Czego pies nie może jeść? Lista produktów szkodliwych dla psów

Fot. bit245 / Getty Images

W wielu domach przebywają psy - te cudowne zwierzęta są jednak wymagające i nie o spacerach tu mowa. Pies nie może jeść byle czego, a niektóre produkty, które goszczą na naszych stołach, są wręcz toksyczne dla zwierząt. Niestety również niektóre karmy dla zwierząt nie są zbyt wartościowe. Jak zatem żywić psa? Jaką karmę dobrać? I co najważniejsze - poznajcie listę produktów, które mogą poważnie zaszkodzić psu.

Pierwsza zasada karmienia psa brzmi: Nie dawaj zwierzęciu resztek ze stołu. Psy w naturze są padlinożerne, ale nie powinny zjadać po nas jedzenia. Żywność przetworzona, doprawiona i często zagęszczona np. sosem absolutnie nie nadaje się dla zwierzęcia. Pies to nie śmietnik i choć są przypadki "sępiące" jedzenie i śliniące się na widok wszystkiego w ludzkiej dłoni, to nie wolno ulegać i podawać psu ludzkiego jedzenia.

Psy powinno się karmić dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Oczywiście czworonogi muszą mieć stały dostęp do wody, ale sucha karma (mokra też nie) nie musi zalegać w ich misce. Jest to nawet niewskazane z przyczyn behawioralnych - otóż pies, którego miska zawsze jest pełna, może stać się wybredny. Oznacza to, że będzie nas czekać długi proces głodówki, zanim zwierzę znowu przekona się do suchej karmy i będzie jadł w wyznaczonych porach.

Rozpuszczenie psa pod względem jedzenia nie służy przede wszystkim zwierzęciu, które będzie miało problemy z trawieniem, zmieniony rytm wypróżnień, a nawet wymioty czy biegunki. Dlatego lepiej pilnować, żeby pies jadł swoje racje żywności o stałych porach i w ilości przeznaczonej do jego wagi (oczywiście nic się nie stanie, jak zje odrobinę mniej lub więcej, w zależności od swoich potrzeb - są psy, które żyją bardziej aktywnie, a więc i zapotrzebowanie energetyczne wzrasta). Ilość kramy i samą karmę można dobrać po konsultacji z weterynarzem, ale uwaga! Czytajmy etykiety kupując jedzenie dla czworonogów.

Jak wybrać karmę dla psa?

Dobra sucha karma dla psa zawiera w swoim składzie MIĘSO. Tak, mięso - nie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mączkę mięsno-kostną, w praktyce będącą odpadami przy produkcji mięsa (pióra, skóra, pazury, jelita, podroby, itp.). Zgodnie z przepisami producenci podają na etykietach skład produktu w takiej kolejności, w jakiej jest go najwięcej. Niestety i tu zdarzają się odstępstwa od normy - otóż przykładowo ryż obecny w karmach można rozbić na ryż biały, brązowy i otręby ryżowe, a zatem nawet jeśli procentowo jego skład przewyższa ilość mięsa, to i tak rozbity na części znajdzie się na etykiecie za ryżem. A nie wszyscy producenci podają procentowo zawartość składników. Jeśli na pierwszym miejscu karmy widzimy produkty zbożowe - nie kupujmy jej. 

Zboża, ryż czy ziemniaki są dodawane do karm jako wypełniacze i nie mają wartości odżywczej dla psa. O wiele lepiej wybrać karmy droższe, ale bez wypełniaczy i z większą zawartością mięsa. Będzie to z korzyścią dla naszego psa i jego jelit - to właśnie wypełniacze obecne w karmie wpływają na częstość psich wypróżnień - im więcej węglowodanów, tym częstsza kupka.

W psich karmach znajdziemy konserwanty, barwniki i polepszacze smaku - dlatego np. psy chętniej jedzą tańszą karmę, gdyż ma bardzo dużo smakowych właściwości. Ot, taki psi fast food. 

Przy wyborze karmy dla psa należy sugerować się składem, a nie znajomością marki czy reklamą. Nie dajmy się oszukać, podobnie, jak z jedzeniem dla ludzi. 

A teraz przejdźmy do tego, co pies może

Psy warto dokarmiać surowym mięsem. Tak - surowym, a nie gotowanym. Oczywiście są zwierzęta wymagające specjalnej diety, ale zdrowy pies powinien z radością przetrawić porcję surowego mięsa. Aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych (np. pasożytów czy bakterii w nieprzetworzonym mięsie) można je najpierw zamrozić, a potem rozmrozić i podać psu. Niska temperatura niszczy większość szkodliwych bakterii. Mięso można ewentualnie sparzyć. Również diety BARF są dla zwierząt korzystne. 

Psu nie powinno podawać się mięsa przetworzonego, czyli: parówek, kiełbas, kotletów, itp. rarytasów, które jemy sami. Po prostu - takie produkty zwierzęciu mogą zaszkodzić. W żadnym wypadku nie powinno się podawać zwierzęciu kości, które mogą spowodować poważne problemy zdrowotne z przebiciem jelita włącznie.

Czego psy nie mogą jeść?

Lista jest długa, a najlepiej obrazuje ją nasza infografika. Poniżej znajdziecie odpowiedź, dlaczego to psu szkodzi oraz jeszcze kilka zakazanych produktów.

  • czosnek i cebula zawierają toksyczną substancję tiosiarczan sodu, który może doprowadzić do anemii. Co ciekawe czosnek możemy znaleźć w niektórych produktach przeznaczonych dla zwierząt, stąd jeszcze raz apelujemy - czytajcie etykiety;
  • winogron i rodzynki są szkodliwe dla psich nerek i wątroby. Małe psy mogą nawet umrzeć, jeśli zjedzą bardzo dużo winogron na raz;
  • czekolada zawiera teobrominę, kofeinę i teofilinę, która są dla psów trujące, powodują biegunkę i wymioty oraz mogą źle wpływać na psie serce;
  • awokado zawiera persin, czyli substancję, która u psów (i kotów) może spowodować biegunkę i wymioty;
  • szczypiorek (powoduje anemię), cytrusy (powodują wymioty), warzywa strączkowe (wzdęcia), rabarbar i szczaw (mogą powodować kamicę nerkową, zawierają duże ilości kwasu szczawiowego), obierki po ziemniakach i zielone części pomidorów, w których znajdziemy trującą solaninę;
  • orzechy Makadamia są dla psów wręcz trujące - zwierzak będzie miał problemy z poruszaniem się, a uszkodzeniu może ulec jego układ pokarmowy, nerwowy i mięśniowy;
  • ksylitol również jest dla psów trujący - jego spożycie może zakończyć się śmiercią zwierzaka, zatem uwaga na jego wykorzystanie w kuchni;
  • surowa ryba zawiera trimetyloaminę, która prowadzi do anemii;
  • grzyby - dla psów są trujące, zakłócają pracę żołądka i oddziałują na układ nerwowy;
  • przyprawy, sól, proszek do pieczenia, soda - mogą powodować skurcze mięśni, wszystko zależy od rodzaju przyprawy. Nie są wskazane w psiej diecie;
  • nabiał i mleko - pies po okresie szczenięcym traci enzym zwany laktamazą, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy, głównego cukru mleka. Oznacza to, że pies ma nietolerancję (nie każdy pies), która objawia się najczęściej biegunką;
  • surowe ciasto drożdżowe - pęcznieje w żołądku i może dojść nawet do jego pęknięcia.

Uwaga! Pamiętajcie, że są produkty, których nikt jeść nie powinien, np. spleśniałe jedzenie, w którym znajdziemy szkodliwe mykotoksyny. Podobnie nie powinno się psu podawać alkoholu, kawy, czy marihuany, a także żadnych leków i suplementów diety (przeznaczonych dla ludzi) bez konsultacji z lekarzem.

Polecamy wam zobaczyć nasz test: Czy pleśń znajduje się na całym produkcie, czy wystarczy tylko odkroić zainfekowany grzybem kawałek jedzenia?

Zobacz film: Czy pleśń jest w całym produkcie - test. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 26.08.2018 r.

Komentarze (10)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Właściciel psa 01.10.2022r.

Mój pies je tylko wtedy gdy sam coś sobie upoluje, ja osobiście niczym go nie karmię, bo tego nie można, tamtego nie można, a ja nie będę wydawał pieniędzy na drogie karmy. Czasami je małe ptaki, ssaki, gady, płazy, głównie jakieś kury, wróble, gołębie, koty, szczury, żaby, ludzkie dzieci, jaszczurki, węże, pająki, większe owady, zależy co mu do paszczy wpadnie

Luiza 14.11.2018r.

Nabiału nie może? Naprawdę? Mleka owszem nie może, ale biały ser, jajka czy jogurt naturalny od czasu do czasu jak najbardziej, jeżeli pies lubi. Ser biały ma obniżoną zawartość laktozy. I lepiej dać dobre resztki jedzenia z obiadu (świeże potłuczone ziemniaki, kawałek mięsa z małą ilością soli) niż suchą karmę z supermarketu
Po co pisać takie nierzetelne artykuły?!

Oburzona 02.09.2018r.

Piwna dieta dla psa? To barbarzyństwo! Trzeba było zgłosić to do jakiejść jednostki zajmującej się znęcaniem się nad zwierzęttami! Po co w ogóle ludziom pies jak go źle trakują?

Renia 30.08.2018r.

Sąsiedzi moich rodziców mieli psa, który przy każdej możliwej okazji dostawał piwo. Mimo tłumaczeń sąsiad dalej robiła to samo, twierdząc, że skoro pies lubi to nic mu nie będzie. Niestety psina po kilku latach takiej „piwnej” diety miała poważne problemy ze zdrowiem.

Reksio 29.08.2018r.

Może w miastach ludzie o to dbają, ale na wsiach to się głównie rzuca psom resztki z obiadu. Taka prawda.

Marca 29.08.2018r.

Super sprawa, wiele osób nie wie czym karmić psy i że dając im nasze jedzenie szkodimy. nawet labradory, które jedzą wszystko, powinny być pilnowane! trzeba jeszcze dodać, że psów na spacerze trzeba pilnować, bo ludzie czasem wyrzucają śieci, a pies może je zjeść i się zatruć.

Agniesia 29.08.2018r.

czekolady dawac nie można, a każdy znajomy pies ślini się na widok czekolady :)))

Janek 28.08.2018r.

Super, że poruszacie takie tematy! Sam mam psa i chętnie więcej poczytam o tym, jak go pielęgnować, karmić i w ogóle o niego dbać.

Baśka35 27.08.2018r.

super sprawa, dobrze, że ktoś o tym napisałm w końcu. a te karmy dla psów... masakra. czekam na taki temat o kotach!

Ewa 27.08.2018r.

Świetny temat! nie miałam pojęcia, że psy nie mogą jeść cebuli, czosnku i soli. Wiedziałam że czekolada to dla psa trucizna ale pozostałe składniki to dla mnie nowość.

Zobacz wszystkie 10 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej