Cystoskopia - co to jest i na czym polega badanie u dorosłych oraz u dzieci

Fot: sudok1 / fotolia.com

Cystoskopia jest badaniem wykorzystywanym w urologii, uroginekologii oraz nefrologii. Słowo „cystoskopia” pochodzi od greckich wyrazów: kystis - pęcherz lub woreczek oraz skopein - oglądać. Badanie polega na wprowadzeniu specjalnego urządzenia do pęcherza moczowego przez cewkę moczową.

Na cystoskopię pacjent otrzymuje skierowanie od lekarza. Zazwyczaj badanie jest refundowane przez NFZ, jednak można je również wykonać odpłatnie.

Cystoskopia - kiedy iść na badania?

Na badania cystoskopowe kieruje lekarz urolog w przypadku podejrzenia różnych patologii w obrębie dolnych dróg moczowych, a także wystąpienia lub zaostrzenia objawów takich jak:

  • krwiomocz - w moczy widoczna jest krew lub krwiste plamy;
  • powtarzające się infekcje dróg moczowych;
  • podejrzenie gruźlicy pęcherza moczowego;
  • podejrzenie nowotworu pęcherza moczowego;
  • wady wrodzone cewki moczowej;
  • występowanie przetoki moczowej;
  • zakażenie dróg moczowych, które może doprowadzić do kamicy pęcherza moczowego.

Cystoskopia w szybki sposób pozwoli ocenić stan pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Pomoże urologowi w potwierdzeniu lub wykluczeniu nowotworu pęcherza moczowego. Poza tym, badanie cystoskopowe wykonywane jest po zabiegu usunięcia zmian rakowych usytuowanych na narządach układu moczowego. W trakcie zabiegu może być wykonana również cystolitotomia polegająca na usuwaniu kamieni z przewodu moczowego poprzez ich rozbijanie.

Cystoskop - co to jest?

Cystoskop jest rodzajem wziernika, który służy do wykonania cystoskopii. Narzędzie ma kształt metalowej rurki, którą wyposażono w światłowodowy układ optyczny pozwalający lekarzowi na wzrokową ocenę stanu narządów układu moczowego. Cystoskop ma również zamontowane oprzyrządowanie, dzięki któremu urolog może pobrać materiał do badania histopatologicznego polegającego na zbadaniu pod mikroskopem wybranych tkanek i komórek organizmu. Histopatologia pomaga szczegółowo określić charakter i stopień zaawansowania choroby.

Co może oznaczać krew w moczu lub stolcu? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Cystoskopia - przygotowanie do badania

Przed wykonaniem cystoskopii, lekarz może zalecić przeprowadzenie ogólnych badań krwi. Bezpośrednio przed zabiegiem należy dokładnie umyć krocze oraz cewkę moczową. Poza tym, należy oddać mocz, aby opróżnić pęcherz. U osób, które mają infekcję dróg moczowych, urolog dwa dni przed wykonaniem cystoskopii może podać leki przeciwbakteryjne. W przypadku osób, u których stosuje się znieczulenie ogólne, należy być na czczo.

Cystoskopia - jak wygląda badanie?

Badanie przypomina wizytę u ginekologa, dlatego, że pacjent musi usiąść na fotelu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych. Stopy umiejscowione są na specjalnym podpórkach. Dzięki temu cewka moczowa jest lepiej widoczna. Na początku lekarz odkaża drogi moczowe, a następnie wprowadza cystoskop do cewki moczowej, wstrzykując sól fizjologiczną, która rozszerza tunel. Po wprowadzeniu narzędzia do pęcherza, na teren narządu zostaje wprowadzony specjalny płyn napinający mięśnie i ułatwiający jego ocenę. Cystoskopia trwa od kilku do kilkunastu minut. Po wykonaniu badania, pacjent może odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu, jednak ten stan przechodzi samoistnie w ciągu paru (2-3) kolejnych dni. Osoba, która miał przeprowadzaną cystoskopię, może mieć również wrażenie tzw. „parcia na pęcherz” chęci częstszego niż zwykle oddawania moczu oraz pieczenia cewki moczowej.

Czy cystoskopia boli? Rodzaje znieczulenia

Cystoskopia jest zabiegiem bolesnym, dlatego lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, ogólne (pacjent zasypia w trakcie badania) lub krótkie dożylne. Przed wprowadzeniem cystoskopu do cewki moczowej, urolog smaruje urządzenie żelem znieczulającym z lidokainą, często stosowaną w stomatologii w postaci chlorowodorku. W przypadku cystoskopii, która obejmuje pęcherz moczowy, może być wykonane:

  • znieczulenie podpajęczynówkowe jako znieczulenie ogólne lub krótkie znieczulenie dożylne;
  • znieczulenie zewnątrzoponowe;
  • znieczulenie podpajęczynkowe

Podczas wykonywania krótkich zabiegów, do jakich należy cystoskopia, stosuje się krótkie znieczulenie dożylne, polegające na dożylnym podaniu leków anestetycznych o krótkim czasie działania. Natomiast znieczulenie podpajęczynkowe jest podawane bezpośrednio do przestrzeni podpajęczynówkowej w kręgosłupie lędźwiowym. Przed wykonaniem znieczulenia należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach oraz chorobach. Cystoskopia u dzieci zazwyczaj przeprowadzana jest w trakcie narkozy, a hospitalizacja może potrwać nawet kilka (5-7) dni.

Jakie funkcje pełni układ moczowy? Zobaczcie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

Cystoskopia - powikłania

Cystoskopia jest bezpiecznym badaniem, jednak mogą pojawić się powikłania urologiczne lub powikłania związane z przyjęciem znieczulenia przez pacjenta. Do powikłań związanych z badaniem można zaliczyć:

  • „parcie” na pęcherz;
  • krwiomocz;
  • zakażenie układu moczowego (lekarz przepisuje pacjentowi leki przeciwbakteryjne po przeprowadzonym badaniu);
  • pieczenie cewki moczowej;
  • uszkodzenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego.

Natomiast do najczęściej występujących powikłań związanych z podaniem znieczulenia (szczególnie znieczulenia ogólnego) zaliczają się:

  • nudności;
  • wymioty;
  • bóle głowy;
  • zatrzymanie moczu;
  • krwiaki i ropnie.

Po zabiegu, w trakcie którego zostało podane znieczulenie miejscowe, pacjent w ciągu kilku godzin może poczuć się lepiej, jednak w dniu badania lepiej nie prowadzić samochodu i nie wykonywać wzmożonych ćwiczeń siłowych. Natomiast po znieczuleniu ogólnym jest obligatoryjna hospitalizacja.

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Sirenka 07.11.2018r.

Potwierdzam... cystoskopia boli... a ten pan niech nie będzie taki bohater...

Endriu:) 31.10.2018r.

Cystoskopia boli żel słabo działa

Donia 22.06.2018r.

Cystoskopia aż tak strasznie boli?Można poprosić o narkozę w czasie tego badania?

okej 12.02.2018r.

od kilku lat mam corczne badanie pęcherza czyli cystoskopie zawsze tylko znieczula miejscowo cewke moczową i wprowadza cystoskop po badaniu jade tramwajem do domu i to cala filozofia

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej