Czosnek na odciski powstałe podczas podróży, kiedy nie mamy pod ręką innych środków, jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że czosnek stosowany bezpośrednio na odciski może podrażniać skórę, nie jest też zalecane długotrwałe leczenie odcisków czosnkiem. W miarę możliwości należy zmienić pielęgnację zmienionego miejsca na specjalnie do tego przeznaczone preparaty.
Czosnek zaliczany jest do super foods. Dlaczego i jak rozpoznać czosnek z Polski? Czym się różni od tego z Chin? Zobaczcie:
Właściwości antybakteryjne czosnku
Czosnek pospolity (łac. Allium sativum) uważany jest za naturalny antybiotyk, skuteczny w naturalnym leczeniu stanów zapalnych organizmu. Istnieje wiele badań wskazujących, że czosnek posiada silne właściwości zwalczające drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy i grzyby. Hamuje rozwój i namnażanie się organizmów poprzez zawarte w nim substancje lecznicze.
W Indiach z czosnku pozyskiwano sok i używano jako środek odkażający rany. W XX wieku znalazł zastosowanie jako środek zapobiegający powstawaniu gangreny w czasie wojny. Dziś czosnek na odciski stosowany jest głównie w przypadku braku dostępu do specjalistycznych preparatów na odciski.
Substancją odpowiadającą za efekt przeciwdrobnoustrojowy w czosnku jest allina, która pod wpływem mechanicznego uszkodzenia czosnku przeistacza się w allicynę. Allicyna odpowiada za silny zapach czosnku. Hamuje ona enzymy bakteryjne, zapobiegając namnażaniu się bakterii Gram ujemnych oraz Gram dodatnich, ma więc bardzo szeroki zakres działania. Czosnek jest skuteczny w zwalczaniu zakażeń, ponieważ mało bakterii wytwarza oporność na ten antybiotyk.
Odciski ‒ problem nie tylko podróżników i wędrowców
Odciski są skutkiem ciągłego ocierania źle dobranych butów o skórę stóp. W wyniku ciągłego ucisku naskórek na stopach zaczyna przerastać i rogowacieje. Im dłuższy czas występuje tarcie, tym większy przerost tkanek w tym miejscu. Najczęstszym typem odcisków na stopach są modzele, natomiast na palcach ‒ odciski typu pęcherzowego z płynem wewnątrz.
Zmiany na skórze są niejednokrotnie bolesne, a ze względu na lokalizację ciężko doprowadzić do ich zagojenia. Zdarza się, że dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego, ocieplenia zmienionego miejsca, bolesności, obrzęku, zaczerwienienia. W takim wypadku należy rozpocząć interwencję, by pomóc gojeniu się tkanek i ulżyć w dolegliwościach.
Odciski są najbardziej uporczywe wtedy, kiedy pojawiają się w czasie podróży, gdy nie mamy łatwego dostępu do środków aptecznych czy lekarza. Wtedy z pomocą może przyjść czosnek na odciski. Łatwo dostępny w większości miejsc świata, dzięki swoim odkażającym właściwościom może pomóc nam w leczeniu uporczywych i bolesnych zmian na stopach, kiedy nie mamy dostępu do innych środków.
Zobaczcie na filmie, jak działa czosnek:
Leczenie odcisków czosnkiem
Pierwszym krokiem w leczeniu odcisków czosnkiem jest ich przygotowanie do aplikacji czosnku. Nogi należy wymoczyć w ciepłej wodzie z szarym mydłem, a następnie osuszyć.
Czosnek trzeba pociąć na plasterki umytym i odkażonym narzędziem. Na odcisk należy przykleić plaster, który ma za zadanie ochraniać zdrową skórę wokół zmienionego fragmentu. Plaster ten musi mieć otwór w miejscu odcisku, w którym kładzie się plasterek czosnku. Całość należy przykryć oddychającą, jałową gazą, zabandażować i pozostawić na noc. W przypadku zmian umiejscowionych na palcach lub na grzbiecie stopy można nosić taki opatrunek również w ciągu dnia.
Do leczenia odcisków czosnkiem można użyć rozgniecionej połówki czosnku, którą nakłada się w ten sam sposób co plasterek. Ten sposób szybciej doprowadza do gojenia, ponieważ stężenie substancji leczniczych jest większe. Wystarczy przyłożyć go do zmienionego miejsca na 10 minut i przykryć gazą. Zabieg powtarzać w razie nieustępowania dolegliwości.
Po zabiegu miejsce z odciskiem można posmarować kremem łagodzącym ewentualne podrażnienia.
Czosnek na odciski ‒ powikłania
Należy pamiętać, że leczenie odcisków czosnkiem zalecane jest tylko w przypadku łagodnego stanu zapalnego i braku dostępu do innych środków. Bardzo łatwo jest doprowadzić do zaostrzenia zakażenia poprzez niehigieniczne postępowanie z zakładaniem opatrunku. Czosnek na odciski nie powinien być stosowany przez długi czas, ponieważ może pogorszyć stan skóry. W przypadku wystąpienia odczynu alergicznego (np. wysypki lub świądu) należy zrezygnować z tego sposobu leczenia.
Nie stosuje się czosnku na zmiany objęte dużym stanem zapalnym, z wysiękiem, ropiejące. W przypadku komplikacji w leczeniu należy w miarę możliwości jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Czosnek na odciski może podrażniać skórę, trzeba więc postępować z nim ostrożnie, zdejmować opatrunek po nocy, a czosnku rozgniecionego nie pozostawiać w miejscu odcisku dłużej niż jest to zalecane. Nie należy przykrywać opatrunku materiałami z nieoddychających tworzyw (np. folii, materiałów syntetycznych), gdyż może to wywołać macerację skóry.