Czy jesteśmy coraz bliżej powstania szczepionki na cukrzycę?
Getty Images
Amerykańscy naukowcy przenieśli swoje badania na kolejny etap. Na ostateczne wyniki będziemy musieli poczekać jeszcze 5 lat.
Cukrzyca to choroba, która dotyka ponad 150 milionów ludzi na całym świecie (oczywiście mowa tutaj o zdiagnozowanych przypadkach). Mówi się również, że w ciągu kolejnych lat, ta liczba może się zwiększyć nawet dwukrotnie. Dlaczego to przewlekłe, metaboliczne schorzenie staje się jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia? Powodów może być wiele. Genetyka, dieta, siedzący tryb życia, a także wpływ innych chorób.
Czy można w 100 procentach wyleczyć się z cukrzycy? Niestety nie. Jednak odpowiednie leczenie, a także zmiana trybu życia może zahamować jej przebieg i zmniejszyć ryzyko powstawania powikłań. Być może w niedalekiej przyszłości dostępna będzie dla chorych również szczepionka, która wpłynie na zahamowanie zaawansowanej cukrzycy typu 1.
A prace nad tym antidotum przeprowadzają amerykańscy naukowcy, wykorzystując znaną od wielu lat szczepionkę BCB. W tej chwili lek ten stosuje się w szczepieniach przeciwko gruźlicy, a także w leczeniu raka pęcherza moczowego. Na jakim etapie są w tej chwili eksperymenty? Amerykańska Agencja żywności i Leków dała właśnie zielone światło dla II fazy klinicznych badań.
Warto wiedzieć, że przez 5 lat będą przeprowadzane badania na dorosłych respondentach (ludzie od 18 do 60 roku życia), u których wykryto sekrecję insuliny z wysp trzustkowych. W pierwszej fazie eksperymenty przeprowadzano na myszach. Do jakich wniosków doszli badacze? Próby I fazy wykazały możliwość cofania się rozwoju tej choroby. A zatem, gdyby teksty kliniczne zakończyły się sukcesem, będzie to przełomowy krok w walce z cukrzycą. Chorym powtarzano by szczepienia BCB.
Zobacz film: Cukrzyca typu 1. Objawy, przebieg. Historia pacjenta
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 17.02.2020,
Opublikowano: 17.02.2020 r.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?