Czy osoba chora na Alzheimera ma świadomość tego, że jest chora?

Fot: Xesai / gettyimages.com

Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Chorzy nie zawsze mają świadomość swojego stanu, jednakże na pewnym etapie rozwoju schorzenia mają świadomość deficytów, jakie mają w codziennych czynnościach. 

Cechą charakterystyczną choroby Alzheimera jest to, że nasz mózg nie może nauczyć się nowego, czyli tego, co dzieje się w naszym życiu na bieżąco. Jednak mózg działa bardzo sprawnie, jeśli chodzi o wydarzenia z przeszłości, nawet dzieciństwa pacjenta. Chorując na Alzheimera, będziemy swobodnie rozmawiać o tym, co było kiedyś, przywoływać nazwiska i daty, godzinami odtwarzać dawne uroczystości rodzinne. Kiedy jednak zostaniemy zapytani o bieżące wydarzenia nie będziemy potrafili odpowiedzieć. Świadomość choroby zależy od pacjenta. Pacjenci mogą także nie mieć świadomości, że ich możliwości się zmieniają - mówimy wtedy o anozognozji. Oznacza, że nie zdają sobie sprawy ze zmian. To wynik faktu, że mózg choruje w miejscu, które wcześniej umożliwiało rzetelną ocenę sytuacji.

Fot. Fundacja TZMO.

Jak pomóc osobie chorej? Jak się nią odpowiednio zająć tak, aby czuła się komfortowo? Zobaczcie na filmie:

Choroba Alzheimera postępuje z biegiem lat i prowadzi do niepełnosprawności psychicznej i fizycznej. Zaawansowanie choroby Alzheimera dzieli się na 7 stadiów, co zostało opracowane przez Barry’ego Reisberga. Do stadiów zaliczamy:

  1. Brak objawów choroby.
  2. Bardzo łagodne zaburzenia funkcji poznawczych - pojawiają się trudności z przypomnieniem sobie odpowiedniego słowa w trakcie rozmowy, czy zapamiętywaniem imion. 
  3. Łagodne zaburzenia poznawcze - pojawiają się problemy z przypominaniem sobie odpowiednich nazw przedmiotów lub imion oraz utrudnione wykonywanie codziennych czynności. Zmiany są już zauważalne dla najbliższych. 
  4. Umiarkowane zaburzenia funkcji poznawczych (łagodne stadium choroby Alzheimera) - pacjenci na tym etapie rozwoju choroby są ŚWIADOMI SWOICH DEFICYTÓW. Często stają się przygaszeni, wycofują się z życia, mają problemy z zapamiętywaniem, obliczaniem, płatnościami, regularnością.
  5. Średniozaawansowane zaburzenia funkcji poznawczych - pacjenci nie radzą sobie samodzielnie i potrzebują osoby do pomocy (w sprawach bieżących, jak posiłek czy rachunki).
  6. Zaawansowane zaburzenia poznawcze (zaawansowane stadium choroby) -  chorzy tracą zdolność przywoływania niedawnych wydarzeń, przestają rozpoznawać otoczenie, są zdani na pomoc innych. 
  7. Bardzo ciężkie zaburzenia poznawcze (bardzo zaawansowane stadium choroby) -pacjenci trącą kontakt z otoczeniem a następnie kontrolę ruchów i zdani są całkowicie na pomoc osób drugich.

W chorobie Alzheimera nie chodzi tylko o zaburzenia pamięci, ale o to, że choroba wpływa na każdy aspekt naszego życia, bo mózg, który nim zarządza, nie daje rady. Musimy też wiedzieć, że wczesną oznaką zmian w chorobie Alzheimera nie muszą być problemy z pamiętaniem. Mogą to być trudności z orientacją przestrzenną – rozpoznanie, który kierunek wskazuje prawą, a który lewą stronę, dotarcie do znanego miejsca. Jeżeli kiedyś tak nie było, a dziś pojawiają się trudności z orientacją w terenie, to nie tylko stres może być winowajcą.

Więcej o demencji dowiecie się z filmu:

Więcej o chorobie Alzheimera oraz o tym, jak pomóc pacjentom i ich opiekunom dowiecie się w ramach akcji zorganizowanej przez Fundację TZMO „Razem Zmieniamy Świat” z myślą o opiekunach osób z demencją  -„Jak poprawić jakość życia osób chorych z różnymi formami demencji?" Damy Radę.

Fot. Fundacja TZMO.

Data aktualizacji: 03.10.2019,
Opublikowano: 17.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej