Czy każdy może się cieszyć pięknym uśmiechem?

Zobacz film: Leczenie ortodontyczne - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6.

Uśmiech może być powodem do dumy lub przyczyną kompleksów. Osobom, które mają problemy z zębami z pomocą przychodzi ortodoncja. Jak wygląda takie leczenie i kto może z niego skorzystać? O tym wszystkim opowiadała w ostatnim odcinku programu 36,6°C dr n. med. Katarzyna Becker, ortodonta.

Leczenie ortodontyczne to najlepszy sposób na wyleczenie wady zgryzu. Można to zrobić zakładając aparat ortodontyczny. Jego rodzaj, a także czas leczenia, zależy przede wszystkim od rodzaju problemu z jakim zgłasza się pacjent.

Mimo że ogromna większość wad zgryzu daje się zauważyć już u małych dzieci, to na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno. Jedynym przeciwwskazaniem mogą być próchnica lub choroby przyzębia. Dopiero po ich wyleczeniu i ocenie stanu uzębienia można pomyśleć o założeniu aparatu ortodontycznego.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Zanim ortodonta opracuje plan leczenia, dobierze i założy najlepszy dla pacjenta aparat konieczne są:

  • wykonanie pantomogramu i cefalometrii, czyli bocznego zdjęcia czaszki;
  • wyleczenie wszystkich zębów, oczyszczenie ich z kamienia;
  • jeśli jest to konieczne - usunięcie wybranych zębów, aby łuki zębowe mogły nabrać właściwego kształtu;
  • stworzenie gipsowych wycisków uzębienia, które posłużą jako modele diagnostyczne.

Na założenie tzw. stałego aparatu ortodontycznego lekarz potrzebuje półtorej godziny. Ortodonta do poszczególnych zębów przykleja specjalnym klejem zamki, a następnie mocuje na nich łuk. Sam zabieg nie jest bolesny, ale przez pierwsze dni po założeniu aparatu (a także po każdej kolejnej regulacji aparatu) pacjent zwykle odczuwa silny dyskomfort.

Szósty odcinek programu 36,6 °C już za nami! Co z niego zapamiętałeś?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Nie u każdego pacjenta konieczne jest założenie stałego aparatu. U niektórych osób stosuje się tzw. aligner. To plastikowa, przezroczysta nakładka, którą zakłada się na zęby. Każdy pacjent dostaje ich kilka i zmienia je co jakiś czas w zależności od fazy leczenia. Aby taki aparat zadziałał trzeba go nosić przez minimum dwadzieścia dwie godziny na dobę.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju wady. W przypadku tych mniejszych wystarczy rok, przy poważniejszych wadach pacjenci noszą aparat nawet trzy lata. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że zdjęcie aparatu wcale nie oznacza końca leczenia.

Po zdjęciu aparatu ortodonta zakłada tzw. aparat retencyjny. To cienki drucik, który umieszcza się na wewnętrznej części zębów. Jego zadaniem jest podtrzymanie efektu, który dał aparat. Dodatkowo niektórzy pacjenci dostają tzw. szyny, czyli plastikowe nakładki, które należy nosić określoną liczbę godzin w ciągu dnia. Później nakłada się je tylko na noc.

Dodatkowo każdy, kto przeszedł leczenie ortodontyczne powinien raz na jakiś czas przychodzić na wizyty kontrolne.

Myślisz o leczeniu ortodontycznym? Zobacz film i dowiedz się o nim wszystkiego, co najważniejsze!

Zobacz film: Jak wygląda leczenie ortodontyczne? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 18.10.2018,
Opublikowano: 16.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej