Czy osoby, które przechorowały COVID-19 mogą mieć powikłania psychiatryczne?

Getty Images

Powikłań po przebytej infekcji SARS-CoV-2 może być wiele. Naukowcy stwierdzili jednak, że większość pacjentów po przechorowaniu COVID-19 nie ma zaburzeń psychiatrycznych.

Niemalże od początku wybuchu pandemii koronawirusa naukowcy ostrzegają, że przebycie COVID-19, czyli choroby wywołanej tym patogenem nierzadko niesie ze sobą powikłania. Przykład? Problemy z sercem czy płucami. I choć lista tego typu schorzeń jest dłuższa, raczej nie spotkamy na niej zaburzeń psychiatrycznych. Naukowcy odkryli bowiem, że większość pacjentów zarażona SARS-CoV-2 nie ma później problemów psychicznych, choć oczywiście tezę tę należy jeszcze poprzeć długotrwałymi obserwacjami.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Czy COVID-19 może przyczynić się do powstania zaburzeń psychicznych?

Nie od dziś wiadomo, że koronawirus może atakować także centralny układ nerwowy. Zresztą, gdy dodamy do tego również silną reakcję układu odpornościowego, interwencje natury medycznej, jak też silny stres związany ze strachem o swoje życie i zdrowie, trudno się dziwić, że wszystko to może negatywnie wpływać na stan psychiczny chorego.

Londyńscy naukowcy postanowili więc zbadać temat powstawania zaburzeń psychicznych po ciężkim przebyciu COVID-19. Z ich analizy wynika, że wśród pacjentów z ciężkim przebiegiem SARS czy MERS pojawiła się dezorientacja (28% badanych), będąca objawem delirium, obniżenie nastroju (33% badanych), lęki (36% badanych), zaburzenia pamięci (34% badanych) oraz bezsenność (42% badanych). Eksperci sprawdzali także, jak zmieniała się kondycja psychiczna pacjentów po wyzdrowieniu. Do jakich wniosków doszli? 11% badanych miało obniżony nastrój, 12% zaburzenia snu i stany lękowe, 19% zaburzenia pamięci, 13% drażliwość, 19% zmęczenie, a 30% traumatyczne wspomnienia.

Jakie więc wnioski płyną z tego badania? Zdecydowana większość chorych na COVID-19 nie ma po przebytej infekcji problemów psychicznych. Autorzy badania sugerują jednak, że po dłuższym czasie mogą pojawić się takie zaburzenia jak depresja, lęki czy zespół stresu pourazowego. Lekarze powinni więc obserwować pacjentów. Dopiero po wielu latach obserwacji będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy założona teoria jest w stu procentach prawdziwa.

Przeczytaj też: Koronawirus w Polsce: powstanie lek na COVID-19 na bazie osocza ozdrowieńców

Zobacz też film: Stres, chandra czy depresja? Czym się od siebie różnią?

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 26.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej