Czerniak sromu – jak się rozwija, czym się objawia i jak go leczyć?

Fot. spukkato / Getty Images

Czerniak jest nowotworem złośliwym, który rozwija się z melanocytów, czyli komórek pigmentowych. Około 2% wszystkich czerniaków kolonizuje okolice zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Czerniak sromu może rozwijać się niezauważony nawet kilka lat

Czerniak sromu należy do złośliwych nowotworów dotykających kobiety między 60. a 80. rokiem życia. Występuje stosunkowo rzadko, a jego podłożem są często przewlekłe choroby śluzówki i skóry zewnętrznych narządów rodnych. Rak rozwija się jako niewielki guz lub owrzodzenie na wargach sromowych albo łechtaczce.

Przyczyny czerniaka sromu

Wyróżnia się kilka możliwych przyczyn rozwoju czerniaka warg sromowych. Nieprawidłowy rozrost komórek może pojawić się pod wpływem: liszaja twardzinowego, przewlekłych stanów zapalnych zewnętrznych narządów rodnych, mutacji genetycznych, immunosupresji czy zakażenia wirusowego. W ostatnim przypadku mowa o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV). Okazuje się, że za rozwój czerniaka na wargach sromowych odpowiedzialne są głównie typy 16 i 18 wirusa HPV. Istnieją przesłanki mówiące o zwiększonym ryzyku pojawienia się czerniaka sromu u kobiet, które przeszły zakażenie chlamydią, kiłą lub ziarniniakiem pachwin. Czerniak na wardze sromowej, w odróżnieniu od innego rodzaju czerniaków, nie powstaje prawdopodobnie na skutek promieniowania UV. Największą liczbę zachorowań odnotowuje się między 60. a 80. rokiem życia.

Czerniak sromu najczęściej obejmuje wargi sromowe większe, mniejsze, a dopiero później łechtaczkę. Nie mniej jednak guz może pojawiać się również na innych częściach zewnętrznych narządów płciowych.

Jakie objawy daje kiła? Jak wygląda jej leczenie? Zobacz nasz film:

Zobacz film: Kiła - co to jest? Objawy i leczenie Źródło: 36,6.

Objawy czerniaka sromu

Czerniak wargi sromowej może długo nie dawać specyficznych objawów. Pierwszymi symptomami są guzek i świąd. Zmiany skórne mogą mieć postać niewielkich, pojedynczych plamek i grudek lub też guzka o nierównych brzegach i różnobarwnym zabarwieniu. Średnica pojedynczego guza zazwyczaj nie przekracza 7 mm. Czerniak pochwy i sromu może mieć też postać bezbarwną, przypominającą polip. Typowymi objawami czerniaka warg sromowych są: powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach, ból i krwawienie sromu, nieprawidłowa wydzielina, zaczerwienienie i podrażnienie, a także dyskomfort podczas oddawania moczu.

Polecamy: Rak sromu – jakie są objawy? Leczenie, przerzuty, rokowania

Diagnostyka i leczenie czerniaka warg sromowych

Kiedy kobieta zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy skórne, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa lub dermatologa. Czerniak sromu jest stosunkowo łatwy do diagnozy już podczas pierwszej wizyty u lekarza i dermatoskopii. Obecnie stosuje się nowoczesne metody rozpoznania zmian nowotworowych, w tym refleksyjną mikroskopię konfokalną. Jest to technika, dzięki której medyk widzi pełen obraz naskórka i nieco głębszych warstw skóry w dobrej rozdzielczości, co ułatwia rozpoznanie. Konieczne jest również pobranie wycinka materiału biologicznego i wysłanie go do dalszej weryfikacji histopatologicznej. Jest to kluczowe nie tylko z punktu widzenia samej diagnozy, ale i wyboru odpowiedniej metody leczenia. Na wybór terapii wpływ ma także szereg innych parametrów, w tym: cechy regresji guza, naciek limfatyczny, utkanie komórkowe, obecność czopów nowotworowych w naczyniach, mikrosatelitoza, owrzodzenia i odległość brzegów zmiany od linii cięcia.

Zmiana nowotworowa musi być usunięta chirurgicznie. Jest to postępowanie z wyboru w przypadku czerniaka warg sromowych. Radykalne leczenie uwzględnia wulwektomię, czyli procedurę całkowitego usunięcia sromu wraz z dolną ścianą pochwy oraz węzłami chłonnymi (obustronnie). Mówiąc prościej – całościowo usuwa się tkanki, w których mogły się namnożyć komórki rakowe. Zabieg nie jest pozbawiony skutków ubocznych, dochodzi bowiem do znacznego okaleczenie okolic intymnych. Inną metodą leczenia czerniaka sromu jest wdrożenie terapii skojarzonej – chemioterapii i immunoterapii. Coraz większą popularnością cieszy się terapia celowana, jednakże ze względu na wysokie koszty nie jest ona jeszcze powszechnie dostępna.

Polecamy: Wulwodynia – przyczyny, objawy i leczenie przewlekłego bólu sromu

Rokowanie czerniaka sromu

Rokowanie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej wykrycia. Im później wykryje się chorobę, tym gorsze rokowanie. Pięcioletnie rokowanie wynosi od 30 do 61%, w zależności od stadium raka. Pod uwagę bierze się również wiek kobiety oraz zajęcie węzłów chłonnych. W przypadku raka bezbarwnikowego rokowanie jest mniej optymistyczne. Im wcześniej wykryje się nowotwór, tym większa szanse na jego wyleczenie.

Bibliografia:

  1. E. Pet, W. Pschyrembel, G. Strauss, Ginekologia praktyczna, wyd.1, PZWL, Warszawa 2015.
Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 12.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej