Czy chorobę Alzheimera można wyleczyć?

Fot: Cherries / fotolia.com

Organizm starzeje się i nie jest to proces, który można zatrzymać. Jednak o ile starzenie się jest naturalnym procesem, o tyle demencja jest już chorobą. Jak przebiega choroba Alzheimera i czy można ją wyleczyć? 

Starzeje się każdy organizm i każdy organ - także mózg, czyli jednostka głównodowodząca w naszym ciele. Do zmian wynikających ze starości należą zmiany poznawcze (mózg działa wolniej), motoryczne (spada szybkość reakcji), wzrokowe (zmniejsza się kąt widzenia) oraz emocjonalne (incydenty depresyjne występują częściej, podobnie jak wahania nastroju). Niestety złą wiadomością jest to, że choroba Alzheimera jest nieodwracalna, przy czym niektóre rodzaje demencji są odwracalne lub tymczasowe. Należy także pamiętać, że choroba Alzheimera doprowadza nie tylko do zaburzeń poznawczych, ale także do upośledzenia podstawowych funkcji życiowych, takich jak chodzenie, mówienie, czy nawet połykanie. 

Fot. Fundacja TZMO.

Jak pomóc osobie chorej na Alzheimera? Jak się nią zaopiekować, aby czuła się komfortowo? Zobaczcie na filmie:

Zacznijmy od tego, jak rozpoznać demencję. Oto pierwsze jej objawy:

  1. Trudności w zapamiętywaniu ostatnich wydarzeń lub nowych informacji, wielokrotnie powtarzanie tych samych kwestii, np. pytań do bliskich („A kiedy przyjdziesz?”, „Na którą ten obiad?”).
  2. Problemy z wykonywaniem dobrze znanych, ale złożonych czynności – płaceniem rachunków (np. nagła nieregularność w płatnościach); przyjmowaniem leków (pomyłki w dawkach, zapominanie o konieczności przyjmowania środków, co wcześniej się nie zdarzało), prowadzeniem auta (jazda pod prąd, niedostrzeganie znaków drogowych czy sygnalizacji, co także wcześniej nie miało miejsca).
  3. Kłopoty z dobraniem właściwych słów, stosowanie ich nieprawidłowo lub bez zrozumienia znaczenia („Ona pracowała w tych mlecznych rzeczach”, gdy chodziło o pracę w laboratorium badającym nabiał).
  4. Dezorientacja w miejscu i czasie: błądzenie, (które wcześniej się nie zdarzało), samodzielne pójście do sklepu, ale niezdolność do odnalezienia drogi do domu. Zapominanie o umówionych spotkaniach. Przekonanie, że jesteśmy w przeszłości, więc poszukiwanie domu z dzieciństwa pod dawnym adresem.
  5. Trudności w rozumieniu liczb (np. pomyłki podczas płatności w sklepie i przyjmowania reszty).
  6. Kłopoty z rozwiązywaniem problemów i myśleniem przyczynowo - skutkowym.
  7. Odkładanie rzeczy w bardzo nietypowe miejsca (np. umieszczenie pilota od telewizora lub kapci w lodówce).
  8. Nagłe, nieadekwatne do sytuacji i nietypowe dla naszego charakteru zmiany nastrojów i zachowania.
  9. Zmiany osobowości.
  10. Wycofanie z dotychczasowych zajęć, niechęć do dawnych pasji czy hobby. Brak zainteresowania kontaktami z przyjaciółmi.

Niestety choroba Alzheimera powoduje specyficzną demencję. We wszystkich przypadkach stopniowo następuje pogorszenie stanu pacjenta i jak dotąd nie wynaleziono sposobu leczenia, który przynosiłby chorym ulgę i zatrzymał rozwój choroby. Chociaż choroby Alzheimera nie można cofnąć, to niektóre postacie demencji mogą ulec wycofaniu, o ile leczenie zostanie rozpoczęte w fazie początkowej.

Więcej o chorobie Alzheimera oraz o tym, jak pomóc chorym dowiecie się w ramach akcji zorganizowanej przez Fundację TZMO „Razem Zmieniamy Świat” z myślą o opiekunach osób z demencją  -„Jak poprawić jakość życia osób chorych z różnymi formami demencji?" Damy Radę.


Fot. Fundacja TZMO.

Data aktualizacji: 03.10.2019,
Opublikowano: 17.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej