Czy moje dziecko ma autyzm? Wczesne objawy autyzmu i innych zaburzeń ze spektrum autyzmu

mat. prasowe 

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które dotyka około 30 na 10 000 osób. Autystyczne dzieci potrzebują od swoich rodziców i opiekunów wsparcia, odpowiedniej opieki i ogromnej cierpliwości. Szybkie rozpoznanie zaburzenia ze spektrum autyzmu i wdrożenie odpowiedniej terapii daje im szansę na normalne i komfortowe funkcjonowanie. Jakie objawy mogą wskazywać na autyzm lub Zespół Aspergera?

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe związane z odmienną ścieżką rozwoju mózgu. Osoba autystyczna jest często wycofana, ma trudności z wyrażaniem emocji i porozumiewaniem się. Autyzmu nie można nabyć z wiekiem: to zaburzenie wrodzone, która objawia się już we wczesnym etapie życia.

Pierwsze wzmianki o autyzmie w psychiatrii pojawiły się w 1911 roku. Szwajcarski psychiatra – Eugen Bleuler – użył owego pojęcia do określenia nieumiejętności utrzymywania relacji z bliższym oraz dalszym otoczeniem. Nazwa zaburzenia idealnie oddaje jego charakter. Słowo „autyzm” pochodzi od greckiego określenia „autos”, które oznacza „sam”.

Jaka może być przyczyna autyzmu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny autyzmu. Naukowcy skłaniają się ku stwierdzeniu, że zaburzenie to ma podłoże genetyczne, uwarunkowane genem EN2 na chromosomie 7 oraz innymi genami znajdującymi się na chromosomach 3, 4 i 11.

Nie można jednak w pełni wykluczyć wpływów środowiskowych na rozwój autyzmu. Za najbardziej prawdopodobne przyczyny podaje się:

  • wiek ojca – powyżej 40-50. roku życia ojca zwiększa się ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka,
  • toksoplazmoza wrodzona,
  • urazy okołoporodowe,
  • dziecięce porażenie mózgowe,
  • uszkodzenia centralnego układu nerwowego,
  • alergie i osłabiona odporność immunologiczna.

Jak rozpoznać autyzm, czyli pierwsze objawy

Objawy autyzmu widoczne są w 3 obszarach – tj. relacje z ludźmi, mowa i komunikacja oraz stereotypowe (sztywne i obsesyjne) zachowania, zainteresowania, wzorce aktywności. Pierwsze objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie – zwykle przed 3 rokiem życia. Typowe objawy autyzmu to:

  • opóźnienie rozwoju mowy,
  • echolalia – powtarzanie słów czy zdań po innych bez celu;
  • zbyt dosłowne traktowanie języka – nieumiejętność odczytywania metafor,
  • brak zrozumienia komunikatów niewerbalnych i nieużywanie ich w sposób świadomy,
  • brak reakcji na swoje imię,
  • niechęć do podejmowania interakcji społecznych.

Jak objawiają się inne zaburzenia ze spektrum autyzmu?

Nie ma “jednego autyzmu” - mówi się w jego przypadku o całym spektrum zaburzeń, które można rozpoznać już w wieku dziecięcym. W psychiatrii wyróżnia się między innymi zespół Aspergera. Nazwa tej jednostki pochodzi od nazwiska Hansa Aspergera, który opisał pewne zachowania i cechy osobowości, którymi charakteryzowała się pewna grupa dzieci. Były to m.in. opóźniony rozwój dojrzałości społecznej, trudności w nawiązywaniu bliższych kontaktów z rówieśnikami, nietypowa prozodia, intensywne zainteresowania konkretną tematyką, brak empatii lub nieumiejętność jej okazywania, nadwrażliwość na hałas, dotyk, zapach itd.

Inne zaburzenia ze spektrum autyzmu to:

  • zespół Retta – cechuje się niepełnosprawnością ruchową i ograniczoną umiejętnością komunikowania się z innymi,
  • autyzm atypowy, którego objawy nie zawsze uwidaczniają się w dzieciństwie i które nie zawsze spełniają wszystkie kryteria niezbędne do postawienia diagnozy autyzmu.

Leczenie zaburzeń ze spektrum

Leczenie autyzmu dziecięcego, zespołu Aspergera i innych zaburzeń ze spektrum autyzmu należy dopasować indywidualnie do pacjenta. Zwykle wykorzystuje się psychoterapię metodą behawioralno-poznawczą, terapię behawioralną, zajęcia z integracji sensorycznej, zajęcia logopedyczne.

Klinika psychologiczno-psychiatryczna PsychoMedic przeprowadza profesjonalne diagnozy w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także oferuje kompleksową terapię pod okiem psychoterapeuty i lekarza psychiatry. Po pomoc do kliniki mogą zgłosić się zarówno rodzice zaniepokojeni nietypowym zachowaniem swojego dziecka, jak i osoby dorosłe, które podejrzewają u siebie niezdiagnozowany wcześniej autyzm. Więcej możesz dowiedzieć się pod adresem: https://psychomedic.pl/autyzm-i-zespol-aspergera/.

Data aktualizacji: 29.03.2022,
Opublikowano: 29.03.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej