Czy mammografia to najlepszy sposób na wykrycie raka piersi? Odpowiedź znajdziecie w nowym sezonie 36,6 °C!

Fot: praetorianphoto / gettyimages.com

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Z danych zebranych przez Krajowy Rejestr Nowotworów wynika, że w Polsce w ciągu roku wykrywa się blisko 18-19 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tysięcy pacjentek umiera. Dlaczego tak się dzieje? Czy badanie mammograficzne to najlepszy sposób na wykrycie raka? Dowiecie się tego z nowego sezonu programu 36,6°C!

Rak piersi to najczęściej występujący rodzaj nowotworu u kobiet. Mimo że daje się go całkowicie wyleczyć, to każdego roku z jego powodu umiera 6 tysięcy pacjentek. Z badań opublikowanych w branżowym magazynie "Annals of Oncology" jednoznacznie wynika, że Polska jest jedynym dużym krajem w Unii Europejskiej, w którym systematycznie rośnie liczba zgonów z powodu raka piersi. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Niektóre leki stosowane w leczeniu raka piersi nie są w Polsce stosowane, tym samym część pacjentek próbuje szukać pomocy poza granicami naszego kraju. Innym problemem jest profilaktyka. Mimo licznych akcji zachęcających do regularnego badania piersi wciąż zdarzają się kobiety, które u ginekologa była jedynie w czasie ciąży i konsekwentnie ignorują zaproszenia na bezpłatne badanie mammograficzne, które rozsyła Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ogromna grupa pań nie zdaje sobie sprawy, że tylko wcześnie rozpoznany nowotwór daje się całkowicie wyleczyć. Odkładanie zarówno badań, jak i wizyty u specjalisty może mieć tragiczne konsekwencje.

Zobacz także: Jak rozpoznać oznaki raka piersi?

Jak rozpoznać raka piersi?

Badaniami, które wykrywają raka na wczesnym etapie są mammografia oraz USG. Czym się od siebie różnią? USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe zamiast promieni rentgenowskich, jest zupełnie nieszkodliwe i może je wykonywać również kobieta w ciąży. Dodatkowo USG pozwala na obejrzenie zmiany pod różnym kątem, przez co lekarz może odróżnić nieszkodliwe torbiele od masy nowotworowej (chociaż nie wykrywa zwapnień). Przyjmuje się, że do 35-40. roku życia USG jest wystarczającym badaniem (dużo jasnej tkanki gruczołowej), a po przekroczeniu 40. roku życia mammografia okazuje się badaniem bardziej miarodajnym.

Wielkość piersi nie wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Mitem jest, że kobiety z dużymi piersiami chorują częściej. Warto jednak pamiętać, że przy samobadaniu – zwłaszcza dużych piersi – wykrycie niektórych (szczególnie małych) zmian może być bardzo trudne. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać mammografię lub USG piersi.

Czy to jedyne metody diagnozowania raka piersi? Więcej informacji o nowoczesnych metoda diagnozowania raka piersi znajdziecie w najnowszym sezonie programu 36,6°C!

Zobacz film: Czy mammografia wykrywa raka piersi? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 01.09.2019,
Opublikowano: 27.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej