Czopki – jak działają i kiedy można po nie sięgnąć?

Fot: Evgen_Prozhyrko / gettyimages.com

Gorączka czy bolesne ząbkowanie to sytuacje, w których konieczne jest podanie dziecku odpowiedniego leku, który złagodzi dolegliwości. U bardzo małych dzieci najlepszym rozwiązaniem są leki doodbytnicze. Jak działają leki w takiej postaci i jak aplikować je bezpiecznie?

Czopki – w zależności od składu – mogą działać miejscowo lub na cały organizm. Do pierwszej grupy zaliczają się te na bazie gliceryny, które mają przyspieszyć perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnienie. Druga grupa czopków najczęściej stosowana jest w przypadku gorączki, a także podczas ząbkowania.

Tak podany lek omija cały układ pokarmowy, tym samym nie ma mowy o uszkodzeniu czy naruszeniu struktury żołądka czy wątroby. Substancja aktywna z czopka wchłaniana jest już w odbytnicy. Stąd kieruje do żyły środkowej i głównej, a następnie do krążenia ogólnego.

Zobacz nasz film i dowiedz się czy gorączka jest zawsze niebezpieczna da zdrowia

Zobacz film: Kiedy gorączka staje się dla nas niebezpieczna? Źródło: 36,6.

Jak prawidłowo aplikować czopki?

Czopki najlepiej sprawdzają się u małych dzieci. Podanie leku doustnie tak małemu dziecku zazwyczaj wiąże się z dużym stresem, do tego nigdy nie ma pewności czy i ile leku dziecko faktycznie przyjęło. Co gorsza, maluchy nie potrafią jeszcze dobrze połykać i zazwyczaj wypluwają to, co rodzice próbują im podać. Dużym problemem może być sam sposób podania czopka. Nie każdy rodzić potrafi się przełamać. Często też boją się, że zrobią dziecku krzywdę. Zatem, jak zrobić to właściwie? Aby prawidłowo umieścić czopek dobrze jest ułożyć dziecko na boku i delikatnie przyciągnąć nogi malca do klatki piersiowej. Do tak wypiętej pupy dziecka trzeba wsunąć czopek na głębokość dwóch, trzech centymetrów, aż sam się wślizgnie do odbytnicy. Aby ułatwić sobie aplikację leku, okolice odbytu można posmarować kremem. Trzeba także pamiętać, aby przed podaniem czopka dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i mydłem.

Jak dobrać dawkę?

Właściwy dobór dawki leku zależy od wagi dziecka i w przypadku czopków obowiązują te same zasady, co przy aplikowaniu leków doustnie. Specjaliści podkreślają, że na kilogram masy ciała dziecka przypada ok. 10-15 mg substancji czynnej. Jeśli dziecko waży ok. 15 kg to jednorazowo powinno otrzymać ok. 0,15 g leków. Wartość tę można obliczyć stosując prosty wzór - 10 mg x 15 kg = 150 mg = 0,15 g.

Podając dziecku lek trzeba sobie zdawać sprawę, że lek nie zacznie działać od razu. Nie można też przesadzać z dawką i trzeba trzymać się tego, co zalecił lekarz lub – jeśli podajemy leki bez konsultacji – producent leku. W przeciwnym razie preparat zamiast pomóc – zaszkodzi.

Jeśli mimo leczenia nie widać poprawy, nie należy podawać dziecku kolejnych leków na własną rękę. W takich sytuacjach konieczna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą.

Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna i trzeba ją zbić? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak i kiedy zbijać gorączkę? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 31.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej