Czy lek przeciwpasożytniczy może zniszczyć koronawirusa w ciągu 48 godzin?

Getty Images

Iwermektyna, bo tak właśnie nazywa się ten lek, na co dzień przepisuje się jako środek przeciwpasożytniczy. Australijscy naukowcy odkryli jednak, że może on także hamować namnażanie się SARS-CoV-2 i zniszczyć wirus w 48 godzin.

W ubiegłym tygodniu brazylijski minister nauki i technologii poinformował, że jego kraj jest w posiadaniu skutecznego leku na COVID-19. Marcos Pontes nie chciał jednak podawać do wiadomości publicznej jego nazwy. Jak twierdził, miało to na celu powstrzymać niepotrzebny wyścig po ten środek. I choć oficjalnie do dziś nie zdradził, o jaki preparat chodziło, brazylijska prasa spekuluje, że mogła być mowa o iwermektynie. Ten przeciwpasożytniczy środek został też przetestowany przez australijskich naukowców pod kątem walki z koonawirusem, a wyniki tych eksperymentów są naprawdę obiecujące.

Przeczytaj też: Brazylia ma lek na koronawirusa. Nasz ekspert: "Trzeba poczakać na badania kliniczne"

Jak działa iwermektyna i co to jest za lek?

Iwermektyna to lek przeciwpasożytniczy, który został wpisany przez Światową Organizację Zdrowia na listę podstawowych leków. Jest tani, łatwo dostępny i daje mało skutków ubocznych – te cechy pasują również do opisu leku, o którym informował niedawno brazylijski polityk. Dodajmy, że środek ten stosuje się przede wszystkim w leczeniu świerzbu i wszy u zwierząt, a także trądziku różowatego czy chorób tropikalnych u ludzi. Okazuje się jednak, że preparat dobrze radzi sobie także w zwalczaniu SARS-CoV-2. A jako pierwsi poinformowali o tym świat australijscy naukowcy, którzy w swoich testach wykazali, że iwermektyna w kontakcie z koronawirusem, niszczy go w ciągu 48 godzin.

I choć nie jest jeszcze do końca jasny mechanizm działania tego leku na koronawirusa, naukowcy skupiają aktualnie uwagę na ustaleniu odpowiedniej dawki, która nie tylko byłaby bezpieczna dla zdrowia, ale szybko i skutecznie rozprawiłaby się z patogenem. Ludzki organizm może bowiem zareagować inaczej, niż laboratoryjna próbka.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Przypomnijmy, że gdyby udało się ustalić odpowiednie dawkowanie tego leku i rzeczywiście niszczyłby on szybko i skutecznie koronawirusa, byłoby to przełomowe odkrycie i prawdopodobnie punkt zwrotny w walce z SARS-CoV-2. Dałoby to również naukowcom czas na wynalezienie skutecznej szczepionki przeciwko temu patogenowi.

Zobacz film: Uwaga! TVN: Wyleczona z COVID-19. "Najgorszemu wrogowi nie życzę tego, co przeszłam"

Źródło: Uwaga! TVN

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 23.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej