Koronawirus. Czy dzieci mogą nosić maseczki ochronne?

Fot: pinstock / gettyimages.com

Już za kilka dni, każdy, kto będzie chciał wyjść z domu będzie musiał mieć zasłonięte usta i nos, najlepiej maseczką ochroną. Czy nowe zasady dotyczą także dzieci? Czy one także powinny nosić maseczkę? 

Temat maseczek ochronnych budzi ogromne kontrowersje, także wśród lekarzy. Jedni zalecają ich noszenie, drudzy zdecydowanie odradzają.  Mimo tych sprzecznych postaw Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zasłaniania twarzy. Przepis ten ma dotyczyć każdego z nas, także dzieci.

Czy dziecko powinno nosić maseczkę ochronną?

Maseczki ochronne mogą być bardzo różne. Jedne są wykonane z bawełnianego materiału (taką maseczkę można uszyć samemu), inne posiadają specjalne filtry, które mają zatrzymywać groźne patogeny. Jednak nawet najlepszej jakości maseczka nie wiele zdziała, jeśli będzie noszona nieprawidłowo.

Maseczki ochronne możemy nosić wszyscy. Aby maseczka spełniała swoje zadanie ochronne nie możemy jej dotykać. Jeżeli zatem nie uda się zachować odpowiedniej „higieny” noszenia masek to nie spełni ona swojej roli w obecnym stanie pandemii -mówi Katarzyna Mudel, pediatra, ekspert portalu Znany Lekarz.

Powstrzymanie się od dotykania twarzy, zwłaszcza, gdy znajduje się na niej maseczka, do noszenia, której nie jesteśmy przyzwyczajeni, może sprawić spory kłopot nawet dorosłej osobie. Utrzymanie dyscypliny u 2-3 letniego dziecka wydaje się niewykonalne.

Dlatego, bezpieczniej będzie pozostawać z tak małymi dziećmi w domu. Ze starszymi trzeba rozmawiać, ćwiczyć, przypominać i tłumaczyć, jak ważne jest, aby nie dotykać maseczki ochronnej. Może okazać się wkrótce, że one będą lepiej dbać o higienę niż rodzice. Nad tym trzeba jednak stale pracować. Małemu dziecku, poniżej 2 roku życia, z maseczką na twarzy trudniej będzie oddychać (zresztą wszystko zależy od tego z jakiego materiału byłaby wykonana maseczka), a już na pewno wtedy kiedy będzie miało nawet niewielki katar. Ogólnie maseczki są niewygodne. Dzieci lubią luz, swobodę. Nie lubią jak je coś ogranicza. Wielu maluchom trudno złożyć jest czapkę, a co dopiero maskę - dodaje pediatra. 

W jakim wieku dziecko może zacząć nosić maseczkę?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko jest inne i inaczej będzie reagowało na nowe zasady. W opinii specjalistki już cztero- czy pięcioletnie dziecko może nie mieć żadnych problemów z przestrzeganiem zaleceń.

Dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6

Sama maseczka to za mało

Trzeba sobie zdawać sprawę, że samo noszenie maseczki nie zapewni ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Aby uchronić się przed groźnym patogenem należy przestrzegać podstawowych zasad higieny - z częstym myciem rąk na czele (koniecznie mydłem, pod ciepłą wodą i przez minimum 30 sekund). Specjaliści zalecają, aby unikać kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich.

Dodatkowo osoby, które nie muszą w ogóle nie powinny wychodzić z domu.

Koronawirus SARs-CoV-2 -co trzeba o nim wiedzieć?

Patogen wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może zmienić się w ostrą niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Osoby, które zaobserwowały u siebie takie dolegliwości powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 14.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej