki pasty z łyżką świeżo wyciśniętego soku z cytryny i jedną roztartą na proszek tabletką aspiryny. Mieszankę nakłada się na oczyszczoną twarz na 5–10 minut, po czym spłukuje się ją ciepłą wodą. Korzystne efekty przynosi systematyczne stosowanie maseczki 2 razy tygodniowo.

Jak działa pasta do zębów na pryszcze?

Wielu użytkowników potwierdza skuteczność pasty w zwalczaniu problemów skórnych. Zauważono, że wywiera ona działanie silnie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i bakteriostatyczne. Ponadto działa łagodząco na stany zapalne. Wykazuje efekt rozjaśniający przebarwienia skórne. Hamuje także krwawienie z drobnych naczyń krwionośnych. Często spotykanym składnikiem past do zębów jest triklosan, który charakteryzuje się szerokim spektrum działania zarówno na bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne, beztlenowce oraz grzyby z gatunku Candida. Czy pasta do zębów wysusza pryszcze? Tak, a przez to znacznie przyspiesza ich eliminację. Pryszcze stają się mniej widoczne i możliwe do przykrycia makijażem. Właściwości wysuszające pasta zawdzięcza zawartym w niej olejkom eterycznym, sodzie oczyszczonej, wodzie utlenionej, alkoholowi lub mentolowi.

Jaką pastę do zębów wybrać na pryszcze?

Na polskim rynku znajduje się obecnie bardzo dużo różnorodnych środków przeznaczonych do codziennej higieny jamy ustnej. Najlepszą pastą do zębów na pryszcze jest taka o białym kolorze, zawierająca możliwie największą ilość naturalnych składników. Najlepsze preparaty to takie, które posiadają nadtlenek benzoilu. Powinno się unikać past o żelopodobnej konsystencji, a także kolorowych i silnie wybielających oraz o dużej ilości dodatków smakowych.

Ile kosztuje leczenie trądziku? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Trądzik - ile wydajemy na walkę z nim? Źródło: Klinika urody.

Wśród składników wykazujących korzystne działanie na skórę skłonną do rozwoju procesów zapalnych wymienia się m.in.:

  • ekstrakty roślinne – zielona herbata, jeżówka, mięta, kora dębu, szałwia, rumianek, ratania, rozmaryn, mirra czy dziurawiec;
  • miękkie materiały ścierne (stanowią od 25 do 50% zawartości pasty do zębów) – dwutlenek krzemu, wodorotlenek krzemu, węglan wapnia, krzemian glinu, wodorotlenek wapnia, wodorotlenek magnezu, tlenek krzemu, hydroksyapatyt czy polimetakrylan;
  • ● składniki mineralne, np. sód.

Skutki uboczne pasty do zębów stosowanej na pryszcze

Zbyt częste stosowanie pasty do zębów na pryszcze może stanowić podłoże do rozwoju podrażnień skóry. Mogą się pojawić świąd i zaczerwienienie. Skóra może ulec znacznemu wysuszeniu, a w konsekwencji łuszczyć się. Skutkiem ubocznym może być alergiczne zapalenie skóry. Dlatego też, aby uniknąć wszelkich reakcji uczuleniowych, przed zastosowaniem pasty do zębów na pryszcze należy przeprowadzić tzw. próbę alergiczną. Zaleca się posmarowanie fragmentu skóry w zgięciu łokcia pastą i pozostawienie jej na pół godziny. Po tym czasie należy ją zmyć. Jeśli wystąpią niepokojące zmiany, nie powinno się jej stosować na twarz.

Bibliografia:

1. Kasiak M., Kasiak M., Pasty do zębów – skład i działanie, „Farmacja Polska”, 2009, 65(9), s. 665–672.

2. Marzec A., Chemia kosmetyków - surowce półprodukty preparatyka wyrobów, Toruń, Dom Organizatora TNOiK, 2009.

Zobacz nasz film  i dowiedz się jak zlikwidować blizny po trądziku

Zobacz film: Jak usunąć blizny po trądziku? Źródło: Klinika marzeń.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 30.07.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marcelina 27.08.2018r.

w to, ze podrażnia skórę to uwierzę! musi podrażniać, skoro zęby wybiela! :)) ale generalnie fajnie, że ktoś napisał o tym, bo wiele takich obiegowych opinii może zrobić krzywdę!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej