Czego nie lubią zęby dziecka. Jakie produkty szkodzą najbardziej
Fot. Maya23K / Getty Images
O zęby dziecka dbają rodzice. To od nich zależy, czy dziecko będzie miało zdrowe zęby i czy nauczy się zasad higieny jamy ustnej. Poza szczotkowaniem zębów, wyborem odpowiedniej pasty i szczotki, należy pamiętać, że jedzenie również ma wpływ na stan jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej jest ważna od pierwszych dni życia dziecka. Próchnica jest chorobą zaraźliwą, zatem chore zęby mleczne zainfekują zęby stałe. Podobnie, jak maluch może zarazić się próchnicą od rodziców podczas np. oblizywania łyżeczki dziecka przy jedzeniu lub próbowaniu pokarmów.
Od pierwszych dni życia maluszka warto kupić szczoteczkę nakładaną na palec i czyścić dziąsła dziecka. Początkowo nie ma sensu stosować żadnej pasty do zębów, ale sama nauka i przyzwyczajanie do podstaw higieny są istotne. Stomatolodzy zalecają, by rodzice myli dziecku zęby (lub poprawiali mycie po dziecku) nawet do 7. roku życia.
W jaki sposób myć zęby dziecka? Zobaczcie sami:
Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN
A teraz przejdźmy do próchnicy i do tego, co sprzyja jej rozwojowi, poza oczywiście niedostateczną higieną. A zatem:
cukier – to on przede wszystkim stoi za rozwojem próchnicy. Niestety znajdziemy go nawet w miodzie, który dodatkowo oblepia zęby dziecka, powodując, że są bardziej narażone na powstanie płytki bakteryjnej. Lepiej unikać dawania dziecku do jedzenia słodyczy, żelków, a po miodzie, który jest bardzo zdrowy, należy napić się wody, aby choć trochę opłukać zęby;
owoce – niektóre owoce, podobnie jak miód, pozostają na zębach. Owoce również zawierają cukier, a uściślając – fruktozę. Po jedzeniu owoców najlepiej przepłukać usta wodą, by rozcieńczyć kwasy owocowe, które wypłukują wapń ze szkliwa, przyczyniając się do próchnicy. Oczywiście można także myć zęby po każdym posiłku;
rodzynki, morele, daktyle (suszone owoce ogółem) również zawierają cukry i oblepiają zęby dziecka;
Czy dieta twojego dziecka jest bogata w witaminy i substancje odżywcze?
słodkie chrupki, kaszki – popularne chrupki kukurydziane, czy paluszki, a także kaszki również niekorzystnie mogą wpływać na stan uzębienia. Zawierają węglowodany rozkładające się na cukry proste, a więc są świetną pożywką dla bakterii. Dodatkowo te produkty zalegają w szczelinach między zębami i bardzo ciężko się ich pozbyć;
kwaśne produkty - kwas cytrynowy, mleczny, jabłkowy, czy askorbinowy niekorzystnie wpływają na szkliwo, ale uwaga! Nie powinno się szczotkować zębów tuż po jedzeniu kwaśnej żywności, bo można uszkodzić szkliwo. Powinno minąć przynajmniej 30 minut od jedzenia do mycia.
Ponieważ próchnica jest zaraźliwa to nie powinno się „przekazywać” jej dziecku – np. poprzez oblizywanie smoczka lub łyżeczki dziecka przed ich podaniem do buzi maluszka. W ten sposób dziecko może zarazić się od nas również bakteriami Helicobacter pylori, odpowiedzialnymi za powstawanie wrzodów żołądka.
Nauka dbania o zęby dziecka leży w zakresie obowiązków rodziców. W dużej mierze od naszego zaangażowania zależy, czy dziecko z chęcią będzie dokładnie szczotkować zęby. Dokładnie, czyli jak? Bardzo ważne jest nauczenie dziecka, że szczoteczki nie należy przyciskać do zębów z dużą siłą. O wiele lepiej robić to delikatnie, ruchem wymiatającym. Czyste zęby można poznać po prostym teście – jeśli dotykamy ich językiem i są gładkie, to znaczy, że są też czyste. Pozbycie się płytki bakteryjnej wcale nie jest trudne. Oczywiście należy wybrać szczotkę i pastę dostosowaną do wieku dziecka.
Jak prawidłowo czyścić zęby? Jaką szczoteczkę wybrać? Zobaczcie:
Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Redakcja serwisu
Konsultant merytoryczny:
Łukasz Durajski, pediatra
Data aktualizacji: 28.08.2018,
Opublikowano: 27.08.2018 r.
Komentarze (3)
Mama 02.09.2018r.
Próchnica jest bardzo zaraźliwa wbrew pozorom, a mamy często przekazują ją dziecku nieświadomie przez oblizanie smoczka. Tak możńa też przekazać te bakterie odpowiedzialne za wrzody żółądka. Widziałam w programie 36,6
Jadwiga 29.08.2018r.
Zgadzam się - o zęby trzeba dbać. Nie tylko dzieci, nasze też. później są problemy, a i zrobienie zęba nie jest tanie.
Baśka35 29.08.2018r.
Chyba każdy powinien dbać o zęby, nie tylko dzieci. mało kto wie w ogóle, że próchnica jest zaraźliwa! świadomosć jest niska, aprzed ciążą i wciąży to już w ogóle trzeba bardzo dbać o zęby!
Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?
Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.
Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.
Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.
Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.
Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.
Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.
Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.
Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.
Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.
Mama 02.09.2018r.
Próchnica jest bardzo zaraźliwa wbrew pozorom, a mamy często przekazują ją dziecku nieświadomie przez oblizanie smoczka. Tak możńa też przekazać te bakterie odpowiedzialne za wrzody żółądka. Widziałam w programie 36,6
Jadwiga 29.08.2018r.
Zgadzam się - o zęby trzeba dbać. Nie tylko dzieci, nasze też. później są problemy, a i zrobienie zęba nie jest tanie.
Baśka35 29.08.2018r.
Chyba każdy powinien dbać o zęby, nie tylko dzieci. mało kto wie w ogóle, że próchnica jest zaraźliwa! świadomosć jest niska, aprzed ciążą i wciąży to już w ogóle trzeba bardzo dbać o zęby!