Czy długość snu wpływa na skuteczność szczepionek? 

Westend61/Getty Images

Szczepionki chronią nas przed rozwojem wielu groźnych chorób. Najnowsze badania pokazują, że ich skuteczność w dużej mierze zależy od jakości i długości naszego snu. Tę zależność zaobserwowano m.in. w przypadku preparatów, które chronią przed grypą i WZW. 

Jak sen wpływa na skuteczność szczepionek? 

Szczepionka zapewnia lepszą ochronę, jeśli się wysypiamy. Do takich wniosków doszli badacze z m.in. z University of Chicago oraz Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych Inserm. Eksperci przeanalizowali wyniki badań dotyczących zależności między długością snu a reakcją układu immunologicznego po podaniu szczepionki przeciwko grypie oraz wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW). 

Uczestnicy analizowanych badań korzystali ze specjalnych bransoletek, które mierzyły długość snu. W przypadku osób, które spały mniej niż zalecane przez specjalistów 7-8 godzin reakcja układu immunologicznego była słabsza, niż u badanych, których sen był odpowiednio długi. Choć eksperyment dotyczył szczepionek przeciwko grypie i WZW, to naukowcy są zdania, że ten mechanizm da się zaobserwować także w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19.

- Związek między snem a skutecznością szczepionki może być poważnym problemem dla osób o nieregularnych harmonogramach pracy, zwłaszcza dla pracowników zmianowych, którzy zazwyczaj mają krótszy czas snu - powiedziała starsza autorka metaanalizy, dr Eve Van Cauter z University of Chicago (USA).

Dlaczego sen jest ważny? 

- Niewystarczająca ilość snu wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zwiększone ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia. Szczepionki są ważnym narzędziem zapobiegania i ograniczania skutków chorób zakaźnych i uważamy, że można wprowadzić prostą zmianę w zachowaniu - odpowiednią ilość snu - aby uzyskać natychmiastowe korzyści. Jest to tanie i nie ma skutków ubocznych - dodała. 

Zobacz wideo: Czy godzina o której wstajemy ma znaczenie? Co zrobić, aby dobrze spać?

Dzień Dobry TVN 

Źródło: Rynek zdrowia/PAP 

Data aktualizacji: 15.03.2023,
Opublikowano: 15.03.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej