Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Fot. dusanpetkovic / Getty Images

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Powięź piersiowo-lędźwiowa jest niedocenianą strukturą układu ruchu, o którą warto zadbać przed każdym treningiem sportowym, przeznaczając kilka minut na odpowiednie jej rozciąganie, masowanie i wzmacnianie, aby podbić efekty aktywności ruchowej. Ćwiczenia powięzi piersiowo-lędźwiowej to tzw. terapia mięśniowo-powięziowa.

Powięź piersiowo-lędźwiowa

Powięź piersiowo-lędźwiowa to łącznotkankowa struktura tworząca przestrzenną sieć, rozciągająca się od wyrostków kolczystych kręgów piersiowych i lędźwiowych poprzez grzebień kości krzyżowej i biodrowej, tworząc wspólnie kanał włóknisty dla mięśni głębokich grzbietu. Od strony bocznej w dolnym odcinku lędźwi powięź piersiowo-lędźwiowa przechodzi w ścięgno początkowe mięśni brzucha, oddzielając je od mięśni głębokich grzbietu. Powięź piersiowo-lędźwiowa jest jedną z najbardziej złożonych powięzi organizmu i pełni wiele funkcji motorycznych, m.in.:

  • stanowi integralny mechanizm przekazu napięć mięśniowych pomiędzy kręgosłupem, brzuchem, obręczą biodrową i kończynami dolnymi,
  • redukuje tarcie powstające podczas ruchu pomiędzy mięśniami, które otacza,
  • pośredniczy w metabolizmie mięśniowym,
  • stanowi podłoże przyczepów mięśni, naczyń krwionośnych i nerwowych oraz stanowi mechaniczną ochronę dla mięśni przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

Wielofunkcyjność i rozbudowana anatomia powięzi piersiowo-lędźwiowej sprawiają, że jest ona narażona na powstanie uszkodzeń i przeciążeń jej struktur, co może wywoływać ból powięzi piersiowo-lędźwiowej odczuwany w dolnym odcinku kręgosłupa oraz sztywność ruchową obręczy biodrowej.

Zobaczcie, jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby mieć zdrowy kręgosłup:

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Przyczyny bólu powięzi piersiowo-lędźwiowej

Aby wiedzieć, jak usprawnić funkcjonowanie powięzi piersiowo-lędźwiowej oraz wspomóc jej regenerację w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych i innych objawów, należy poznać możliwe przyczyny wystąpienia patologii w jej obrębie. Ból powięzi piersiowo-lędźwiowej może być spowodowany przez:

  • uszkodzenie powięzi lub odkształcenia i mikrourazy tkanek sąsiadujących powodujące pośrednio podrażnienie jej struktur,
  • zapalenie w wyniku przeciążenia pracą fizyczną i złych nawyków podczas wytężonego wysiłku spowodowane brakiem poślizgu powięzi po mięśniach,
  • stres, infekcje ogólnoustrojowe, dieta uboga w witaminę C oraz wodę, uwarunkowania genetyczne, wady i zaburzenia postawy, schorzenia narządów wewnętrznych.

Ćwiczenia powięzi piersiowo-lędźwiowej

Terapia mięśniowo-powięziowa opiera się na koncepcji tzw. taśm anatomicznych, na które składają się kluczowe gorsety mięśni posturalnych i powięzi, których rozciąganie i wzmacnianie przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych oraz poprawia funkcjonowanie motoryczne ciała. Do technik manualnego i ruchowego usprawniania powięzi piersiowo-lędźwiowej zalicza się m.in. masaż oraz elektrostymulację powięziową, rolowanie i manipulację powięzi oraz ćwiczenia ruchowe. Aby wzmocnić efektywność i złagodzić ból powięzi piersiowo-lędźwiowej często wykorzystuje się połączenie technik w jednej sesji treningowej.

Sprawdzone ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową

Autorozluźnianie i wzmacnianie powięzi polega na rozciąganiu napięć i powstałych zrostów oraz punktów spustowych w mięśniach, a pośrednio w powięzi, np.:

  • klęk podparty, ręce i nogi rozstawione na szerokość ramion i bioder, wzrok skierowany w podłogę; przysiad na pięty bez odrywania rąk od maty, maksymalne rozciągnięcie grzbietu, dolnego odcinka kręgosłupa i pośladków poprzez wyciąganie rąk do przodu ze schowaniem głowy między ramiona,
  • siad płaski w rozkroku, ręce proste, złączone nad głową; skłon do prawej nogi z pogłębieniem i schowaniem głowy między ramiona; utrzymanie pozycji 10 s; powrót do pozycji wyjściowej; zmiana strony skłonu,
  • leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, piłka wielkości piłki tenisowej umieszczona w bolesnym punkcie okolicy lędźwiowej; dowolne ćwiczenia górnym tułowiem w celu dociśnięcia i rolowania piłki w punkcie spustowym, np. lekkie spięcia brzucha, tzw. brzuszki, ćwiczenia oddechowe z podnoszeniem i opuszczaniem ramion,
  • leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, nogi zgięte w kolanach, pod stopami wałek; uniesienie bioder do linii prostej z barkami i kolanami; utrzymanie pozycji 10 s; powrót do pozycji wyjściowej,
  • podpór bokiem na kolanie, pod ręką wałek; uniesienie bokiem nogi zewnętrznej; utrzymanie pozycji 3 s; powrót do pozycji wyjściowej,
  • stanie tyłem pod ścianą, nogi w rozkroku, ręce wzdłuż tułowia, w okolicy lędźwiowej wałek; uginanie kolan do kąta prostego; powrót do pozycji wyjściowej, tzw. przysiady,
  • leżenie tyłem, pod lędźwiami większy wałek, ręce splecione pod głową, nogi ugięte w kolanach; uniesienie tułowia do linii prostej z miednicą; przesuwanie wałka w dolnym odcinku pleców przód-tył za pomocą pracy kolan.

Bibliografia:

1. Richter P, Hebgen E. 2010. Punkty Spustowe I Łańcuchy Mięśniowo-Powięziowe w Osteopatii i Terapii Manualnej. Galaktyka, Łódź.

2. Bochenek A, Reichel M. Anatomia człowieka. Tom 1. 1990. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.

Data aktualizacji: 17.02.2023,
Opublikowano: 17.02.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej