Czy brązowe plamienie zamiast okresu jest groźne? Przyczyny i objawy

Fot. James Darell / Getty Images

Brązowe plamienie zamiast okresu najczęściej jest objawem ciąży i świadczy o zagnieżdżeniu zarodka w śluzówce macicy. Może jednak wynikać również ze stanów chorobowych, takich jak mięśniaki lub polipy, dlatego, jeśli występuje regularnie, wymaga konsultacji ze specjalistą.

Plamienia zamiast okresu nie zawsze stanowią zagrożenie, jednak nie powinny być bagatelizowane. Gdy występują regularnie, wymagają przeprowadzenia diagnostyki. Jeśli kobieta nie zgłosi się z tym problemem do lekarza, może mieć trudności z zajściem w ciążę, a także pogorszyć znacząco swój stan zdrowia. Nieleczona endometrioza, choroba nowotworowa bądź choroba tarczycy, mogą przynieść nieodwracalne skutki. Wizyta lekarska, badanie USG i inne badania diagnostyczne z pewnością wykryją przyczynę plamień, a także umożliwią wdrożenie skutecznej terapii.

Brązowe plamienie zamiast okresu – przyczyny

Brązowe plamienie zamiast okresu bardzo często jest wynikiem terapii hormonalnej. Przy tabletkach antykoncepcyjnych stosujące je kobiety najczęściej mają plamienia na początku ich przyjmowania. Dotyczy to przede wszystkim pierwszych 3 miesięcy, podczas których krwawienia mogą być mniej obfite bądź na tyle skąpe, że będą bardziej przypominały plamienie niż okres. Terapia hormonalna wpływa na produkcję naturalnych hormonów. Te odpowiedzialne za wzrost endometrium występują w mniejszym stężeniu, co przekłada się na mniej obfite krwawienie. Jako że jest to naturalna reakcja organizmu, ustępuje samoistnie po zakończeniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Inną przyczyną brązowego plamienia zamiast okresu są zaburzenia hormonalne. Na przykład skąpa i nieregularna miesiączka występuje u kobiet borykających się z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników. Tego typu dolegliwości mogą także występować u osób z zaburzeniami hormonów tarczycy, m.in. u kobiet cierpiących na chorobę Hashimoto. Brązowe plamienia zamiast okresu mogą być również wynikiem stanów zapalnych układu rodnego. Najczęściej świadczą o mięśniaku macicy, polipach lub torbieli na jajnikach. Ponadto mogą być objawem choroby nowotworowej. Plamienia zamiast miesiączki występują także u kobiet wchodzących w okres menopauzy. Aby się przekonać, co jest źródłem dolegliwości, należy udać się do specjalisty, który znajdzie jej przyczynę i wdroży odpowiednią terapię.

Jakie dolegliwości mają kobiety w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Brązowe plamienie zamiast okresu a ciąża

Jeśli brązowe plamienie występuje zamiast okresu, może to wskazywać na ciążę. Jeśli w terminie spodziewanej miesiączki, czyli około 6–12 dni po owulacji, pojawia się plamienie, może być to ciąża. Gdy uwolnione jajo zostało zapłodnione, to brązowe plamienie zamiast okresu może być tzw. plamieniem implantacyjnym. Oznacza to, że w silnie ukrwionej śluzówce macicy zagnieździł się zarodek. Jeśli zdarzyło się, że w miejscu, które wybrał, znajdowało się naczynko krwionośne, to może się to objawić plamieniem, a także bólem w podbrzuszu. Warto podkreślić, że nawet na początku ciąży, w pierwszych jej miesiącach, może dochodzić do plamienia zamiast miesiączki. Dzieje się tak dlatego, że czasami zarodek jest jeszcze mały, a poziom hormonów ciążowych nie jest uregulowany, przez co w niektórych miejscach śluzówka macicy może się złuszczać, co sprawia, że z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi. Plamienie może występować jeszcze nawet przez 2–3 miesiące od zagnieżdżenia zarodka. Jego przyczyną może być również niewystarczające stężenie hormonów podtrzymujących rozwój embrionu. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa, który wdroży terapię zwiększającą ilość progesteronu.

Plamienia w ciąży powinny być skonsultowane ze specjalistą, gdyż czasami mogą być przyczyną stanów, których nie można bagatelizować, np. ciąży pozamacicznej, poronienia lub chorób szyjki macicy. Plamienie we wczesnej ciąży dotyczy aż 15% przyszłych matek. Warto podkreślić, że taka sytuacja nie jest winą ani kobiety, ani lekarza. Najczęściej jest to spowodowane wadą genetyczną lub rozwojową dziecka. Dlatego też o każdorazowym krwawieniu z dróg rodnych należy poinformować lekarza, który zdiagnozuje przyczynę jego występowania.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy towarzyszące – brązowe plamienie zamiast okresu i ból brzucha

Warto podkreślić, że brązowe plamienie zamiast okresu często występuje z objawami towarzyszącymi. Jeśli jego przyczyny nie są związane z ciążą, to mogą mu towarzyszyć: ból brzucha (podbrzusza), nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, tkliwość i ogólne złe samopoczucie. Z kolei jeśli jest związane np. z infekcją dróg rodnych, może przybierać jaśniejszy kolor niż standardowo, gdyż towarzyszy mu zwiększone wydzielanie śluzu. Objawy takie jak ból i dyskomfort, a także PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, mogą występować również w stanach chorobowych, m.in. przy endometriozie, polipach, mięśniakach i chorobie nowotworowej. Jeśli plamienia z objawami towarzyszącymi są regularne, konieczna jest wizyta u specjalisty.


Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej