Koronawirus przenosi się przez jedzenie? Nowe zalecenia GIS

Getty Images

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że koronawirus przeniesie się poprzez jedzenie. GIS zaznacza, że choć SARS-CoV-2 do namnażania potrzebuje człowieka, należy stosować szczególne zasady higieny podczas produkcji żywności czy przygotowywania posiłków. O czym konkretnie trzeba pamiętać?

Jak przenosi się koronawirus? Poprzez drogę kropelkową. I choć Główny Inspektorat Sanitarny potwierdza, że zarażenie SARS-CoV-2 poprzez jedzenie jest mało prawdopodobne, dobrze jest i tak zachowywać pewne środki ostrożności. Kluczowe jest oczywiście higieniczne i odpowiednie przygotowanie posiłku.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Jakie środki ostrożności należy zachować przygotowując posiłek?

Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu, gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60 st. C przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2 – podaje sanepid.

Przypomnijmy również, że koronawirusem można także zarazić się poprzez kontakt z powierzchnią, na której mogą znajdować się wydzieliny osoby chorej – np. po nakichaniu na nie. Aby więc mieć pewność, że podczas przygotowywania posiłku na naszych dłoniach nie znajduje się SARS-coV-2, należy wcześniej dokładnie umyć ręce. A także zdezynfekować blat czy stół, zanim wyłoży się na nie produkty spożywcze. Warto również pamiętać o odpowiednim czyszczeniu naczyń oraz sztućców. 

To priorytet nie tylko w przypadku koronawirusa, ale przede wszystkim typowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych prowadzących do zatruć pokarmowych. Należy myć ręce, narzędzia kuchenne, blaty robocze, deski. Zawsze pamiętać o separacji produktów surowych i produktów już przygotowanych do spożycia, w celu uniknięcia zanieczyszczeń krzyżowych w kuchniach – wyjaśnił sanepid.

Oczywiście w miejscach, gdzie żywność w sklepie znajduje się luzem, nie powinno dotykać się jej bez użycia rękawiczek. Nie należy również dotykać produktów, które są gotowe do spożycia bez obróbki termicznej lub bez mycia (np. pieczywo). Najlepiej kupić tę bułkę czy babeczkę, którą już się chwyciło do ręki.

Przeczytaj też: Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie pandemii?

Czy w czasie pandemii można bezpiecznie jeść na ulicy?

Sanepid sugeruje, że danie kupione na ulicy czy też w restauracji na wynos, najlepiej przynieść najpierw do domu, a dopiero potem skosztować. Oczywiście uprzednio myjąc ręce. A co z produktami w opakowaniach? Po przyniesieniu ich do mieszkania, należy przełożyć jedzenie do swoich pojemników. Sanepid informuje również, że nie zaleca się przechowywania resztek. A jeśli jest to niemożliwe, napoczęte jedzenie w lodówce nie powinno stać dłużej niż dobę (należy odkroić kawałek dania, położyć na czysty talerz i schować). Natomiast jeśli rozpoczęliśmy już konsumpcję danej potrawy, nie powinna ona już z powrotem trafić na półkę w lodówce. GIS zaznaczył także, że jedzenie przed przechowaniem powinno się podgrzać do temperatury minimum 70 stopni.

Przeczytaj też: Środek do spryskiwania, który wytwarza antywirusową powłokę ochronną

Zobacz film: Jak robić zakupy w czasie pandemii? Lekarz radzi

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 29.04.2020,
Opublikowano: 29.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej