Ćwiczenia relaksacyjne na stres dla dzieci i dorosłych. Opis i przykładowe zestawy

Fot: gilitukha / stock.adobe.com

Ćwiczenia relaksacyjne to jeden z najlepszych sposobów walki ze stresem. Wskazane są osobom, które są narażone na częsty i długotrwały stres związany z różnymi sytuacjami życiowymi. Największą zaletą tego typu zajęć jest to, że można je wykonywać praktycznie wszędzie. 

Obecne szybkie tempo życia sprzyja nerwom i sytuacjom stresowym. Jeżeli dodamy do tego wielogodzinną pracę, często w jednej pozycji przed komputerem i brak czasu na aktywność fizyczną, mamy obraz narastającego problemu. To wszystko wiąże się z nadmiernym stresem, który w dodatku często nie jest rozładowywany z prozaicznego, ale częstego powodu – braku czasu.

Warto przeczytać: Ćwiczenia izometryczne, czyli dla każdego

Zobacz film: Szybkie ćwiczenia relaksacyjne. Źródło: W dobrym stylu

Ćwiczenia relaksacyjne: jaki jest ich cel?

Ćwiczenia relaksacyjne na stres powinny wykonywać osoby, którym na co dzień towarzyszy duża dawka stresu, ale nie tylko. Nie ma żadnych przeciwwskazań do ich wykonywania przez tych, którzy teoretycznie nie są narażeni na problemy będące wynikiem nadmiernych nerwów. Co więcej, ćwiczenia takie mogą przynieść wiele korzyści, takich jak:

  • poprawa samopoczucia,
  • zwiększenie ruchomości ciała,
  • poprawa krążenia krwi,
  • zmniejszenie podatności na depresję.

Przede wszystkim jednak ćwiczenia relaksacyjne poprawiają ogólny komfort psychiczny i pozwalają się zrelaksować.

Zobacz film: Ćwiczenia dla pracowników biurowych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci: jakie wykonywać?

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci nie różnią się niczym szczególnym od tych, które powinni wykonywać dorośli. Świadczy o tym chociażby to, że rodzicom dzieci zaleca się wykonywanie zajęć wspólnie. Wówczas trening dziecka jest dokładniejszy i bardziej efektywny, a dodatkowo korzyść czerpią też rodzice. W internecie jest dostępnych wiele ćwiczeń, ale należy pamiętać o tym, aby wybierać pełne zestawy. One mają określoną liczbę ćwiczeń, podany czas na ich wykonanie i opisany cel. Przykładowy zestaw ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci w wieku szkolnym:

  • relaks poprzez oddychanie – najlepiej wykonywać to ćwiczenie na leżąco, ale może być też w pozycji stojącej. Dziecko powinno nabrać powietrze przez nos, a w trakcie wdechu brzuch powinien się uwypuklić. Następnie należy bardzo wolno wypuszczać powietrze. Wskazane jest wykonanie pięciu powtórzeń,
  • relaks poprzez słuch – po przyjęciu wygodnej dla siebie pozycji dziecko powinno zamknąć oczy i skupić się jedynie na dźwiękach, które jest w stanie usłyszeć. Dziecko powinno zastanawiać się nad tym, jaki dźwięk jest najgłośniejszy, a jakie są gdzieś dalej. To ćwiczenie należy wykonywać przez 5-10 minut,

Zobacz nasz film i poznaj proste ćwiczenia, które uwolnią cię od stresu i napięcia 

Zobacz film: Ćwiczenia, które pozwalają szybko i skutecznie zredukować stres. Źródło: Dzień Dobry TVN.

  • relaks poprzez wizualizację – dziecko powinno mieć zamknięte oczy, a rodzic powinien opisać miejsce lub sytuację (kojarzące się z pełnym relaksem). Zadaniem dziecka jest wyobrażanie sobie tego i skupienie się tylko na własnych myślach. Ćwiczenie powinno być wykonywane przez 5-10 minut,
  • relaks poprzez żonglowanie – do tego ćwiczenia konieczne będzie posiadanie 2-3 piłek tenisowych. Ćwiczenie polega na nauce żonglerki, a więc skupianiu się tylko na piłce (początkowo jednej), a następnie na piłkach. Przy okazji wykonywania całego zestawu ćwiczeń należy poświęcić około 10 minut na naukę żonglowania.

Tego typu zajęcia dzieci powinny wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Taka ilość pozwoli im nie tylko w pełni się zrelaksować, ale również pomoże rozwijać ich wyobraźnię.

Zobacz też: Joga dla początkujących – od czego zacząć, o czym pamiętać?

Zobacz film: Czym jest air joga? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ćwiczenia relaksacyjne: przykłady dla dorosłych 

Ćwiczenia relaksacyjne dla młodzieży i dorosłych są równie proste do wykonania, jak te przeznaczone dla dzieci. Z racji swojej prostoty mogą być wykonywane zarówno w domu, jak i podczas przerwy w pracy. Należy pamiętać jednak o tym, że kluczową zasadą jest pełna koncentracja i skupienie. Przykłady prostych ćwiczeń relaksacyjnych:

  • strząsanie napięcia – będąc w pozycji stojącej z opuszczonymi rękami, należy zacisnąć pięści, wciągnąć powietrze nosem i napiąć barki. Po ok. 5 sekundach należy strząsnąć ramiona w dół i wypuścić powietrze ustami. Najlepiej powtórzyć to ćwiczenie kilka razy,
  • rozluźnianie mięśni szyi i karku – stojąc lub siedząc, należy kręcić głową tak, by rysować nosem symbol nieskończoności. Kilka razy w jedną stronę, następnie w drugą,
  • rozciąganie ciała – w pozycji leżącej na plecach trzeba wyprostować ręce nad głową i starać się w jednym momencie rozciągać ciało – w przeciwną stronę rękami i nogami. Wskazane jest ok. 7-10 takich powtórzeń,
  • regulowanie oddechu – to ćwiczenie można wykorzystać w każdej pozycji, byle była komfortowa. Polega ono na skupieniu się na oddychaniu – wciąganiu powietrza nosem, a wypuszczaniu go ustami. Powinno się je wykonywać ok. 5 minut,
  • wizualizacja – ćwiczenia relaksacyjne tego typu polegają na wyobrażaniu sobie przyjemnych miejsc, które pozwolą się odprężyć. Należy skupić się tylko na własnych myślach i całkowicie odciąć na kilka minut od otoczenia.

Pozostając przy zestawach relaksacyjnych dla dorosłych, nie można nie wspomnieć o ćwiczeniach relaksacyjnych Jacobsona. Jest to metoda, która zakłada, że odprężenie psychiczne wynika z odprężenia fizycznego. Chodzi tu przede wszystkim o umiejętność samodzielnego rozluźniania poszczególnych partii mięśni. Aby to opanować, potrzebne jest regularne wykonywanie ćwiczeń polegających właśnie na rozluźnianiu mięśni. 

Bibliografia: 

1. Mateusz Karbowski: Siedem dróg do relaksacji. Naucz się, jak pokonać stres

Zobacz film: Ćwiczenia, które pomogą pokonać stres. Źródło: 36,6



Data aktualizacji: 16.08.2018,
Opublikowano: 24.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej