Czas na zmiany. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Fot: fotosipsak / gettyimages.com

Początek nowego roku to czas, kiedy większość z nas planuje coś zmienić w swoim życiu. Mimo że chęci są duże, to z konsekwencją i zapałem w realizacji postanowień bywa już różnie. Dlaczego tak trudno jest nam wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Zmiany — przynajmniej części z nas — nie kojarzą się z niczym dobrym, a jednak wraz z nadejściem nowego roku obiecujemy sobie, że coś w sobie zmienimy. Zaczniemy chodzić na siłownię, przejdziemy na dietę, albo zaczniemy więcej czasu poświęcać najbliższym. Co takiego się dzieje wraz z początkiem nowego roku, że nabieramy chęci do zmiany?

To czas, kiedy zaczynamy sobie i innym życzyć różnych dobrych rzeczy, a więc stajemy się wrażliwsi na to, czego chcielibyśmy od życia. Bardzo często mamy w tym okresie chwilkę na to, żeby zwolnić, zatrzymać się, rozejrzeć, pomyśleć, porozmawiać z bliskimi i czasem w efekcie tego procesu pobieramy coś w rodzaju aktualizacji, robimy podsumowanie, orientujemy się w swojej sytuacji. Początek roku zdaje się doskonałą okazją do tego, aby zacząć wszystko od nowa – mówi Eliza Istynowicz psycholog.

W nowym roku…

Choć postanowienia noworoczne mogą być bardzo różne, to zdaniem specjalistki, akurat w tym przypadku wykazujemy się wyjątkową konsekwencją.

Co roku pojawiają się rankingi najpopularniejszych postanowień noworocznych i zwykle wynika z nich, że chcemy uprawiać więcej sportu, rzucić palenie, zdrowiej się odżywiać, znaleźć czas na hobby, nauczyć się języka obcego czy mieć więcej kontaktu z naturą – mówi psycholożka.

Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy plany trzeba zrealizować. Bardzo często przy pierwszym niepowodzeniu lub gdy nasze wysiłki nie przynoszą efektów, tracimy zapał i chęci. Na tym etapie część z nas całkowicie rezygnuje z obranego planu i wraca do starych nawyków. Dlaczego tak się dzieje?

Zazwyczaj tej zmianie towarzyszą nierealne oczekiwania, wnosimy też różne wyobrażenia, często nadmiernie optymistyczne. Zabieramy się za duże projekty, które wymagają czasem znacznego przeorganizowania naszego życia, a to zwykle traktujemy jak stresor. I tutaj nierealne jest oczekiwanie, że tym razem zacznę biegać 3 razy w tygodniu i to będzie bardzo przyjemne, już nigdy nie wezmę do ust cukru i będę czuć się z tym znakomicie. To, co działa znacznie lepiej to postanowienie: “Chcę czuć się lepiej, więc sprawdzę, czy uda mi się samodzielnie zastąpić to, co szkodliwe czymś bardziej zdrowym, dam sobie na to 5 tygodni, jeśli się nie uda poszukam wsparcia profesjonalisty” – mówi specjalistka.

To może się udać!

Nie znaczy to jednak, że wszystkie zmiany, które chcemy wprowadzić w życie, skończą się niepowodzeniem. Ogromne znaczenie ma nasze nastawienie i podejście. Na wstępie warto zadać sobie pytanie, dlaczego coś robimy, czemu to ma służyć i co chcemy w ten sposób osiągnąć. Co jesteśmy w stanie osiągnąć i co możemy zrobić, aby wytrwać w postanowieniu. Po co te wszystkie pytania? Zdaniem specjalistki tylko rozsądne podejście do zmiany ma szansę powodzenia.

Kiedy zaczynamy modyfikować — a nie całkowicie zmieniać nasze zachowania, to nie odczuwamy lęku i nieprzyjemnego napięcia, a to głównie one odpowiadają za fiasko. Zaczynam więc ograniczać cukier, łagodnie przyzwyczajam się do nowych smaków, szukam dla siebie formy ruchu, w której się zakocham i może to będzie bieganie, a może taniec, albo zacznę spacerować itd. – tłumaczy Eliza Istynowicz, psycholog.

Ach ten kryzys

Nawet najwytrwalszym osobom zdarzają się kryzysy i chwile zwątpienia. To zupełnie normalne, że zaczynamy mieć dość i chcemy wszystko rzucić. Trzeba sobie zdawać sprawę, że takie sytuacje będą się zdarzały niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy, czy też jesteśmy bliscy osiągnięcia zamierzonego celu. Kluczem do sukcesu jest nauczenie się radzić sobie z kryzysami, ale jak to zrobić?

Przede wszystkim nastawić się na to, że będą i być na nie przygotowanym, wtedy, nawet jeśli ulegniemy chwilowej pokusie, możemy potraktować to, jak coś, co jest naturalną częścią procesu uczenia się, a nie wyrazem naszej całkowitej porażki. To zwykle naprawdę zmienia sytuację – mówi specjalistka.

Eliza Istynowicz jest psychologiem i psychoterapeutką. Specjalizuje się w pracy ze stresem, lękiem, depresją. Od 8 lat związana jest z Kliniką Stresu, Fundacją 2B i zespołem Psychoterapeuci.net.

Szukasz motywacji do zmiany? Z Discovery Life pokonasz każdy kryzys! Jak? Oglądaj kanał Discovery Life w każdą niedzielę!

Zobacz film: Postanowienia noworoczne - cykl materiałów Źródło: Discovery Life

Data aktualizacji: 01.01.2024,
Opublikowano: 15.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej