Czy implanty antykoncepcyjne wiążą się ze skutkami ubocznymi? Koszt i działanie tej metody

Fot: Lydie / stock.adobe.com

Implant antykoncepcyjny to skuteczna metoda nowoczesnej antykoncepcji. Za jego wszczepienie płaci się od 1000 do 1200 złotych. Stosowanie implantów pociąga za sobą liczne skutki uboczne. Metoda ta ma też swoje wady.

Implanty antykoncepcyjne to nowoczesna metoda zapobiegania nieplanowanej ciąży. Skuteczność stosowania implantów szacowana jest na 99,95% w skali Pearla. Mimo bardzo dużej skuteczności, także i ta metoda antykoncepcyjna ma swoje wady i prowadzi do niepożądanych skutków. Samodzielna aplikacja implantu nie jest możliwa.

Implant antykoncepcyjny - co to takiego?

Implant antykoncepcyjny to stosowany podskórnie niewielki i giętki pręcik z tworzywa sztucznego, który ma 4 cm długości i 2 mm grubości.

Porównywalny jest rozmiarami do zapałki. Implant umieszcza się na wewnętrznej stronie przedramienia (ważne by implant umieścić na ręce niedominującej, którą kobieta posługuje się rzadziej w codziennych czynnościach). Jest praktycznie niewidoczny

Proces ten odbywa się na początku trwania cyklu (najlepiej w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego). Jego działanie opiera się na ciągłym uwalnianiu do organizmu kobiety niewielkich dawek progestagenu. 

Wśród właściwości tego hormonu należy wymienić: zatrzymanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego, który uniemożliwia przedostanie się plemników w głąb dróg rodnych kobiety i zahamowanie cyklicznego dojrzewania błony śluzowej. 

Hormon uwalniany jest bezpośrednio do krwi (omijając układ pokarmowy) i szybko rozchodzi się po całym organizmie, uniemożliwiając implantację zarodka, gdyby doszło do zapłodnienia. Właściwości antykoncepcyjne implantu utrzymują się od 6 miesięcy do 5 lat.

Zobacz film: Antykoncepcja - preparaty długoterminowe. Wady i zalety. Źródło: Stylowy Magazyn

Implant antykoncepcyjny - skutki uboczne

Implanty antykoncepcyjne, w porównaniu z większością naturalnych metod zapobiegania ciąży, mają znacznie mniejszą listę niepożądanych skutków ubocznych. Implant antykoncepcyjny jest dość dobrze tolerowany, a towarzyszące mu sporadycznie skutki uboczne związane są zarówno z samym implantem, jak i zawartym w nim hormonem. 

Najczęstszą konsekwencję zdrowotną implantu stanowi zaburzenie cyklu miesiączkowego. Podczas stosowania implantu krwawienie miesiączkowe u niektórych kobiet staje się bardzo nieregularne. Są to tzw. acykliczne krwawienia. Badania donoszą, iż w przypadku aż 1/4 użytkowniczek menstruacja zupełnie zanika albo krwawienie staje się bardzo skąpe. 

Nieregularność miesiączki jest bardzo uciążliwa, a wystąpienie okresu staje się trudne do przewidzenia. Bezpośrednio po wszczepieniu implantu może doskwierać ból. Skóra w tym miejscu będzie zaczerwieniona. Mogą pojawić się siniaki oraz obrzęk.

Pozostałe skutki uboczne tej metody są podobne jak w przypadku jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.

Podczas noszenia implantu antykoncepcyjnego mogą pojawić się: 

  • ból głowy, 
  • ból i nadwrażliwość piersi, 
  • mdłości, 
  • wahania nastroju, 
  • przyrost masy ciała, 
  • wzrost apetytu, 
  • trądzik, 
  • ból brzucha, 
  • spadek libido, 
  • dyskomfort w pochwie (upławy i zapalenie pochwy)

Lista przeciwwskazań do stosowania implantu antykoncepcyjnego nie jest długa. Nie poleca się wszczepiania go kobietom: ciężarnym, krwawiącym z dróg rodnych z niewyjaśnionej przyczyny, u których występuje podejrzenie lub chorującym na raka sutka, cierpiącym na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową lub poważne choroby wątroby oraz nadwrażliwym lub uczulonym na składniki implantu. 

Nie powinien być stosowany u kobiet z hiperandrogenizacją (nadmierne wydzielanie przez kobietę męskich hormonów płciowych). Przeznaczony jest wyłącznie dla pacjentek powyżej 18 roku życia.

Implanty antykoncepcyjne - cena

Implant antykoncepcyjny jest kosztowny - za jego wszczepienie płaci się od 1000 do 1200 złotych.

Implant antykoncepcyjny - wady

Implant, jak każdy inny środek antykoncepcyjny, obarczony jest wadami. Jest stosunkowo nową metodą zapobiegania ciąży - w Polsce stał się możliwy do nabycia stosunkowo niedawno, około 3 lata temu. Dlatego też usługa ta jest dostępna zazwyczaj tylko na terenie większych miast. 

Wszczepienie oraz usunięcie implantu jest zabiegiem chirurgicznym, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie powinien być bolesny. Zabiegu dokonuje się przy wykorzystaniu specjalnego narzędzia przez niewielkie nacięcie skóry mierzące około 2-3 mm. 

W nielicznych przypadkach ma miejsce nieprawidłowe umieszczenie implantu (został włożony za głęboko). Po usunięciu implantu należy założyć opatrunek z bandażem uciskowym. Implanty nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak zakażenie wirusem opryszczki, brodawczaka czy HIV. 

Po upływie 3-5 lat od aplikacji implant powinien być usunięty i zastąpiony nowym. Jest to czas, gdy kończy się uwalnianie progestagenu. U kobiet z nadwagą działanie metody może być zmniejszone i implant należy wymienić na nowy wcześniej. Jego pełne działanie następuje po tygodniu od założenia.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: StylowyMagazyn

Data aktualizacji: 30.11.2017,
Opublikowano: 14.06.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kate113 11.08.2019r.

Jak dla mnie rewelacja. To juz moj 4 implant tak wiec od 9 lat jestem na implancie. Zadnych skutkow ubocznych, zero tycia. Polecam w 100%

Joanna 05.04.2018r.

Ja właśnie dziś wyjęłam... 3 lata i z 52 kg zrobiło się 73, przy większym wysilku fizycznym i racjonalnym odżywianiu, nie miałam napadów głodu, który zaspokojalam słodyczami ;) Metoda niezawodna, ale myślę że przed włożeniem implantu powinno się przez rok brać te same hormony w tabletkach, żeby zobaczyć czy się tyje, czy libido nie spada( u mnie mniej niż zero) czy nie pojawią się migreny... To co jest zle dopasowane do mnie może być super dla 5 innych kobiet... Ale jest to kosztowny zabieg i po co ryzykować i wyciągać zbyt szybko. Szkoda, że antykoncepcję traktuje się tak masowo... Nie robi się badań na poziomy hormonów tylko jak z kałasznikowa do wszystkich strzela się tymi samymi dawkami ;)

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej