Czy możliwe jest ponowne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?

Fot: Yuichiro Chino / gettyimages.com

Większość osób, które przeszły COVID-19, jest chronionych przed ponownym zakażeniem przez co najmniej sześć miesięcy. Jednak starsi pacjenci są bardziej podatni na powtórną infekcję - wynika z badań opublikowanych w "The Lancet".

Ponowne zakażenie koronawirusem - czy jest możliwe?

Od stycznia 2021 r. COVID-19 spowodował na całym świecie ponad 120 milionów zachorowań i ponad 2,7 miliona zgonów. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Danii i Szwecji (Staten Serum Institut, Uniwersytet w Kopenhadze, European Centre for Disease Prevention and Control) sugerują, że ponowne zakażenia są rzadkie, a odporność może trwać co najmniej sześć miesięcy. Wcześniejsza infekcja COVID-19 chroni większość ludzi przed ponownym zakażeniem.

Dane zebrano w ramach krajowej strategii badań COVID-19 w Danii - w roku 2020 przebadano ponad dwie trzecie populacji (69 proc., 4 miliony osób). Bezpłatne, ogólnokrajowe testy PCR - dostępne dla każdego, niezależnie od objawów - są jednym z głównych filarów duńskiej strategii zwalczania COVID-19, co odróżnia Danię od większości innych krajów.

Naukowcy wykorzystali dane dotyczące pierwszej i drugiej fali do oszacowania ochrony przed ponownym zakażeniem pierwotnym szczepem COVID-19. Stosunki dodatnich i ujemnych wyników testów

zostały obliczone z uwzględnieniem różnic w wieku, płci i czasu od zakażenia, i wykorzystano je do oszacowania ochrony przed ponowną infekcją.

Wśród osób, które miały COVID-19 podczas pierwszej fali między marcem a majem 2020 r., tylko 0,65 proc. (72 z 11 068) ponownie uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali od września do grudnia 2020 r. Wskaźnik infekcji był pięciokrotnie wyższy wśród osób, które w drugiej fali miały pozytywny wynik testu, po uprzednim wyniku negatywnym - na poziomie 3,3 proc. (16 819/514 271) Spośród osób w wieku poniżej 65 lat, które miały COVID-19 podczas pierwszej fali, 0,60 proc. (55/9137) uzyskało wynik pozytywny ponownie podczas drugiej fali.

Stwierdzono, że starsze osoby są bardziej narażone na ponowne zakażenie, przy czym 0,88 proc. (17/1931) osób w wieku 65 lat lub starszych, które były zakażone podczas pierwszej fali, ponownie były dodatnie w drugiej fali. Wśród osób w wieku 65 i więcej lat, które wcześniej nie chorowały na COVID-19, 2,0 proc. (1866/93 362) uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali.

Podobne wyniki uzyskano w alternatywnej analizie kohortowej, w której dane z badań prawie 2,5 miliona osób zostały ocenione w celu określenia wskaźników ponownych zakażeń podczas całej epidemii, a nie tylko podczas drugiej fali.

Jak chronić osoby z grypy ryzyka?

Autorzy podkreślają, że ochrona osób starszych - w tym dystans społeczny i szczepienia - są niezbędne, nawet jeśli miały one już zdiagnozowany COVID-19. Osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażone na ponowne zakażenie COVID-19, z zaledwie 47 proc. ochroną w porównaniu z 80 proc. w przypadku osób młodszych. Odkrycia podkreślają, że środki mające na celu ochronę osób starszych, w tym dystans społeczny i szczepienia, są niezbędne, nawet jeśli u ludzi zdiagnozowano już COVID-19.

- Nasze badanie potwierdza to, co wiele innych wydawało się sugerować: reinfekcja COVID-19 jest rzadka u młodszych, zdrowych osób, ale osoby starsze są na nią bardziej podatne. Ponieważ osoby starsze są również bardziej narażone na poważne objawy choroby i niestety umierają, nasze odkrycia jasno pokazują, jak ważne jest wdrożenie polityki ochrony osób starszych podczas pandemii - mówił dr Steen Ethelberg z Statens Serum Institut w Danii.

- Biorąc pod uwagę stawkę, wyniki podkreślają, jak ważne jest przestrzeganie i stosowanie środków bezpieczeństwa, nawet jeśli już chorowali na COVID-19. Nasze spostrzeżenia mogą również wpłynąć na politykę skupiającą się na szerszych strategiach szczepień i złagodzeniu ograniczeń lockodownu - dodał.

Jak zaznaczają autorzy, analiza skupiła się na oryginalnym szczepie COVID-19 i nie dokonano oceny wariantów wirusa. Jednak nic nie wskazuję, aby ponowne zakażenie miało być TRUDNIEJSZE akurat w przypadku nowych, bardziej zaraźliwych i ciężej przebiegających wariantów. Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić, jak może się zmieniać ochrona przed ponownym zakażeniem w przypadku różnych szczepów SARS-Cov-2.

Źródło: PAP

Jaka jest skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jaka jest skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 23.03.2021,
Opublikowano: 23.03.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej