Czarne mydło – jakie jest jego działanie? Sposób stosowania czarnego mydła. Komu jest szczególnie wskazane?

Fot: showcake / fotolia.com

Czarne mydło, inaczej nazywane Savon Noir, jest wyrobem wywodzącym się z Maroka. Może być stosowane przy każdym typie cery. Wskazane jest osobom z trądzikiem oraz chorobami skóry, gdyż wspomaga proces gojenia się zmian skórnych. Czarne mydło wykorzystywane jest również do wykonywania delikatnego peelingu całego ciała.

Czarne mydło może być wykorzystywane w codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery. W jego składzie obecne są wyłącznie naturalne składniki. Działa oczyszczająco i odżywiająco, a także zapewnia optymalne nawilżenie skóry.

Czarne mydło – czym jest?

Czarne mydło wytwarzane jest z naturalnych składników, a dokładnie z oliwy i czarnych oliwek. Niekiedy wzbogacane jest o sól potasową oraz witaminę E. W składzie marokańskiego czarnego mydła nie znajdują się żadne sztuczne barwniki oraz zapachowe substancje chemiczne. Kolor mydła zależny jest od gatunku i ilości oliwek wykorzystanych do jego produkcji. Wbrew swojej nazwie nie posiada czarnej barwy, ale brązową, bursztynową lub ciemnozieloną. Produkt ten nie przypomina swoim wyglądem tradycyjnych mydeł w kostce. Oryginalna wersja czarnego mydła wytwarzana jest ręcznie i ma konsystencję gęstego żelu, dlatego mydło Savon Noir sprzedawane jest w słoiczkach lub pojemniczkach wykonanych z plastiku.

Właściwości czarnego mydła

Czarne mydło jest przeznaczone do pielęgnacji każdego rodzaju cery – normalnej, suchej, tłustej, mieszanej oraz dojrzałej. Wykazuje właściwości hipoalergiczne, dlatego może być stosowane przez alergików oraz osoby ze skórą atopową. Czarne mydło działa nawilżająco, oczyszczająco i odżywiająco. Posiada również właściwości rozjaśniające, dzięki czemu redukuje przebarwienia skóry. Mydło Savon Noir nie zatyka porów. Może być stosowane przez osoby z problemem trądziku, gdyż ogranicza powstawanie wyprysków. Czarne mydło wykorzystywane jest jako preparat pomocniczy w leczeniu chorób skóry, takich jak: łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Przyspiesza proces gojenia się zmian skórnych, wspomaga ich zabliźnianie się oraz posiada właściwości przeciwzapalne. Działa wygładzająco, dlatego przypisuje mu się działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe, które jest potęgowane przez dodatek witaminy E – naturalnego przeciwutleniacza.

Codzienne używanie mydła Savon Noir przyczynia się do oczyszczania skóry z toksyn oraz wspomaga proces złuszczania martwego naskórka. Czarne mydło może być również wykorzystywane przez mężczyzn jako krem do golenia zamiast tradycyjnej pianki – zmiękcza zarost, a tym samym ułatwia jego usunięcie. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania czarnego mydła jest uczulenie na oliwki i oliwę, co zdarza się bardzo rzadko.

Zobacz film: Które mydło wybrać? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Jak stosować czarne mydło?

Czarne mydło w kontakcie z wodą przekształca się w łatwo pieniącą się, aksamitną masę. Może być wykorzystywane w pielęgnacji skóry twarzy, ale również całego ciała. Mydło Savon Noir stosuje się do codziennego oczyszczania skóry z toksyn i zanieczyszczeń, dlatego jest zalecane osobom z cerą trądzikową. Działa wysuszająco na zmiany skórne, również ropne, oraz przyspiesza proces gojenia się chorobowo zmienionej skóry. Może być stosowane do demakijażu – wystarczy zwilżyć skórę, a następnie wmasować w nią czarne mydło, omijając okolice oczu. Po około dwóch minutach twarz należy przemyć wodą. Mydło Savon Noir wykorzystywane jest do przygotowania głęboko oczyszczającej maseczki. Wykona się ją poprzez zwilżenie niewielkiej ilości mydła wodą. Maź należy delikatnie rozetrzeć, aby otrzymać konsystencję emulsji. Maseczkę rozprowadza się po twarzy i pozostawia na kilka, kilkanaście minut. Po upływie wyznaczonego czasu mydło należy spłukać ciepłą wodą. Maseczkę powinno się stosować dwa do trzech razy w tygodniu.

Czarne mydło jest również doskonałą alternatywą dla peelingu enzymatycznego, gdyż skutecznie zmiękcza i usuwa zrogowaciały naskórek. Do zakupionego mydła często dołączana jest specjalna rękawica Kessa wykonana z ziarnistego materiału. Przeznaczona jest do zabiegu pielęgnacyjno-złuszczającego, który działa wygładzająco i ujędrniająco. Ponadto usprawnia krążenie krwi i wspomaga zwalczanie cellulitu. Zabieg należy przeprowadzić po kąpieli, która zmiękczy naskórek. Na ciało aplikuje się czarne mydło starannie je rozprowadzając po skórze, aż do uzyskania pienistej konsystencji. Najlepsze efekty uzyskuje się, jeżeli po nałożeniu mydła odczeka się około 5 minut. Lekko namoczoną rękawicą Kessa wykonuje się okrężnymi ruchami masaż. Po zakończonym zabiegu należy spłukać pozostałość mydła ciepłą wodą. Peeling wykonany za pomocą czarnego mydła jest bezpieczny w stosowaniu również dla osób z cerą wrażliwą i ze skłonnością do pękania naczynek. Zabieg zaleca się przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu.

Zobacz film: Czym i jak myć ręce? Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 07.03.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej