Czy leki bez recepty są bezpieczne?

Fot: FinStock / gettyimages.com

Lubimy leczyć się na własną rękę. Zamiast udać się do lekarza sięgamy po leki dostępne bez recepty. Czasem zdarza się, że przyjmujemy kilka środków o podobnym składzie i działaniu. Konsekwencje takich praktyk mogą być opłakane. Dlaczego trzeba uważać na leki kupowane bez recepty?

Większość z nas zanim uda się do lekarza woli powalczyć z chorobą za pomocą środków, które można dostać bez recepty praktycznie wszędzie. Niewiele obchodzi nas skład ani postać leku. Chcemy jedynie żeby zadziałał. A szkoda, bo to,jak wygląda tabletka przekłada się nie tylko na szybkość z jaką środek się wchłonie, ale przede wszystkim to, czy będzie dla nas bezpieczny. Mimo że te bez żadnych osłonek działają stosunkowo najszybciej to mogą podrażnić żołądek i wywołać spore problemy z układem pokarmowym.

Zobacz nasz film i przekonaj się na własne oczy, które tabletki będą najlepszym rozwiązaniem

Zobacz film: Czy postać, w jakiej przyjmujemy lek przekłada się na jego działanie? Źródło: Co nas truje?

Bez recepty, czyli bezpieczne?

Ogromna większość z nas żyje w przeświadczeniu, że leki kupione na stacji benzynowej czy osiedlowym sklepie są bezpieczne. Nic bardziej mylnego! Rzadko kiedy czytamy ulotki tych farmaceutyków, często też zdarza nam się na jedną dolegliwość zażywać różne leki, w których – z czego zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy – występuje taka sama substancja czynna. A stąd już prosta droga do przedawkowania czy poważniejszego zatrucia. Co gorsza, takie leczenie dolegliwości, które utrzymują się od dłuższego czasu, tylko pogarsza sprawę. Odkładanie wizyty u specjalisty opóźnia postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Chcesz wiedzieć, czy leki kupowane bez recepty też mogą nam szkodzić? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Czy leki dostępne bez recepty też można przedawkować? Źródło: Co nas truje?

Trzeba także pamiętać, że leków przeciwbólowych nie można łączyć z alkoholem. Szczególnie groźne jest mieszanie procentów z paracetamolem. Taka kombinacja niejednokrotnie kończy się trwałym uszkodzeniem wątroby.

Pseudoefedryna, czyli co?

Sporych problemów może przysporzyć także pseudoefedryna. Co to za związek? Pseudoefedryna to pochodna efedryny. Substancja ta oddziałuje bezpośrednio na błonę śluzową. Jest jednym ze składników leków stosowanych na infekcję górnych dróg oddechowych. Ale nie tylko. Bardzo często znajduje się także w lekach przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwhistaminowych.   

Czy każdy może kupić leki bez recepty i czy ich przyjmowanie jest bezpieczne dla zdrowia? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Kto może kupić leki przeciwbólowe? Źródło: Co nas truje?

Bardzo łatwo się od niej uzależnić. Szacuje się, aż 10 proc. wszystkich uzależnionych nie może się obejść właśnie bez pseudoefedryny. Jak to możliwe? Dzieje się tak, ponieważ znajduje się ona w blisko trzydziestu różnych lekach, które różnią się od siebie jedynie… nazwą. Tym samym bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że przyjmując kilka różnych środków tak naprawdę przyjmujemy jeden i ten sam lek, z ta samą substancją czynną. Przedawkowanie pseudoefedryny może się skończyć udarem mózgu lub zawałem serca.

Z czego składają się leki, po które tak chętnie sięgamy podczas przeziębienia? Dowiecie się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co znajduje się lekach na przeziębienie dostępnych bez recepty? Źródło: Co nas truje?

Leki groźne jak narkotyki

Leki bez recepty może kupić praktycznie każdy. Mało który sprzedawca, i co gorsza farmaceuta, zwraca uwagę na to, kto kupuje tego rodzaju środki. Tym samym bardzo często sięgają po nie dzieci czy nastolatki. Są dla nich pierwszą substancją od której często się uzależniają. Przyjmowanie takich środków przez długi czas może wywołać jeszcze większe spustoszenie w organizmie niż alkohol czy narkotyki.

Zobaczcie nasz film i poznajcie historię Damiana, który był uzależniony od leków

Zobacz film: Do czego może doprowadzić uzależnienie od leków? Źródło: Co nas truje?

Data aktualizacji: 03.08.2018,
Opublikowano: 02.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej