Czy bakterie jelitowe mogą wpływać na skuteczność chemioterapii?
Getty Images
Amerykańscy naukowcy odkryli, że mikrobiom jelitowy może wpływać na reakcję pacjentów na chemioterapię. To co jemy działa więc nie tylko na nasze zdrowie, ale także na skuteczność różnego rodzaju terapii leczniczych.
Nie od dziś wiadomo, że to co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Amerykańscy naukowcy zbadali jednak również kwestię tego, jak pokarm działa na skuteczność przyjmowanych leków. Do jakich wniosków doszli?
Odpowiednia dieta ma wpływ na przyjmowanie chemioterapii
„Po raz pierwszy ustaliliśmy, że zmiana w mikrobiomie lub dodanie pojedynczego aminokwasu do jadłospisu może zmienić nieszkodliwą dawkę leku w wysokotoksyczną. Każda zmiana w jadłospisie może zatem wpływać na to jaka będzie reakcja organizmu na chemioterapię” – mówi prowadząca badania Eyleen O’Rourke.
Warto więc pamiętać, że właściwe odżywianie wpływa na florę bakteryjną naszych jelit. Karmimy więc nie tylko siebie, ale i mikroorganizmy, które znajdują się w naszym układzie pokarmowym. Naukowcy przeprowadzając eksperymenty na zwierzętach doszli do wniosku, że jedzenie może nawet stukrotnie zwiększyć toksyczność przyjmowanych podczas chemioterapii leków. Bardzo złe wyniki pojawiły się, gdy w pożywieniu znalazła się seryna (aminokwas endogenny).
Dobra dieta to zbilansowana dieta. Warto pamiętać - niezależnie od swojego stanu zdrowia - by znalazły się w niej pełnowartościowe posiłki. Należy zadbać również o to, by na talerz trafiały różnorodne pokarmy. Bardzo istotne jest jedzenie dużej ilości warzyw i pełnoziarnistych produktów. Nie zapominaj też o przyjmowaniu przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.
Źródło: PAP
Zobacz też film: Czy chemioterapia musi oznaczać utratę włosów?
Źródło: 36,6
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 06.06.2020,
Opublikowano: 06.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?