Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jak rozciągnąć kręgosłup w bezpieczny sposób?

Fot:Brothers91 / gettyimages.com

Ćwiczenia na rozciąganie mięśni kręgosłupa mają zastosowanie w profilaktyce i leczeniu schorzeń kręgosłupa. Stanowią również obowiązkowy element treningów sportowych. Ćwiczenia rozciągające kręgosłup lędźwiowy, ćwiczenia rozciągające kręgosłup szyjny, a nawet ćwiczenia rozciągające kręgosłup piersiowy stanowią odrębną dyscyplinę gimnastyki, połączoną z medytacją.

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup polegają na rozciąganiu poszczególnych odcinków kręgosłupa oraz mięśni i więzadeł przykręgosłupowych. Wykonywane w odpowiedni sposób, mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i pozytywnie wpływają na samopoczucie.

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń kręgosłupa. Najczęściej dotyczą wad postawy, jak skolioza, plecy okrągłe, plecy płaskie i plecy płasko-okrągłe. Stanowią również element terapeutyczny w dyskopatiach i zablokowaniu krążków międzykręgowych.

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa można wykonywać na wiele sposobów. Najłatwiej ćwiczyć za pomocą siły własnych mięśni lub wspomagać się przyborami, jak taśmy czy hantle. W schorzeniach kręgosłupa mających wpływ na nerwy kręgowe niezbędne czasem jest specjalistyczne rozciąganie. Wówczas wykorzystuje się urządzenie do rozciągania kręgosłupa, aby go rozluźnić i uwolnić z uścisku zablokowany nerwy. Niezbędny jest wówczas przyrząd do rozciągania kręgosłupa. Rozciąganie kręgosłupa na wyciągu zawsze odbywa się pod kontrolą lekarza lub specjalisty, ale przynosi upragnioną ulgę.

Rozciąganie kręgosłupa

Ćwiczenia rozciągające, czyli stretching, powinien stanowić nierozłączny element każdego treningu sportowego i gimnastycznego ze względu na przygotowanie mięśni i więzadeł do wysiłku oraz jako profilaktyka urazów. Rozciąganie kręgosłupa podnosi skuteczność treningu. Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa należy wykonywać przed głównym wysiłkiem i po zakończeniu właściwego treningu.

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup szyjny, piersiowy i ćwiczenia rozciągające kręgosłup lędźwiowy po głównym treningu mają charakter wyciszający, rozluźniają zmęczone mięśnie i przyspieszają ich regenerację.

Rozciąganie kręgosłupa – gimnastyka

Odpowiednie rozciągnięcie kręgosłupa i jego mięśni przyspiesza krążenie krwi, dotlenia i odżywia tkanki, pobudza organizm. Zwiększa elastyczność kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych, wzmacnia ścięgna i zwiększa ruchomość stawów nie tylko kręgosłupa, uodparnia tkanki na urazy kostno-mięśniowe kręgosłupa i reszty organizmu oraz przynosi ogólne odprężenie.

Rozciąganie kręgosłupa polecane jest osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego. Siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa w trakcie odpoczynku i pracy oraz codzienny stres wpływają na kondycję kręgosłupa. Warto wprowadzić w zakres codziennych czynności rozciąganie kręgosłupa. Zaleca się rozpocząć dzień od gimnastyki porannej, a jako zastrzyk energii na resztę dnia rozpocząć ćwiczenia rozciągające kręgosłup i wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha.

Rozciąganie kręgosłupa – ćwiczenia

Gimnastyka rozciągająca korzystnie wpływa na układ krążenia i układ oddechowy. Poprawia sylwetkę ciała.

Rozciąganie kręgosłupa szyjnego, rozciąganie kręgosłupa piersiowego i rozciąganie kręgosłupa lędźwiowego jest wskazane szczególnie w przypadku dzieci w korekcji wad postawy lub w profilaktyce ich występowania, kiedy układ ruchu ciągle się kształtuje. U osób dorosłych rozciąganie kręgosłupa ma przeważnie działanie lecznicze. Ćwiczenia rozciągające kręgosłup pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych związanych ze skrzywieniem kręgosłupa.

Rozciąganie kręgosłupa lędźwiowego to dobre lekarstwo na ból promieniujący nawet do nóg. Rozciąganie kręgosłupa można wykonywać w domowym zaciszu, na dywanie, macie czy kocu. Ważna przy ćwiczeniach jest koncentracja i wolne tempo ćwiczeń. Ćwiczenia rozciągające kręgosłup można połączyć z medytacją i kontrolowanym oddechem dla podniesienia skuteczności.

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa to: skłony, skrętoskłony i skłony kombinowane w różnych pozycjach, leżenie na plecach, leżenie na brzuchu i bokiem. Warto wykonać siad płaski, skrzyżny, klęk podparty, a nawet rozciąganie kręgosłupa na drążku.

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Jak rozciągnąć kręgosłup lędźwiowy?

Kręgosłup lędźwiowy jest najmocniej obciążonym odcinkiem kręgosłupa, dlatego wymaga szczególnej troski.

Bezpieczne i efektywne ćwiczenia rozciągające na kręgosłup lędźwiowy wymagają maksymalnego skupienia uwagi nad ruchami i rozciąganymi tkankami. Najbezpieczniejszym rozciąganiem jest rozciąganie statyczne, polegające na stopniowym rozciąganiu odcinka lędźwiowego, bez gwałtownych ruchów i pogłębiania, do momentu oporu. Przekraczanie granicy bólu może wiązać się z urazem kości, mięśni, a nawet nerwów. Efektywne rozciąganie kręgosłupa lędźwiowego następuje w momencie utrzymania danej pozycji przez określony czas.

Rozciąganie kręgosłupa lędźwiowego poleca się zaczynać od łagodnych ćwiczeń małych grup mięśniowych, a z biegiem czasu należy dodawać ćwiczenia angażujące większe grupy mięśniowe.

Rozciąganie statyczne jest podstawą utrzymania prawidłowej postawy kręgosłupa i napięcia mięśniowego pleców.

Data aktualizacji: 28.12.2018,
Opublikowano: 28.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej