Czy ibuprofen zaostrza przebieg COVID-19? Oficjalne stanowisko WHO
Fot: BackyardProduction / gettyimages.com
Francuscy lekarze zwrócili uwagę, że ibuprofen może zaostrzać przebieg COVID-19. Czy faktycznie tak jest? Głos zabrała Światowa Organizacja Zdrowia.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne są jednym ze sposobów łagodzenia objawów COVID-19. Tymczasem z obserwacji lekarzy z Francji wynikało, że ich podawanie pacjentom nie zawsze przynosi dobre efekty. W ich ocenie ibuprofen zaostrza objawy choroby. Tym samych dla chorych bezpieczniejszy ma być paracetamol.
Po tych doniesieniach Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła przyjrzeć się sprawie. Po przeanalizowaniu danych WHO wystosowało oficjalne stanowisko. W ocenie WHO na tę chwilę nie ma żadnych badań ani dowodów naukowych, które sugerowałyby, że ibuprofen faktycznie może zaostrzać przebieg choroby u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Tym samym - zdaniem WHO - lek może być stosowany w leczeniu COVID-19 i jest bezpieczny dla pacjentów, zarówno jako środek przeciwbólowy, jak i przeciwgorączkowy.
Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu COVID-19
Zobacz także:Leczenie zarażonych COVID-19. Jak to wygląda? Źródło: 36,6
Koronawirus - co trzeba wiedzieć?
Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które w skrajnych przypadkach wywołuje niewydolność oddechową. Szacuje się, że aż w 80 proc. przypadków COVID-19 ma łagodny przebieg. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą duszności, wysoka gorączka, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Osoby, które zaobserwują u siebie takie objawy powinny natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego lub skontaktować telefonicznie z najbliższą stacją sanepidu.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 21.03.2020,
Opublikowano: 21.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?