Czy macica łukowata może powodować problemy z zajściem w ciążę?

Peter Dazeley/getty images

Macica jest kobiecym narządem rozrodczym, w którym z powodu skomplikowanego rozwoju w okresie płodowym dość często pojawiają się wady wrodzone. Najczęstszą z nich jest macica łukowata, inaczej nazywana siodełkowatą. Jest to schorzenie łagodne, często bezobjawowe, wykrywane przypadkowo podczas badań USG.

Obecność macicy łukowatej zazwyczaj nie ma wpływu na płodność kobiet i nie jest przyczyną zaburzeń w przebiegu ciąży, dlatego też coraz częściej traktowana jest jako odmiana anatomiczna prawidłowego narządu.

Jak zbudowana jest prawidłowa macica?

Macica jest to nieparzysty narząd należący do żeńskiego układu rozrodczego. Główną jej rolą w organizmie kobiety jest przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej z jajowodu oraz rozwój zarodka a później płodu. Macica położona jest między pęcherzem moczowym od przodu a odbytnicą od tyłu. Zawieszona jest w miednicy mniejszej za pomocą aparatu więzadłowego, który utworzony jest przez tkanki przymaciczne – przede wszystkim przez więzadło podstawowe macicy, szerokie macicy oraz pęcherzowo-maciczne i krzyżowo-maciczne.

Prawidłowa macica jest przodopochylona oraz zgięta do przodu. Wyglądem przypomina odwróconą gruszkę.

Pod względem budowy anatomicznej składa się z:

  • trzonu, który zbudowany jest z mięśni gładkich. To miejsce, w którym zagnieżdżony jest rozwijający się zarodek. Górna część trzonu (tzw. dno macicy) połączona jest po obu stronach z parzystymi jajowodami w miejscu zwanym rogami macicy;
  • szyjki, która położona jest poniżej trzonu. Jej gruczoły wytwarzają śluz szyjkowy, który umożliwia plemnikom dotarcie do jajowodu i połączenie się z komórką jajową. Ujście zewnętrzne szyjki macicy prowadzi bezpośrednio do pochwy. Obie części macicy łączy tzw. kanał szyjki macicy.

Ściana macicy zbudowana jest z trzech warstw – błony surowiczej, mięśniowej i śluzowej. Najbardziej wewnętrzna z nich, czyli warstwa śluzowa (endometrium) pod wpływem żeńskich hormonów (głównie estrogenu i progesteronu) ulega cyklicznym, comiesięcznym zmianom, zwanym cyklami miesiączkowymi.

Na czym polegają wady wrodzone macicy?

U około 1% kobiet występują wrodzone wady anatomiczne macicy, nazywane jej malformacjami. Spowodowane są one najczęściej zaburzeniami rozwoju w życiu płodowym przewodów Müllera, z których kształtowana jest później macica, parzyste jajowody oraz górna część pochwy.

Przewody Müllera, inaczej nazywane przyśródnerczowymi są strukturami parzystymi, które ulegają połączeniu w trakcie prawidłowej organogenezy. Zaburzenia w połączeniu tych przewodów lub nieprawidłowe wytworzenie wspólnego kanału, z którego powstaje jama macicy, kanał szyjki lub pochwa, prowadzą do powstania malformacji takich jak: agenezja macicy, macica jednorożna, podwójna, dwurożna, podzielona oraz łukowata.

Zaburzenia w budowie macicy często przebiegają bezobjawowo i wykrywane są dopiero w dorosłości podczas badań USG. Czasem jednak powodować mogą one zaburzenia miesiączkowania (jak np. pierwotny brak miesiączki u dziewczynek), nasilone bóle menstruacyjne, problemy z zajściem w ciążę (niepłodność pierwotna), a nawet nawykowe poronienia lub porody przedwczesne.

Czy macica łukowata może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę?

Macica łukowata, inaczej nazywana siodełkowatą jest najczęstszą wadą wrodzoną tego narządu, uważaną przez niektórych ginekologów za jej wariant anatomiczny. Z tego względu najnowsze wytyczne nie uwzględniają już macicy łukowatej w klasyfikacji AFS opisującej jej wrodzone malformacje.

Diagnostyka tej wady w USG nie zawsze okazuje się łatwa, gdyż wygląd zewnętrzny macicy jest prawidłowy. Najlepszym badaniem obrazowym do wykrywania tej wady jest USG 3D. Niestety w Polsce rzadko wykonuje się je. Stosowana jest także histerosalpingografia (HSG – badanie rentgenowskie uwidaczniające jamę macicy i jajowodów). Badania te pozwalają ukazać dokładnie wnętrze jamy macicy – przy tym schorzeniu w górnej części dna macicy widoczne jest pogrubienie i uwypuklenie (łuk) ściany do wewnątrz.

Macica łukowata najczęściej nie daje żadnych objawów i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia kobiet. Z tego względu nie wymaga leczenia operacyjnego. Jej wykrycie nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Macica łukowata ma niewielki wpływ na problemy z zajściem w ciążę oraz zwykle nie wiąże się ona z podwyższonym ryzykiem poronienia lub porodu przedwczesnego. Z powodu zaburzenia w budowie ściany macicy i zmniejszenia jej wewnętrznej jamy istnieje ryzyko częstszych nieprawidłowych położeń płodu w końcowych okresach ciąży, co może stwarzać trudności podczas porodu. Rokowania co do prawidłowego przebiegu ciąży oraz porodu są jednak pomyślne dla większości ciężarnych kobiet.

Bibliografia:

1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2013.

Zobacz film: Macica - co warto o niej wiedzieć?

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 31.07.2020,
Opublikowano: 01.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej