Czy aspiryna może chronić przed rakiem jelita grubego?

Fot: Klaus Vedfelt / gettyimages.com

Aspiryna to jeden z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych leków. Najnowsze badania pokazują, że farmaceutyk może nie tylko łagodzić ból czy pierwsze objawy przeziębienia, ale także chronić przed rakiem jelita grubego.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Newcastle University i University of Leeds pokazują, że regularnie przyjmowana aspiryna może zmniejszyć ryzyko wystąpienia dziedzicznego raka jelita grubego. W ocenie badaczy przyjmowanie dwóch tabletek dziennie przez  dwa i pół roku zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu nawet o połowę.

Jak aspiryna chroni przed rakiem jelita grubego ?

W badaniu prowadzonym pod kierunkiem prof. John Burna, naukowca  współpracującego z Newcastle University i Newcastle Hospitals NHS Foundation Trust wzięło udział 861 pacjentów z 16 krajów. Wszyscy uczestniczy badania zmagają się z zespołem Lyncha, czyli schorzeniem, które zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju rak jelita grubego nawet  o 80 proc. (dla porównaniu w przypadku zdrowych osób to ryzyko wynosi zaledwie 5,5 proc.).

Podczas testów 427 osób przyjmowało 600 mg aspiryny dziennie przez dwa lata, natomiast 434 osoby stosowały placebo. Następnie po trwającej dziesięć lat obserwacji uczestniczy testu przeszli badania. Okazało się, że u pacjentów, którzy przyjmowali aspirynę wystąpiło o 18 mniej przypadków zachorowań na raka jelita, tym samym udało się zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu o 42,6 proc.

Autorzy badania przestrzegają jednak pacjentów z grupy ryzyka przed łykaniem aspiryny bez konsultacji z lekarzem i podkreślają, że aspiryna, tak samo, jak każdy inny lek może wywołać szereg działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony układu pokarmowego. Do najczęściej występujących należą m.in. wrzody żołądka czy krwawienie z przewodu pokarmowego.

Zespół prof. Burna planuje rozpocząć kolejne, międzynarodowe badania, które dadzą odpowiedź na pytanie czy podawanie pacjentom mniejszych dawek aspiryny uchroni przed rozwojem raka jelita grubego.

Jak wygląda leczenie raka jelita grubego? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Rak jelita grubego - leczenie schorzenia Źródło: 36,6

Rak jelita grubego - co trzeba o nim wiedzieć?

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Szacuje się, że każdego dnia z jego powodu umierają aż 33 osoby. Co przyczynia się do rozwoju tego nowotworu? Poza uwarunkowaniami genetycznymi, kluczowe znaczenie ma styl życia. Lekarze zgodnie podkreślają, że w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, których dieta opiera się na mięsie i produktach przetworzonych, a brakuje w niej warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna bogatych w błonnik pokarmowy.

Rak jelita grubego może rozwijać się latami i bardzo długo nie dawać żadnych objawów. To, co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza to zaparcia na zmianę z biegunkami, ból w dolnej części brzucha, zmiana zabarwienia stolca.

Co ciekawe, rak jelita grubego to nowotwór, który odpowiednio wcześnie wykryty daje się całkowicie wyleczyć. Aby wykryć chorobę trzeba wykonać kolonoskopię. Zaleca się, aby osoby po 50. roku życia wykonywały ją raz na dziesięć lat.

Data aktualizacji: 16.06.2020,
Opublikowano: 16.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej