Co zrobić, aby mieć piękne i zdrowe usta? Poznaj 5 prostych sposobów na ponętne usta

Fot: Paper Boat Creative / gettyimages.com

Usta mogą uchodzić za atrybut kobiecości, zwłaszcza jeśli są zdrowe i właściwe pielęgnowane. Jak o nie dbać i co zrobić, aby były naprawdę ponętne?

Skóra na ustach, tak samo jak ta na rękach czy twarzy wymaga właściwej pielęgnacji. Jeśli nie zadbamy o usta właściwe, to zaczną pękać, pierzchnąć i piec. Na szczęście takich problemów można uniknąć, wystarczy stosować odpowiednie kosmetyki.

Jak dbać o usta?

Wbrew pozorom pielęgnacja ust nie jest skomplikowana i nie wymaga dużego wysiłku. Aby nasze wargi były zdrowe i piękne należy pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze nie oblizuj ust. Takie nawyki sprawiają, że skóra na ustach jeszcze bardziej się wysusza. Co gorsza, pozbywamy jej naturalnej bariery ochronnej.

Po drugie pamiętaj o właściwym nawilżeniu. Czego używać? Najlepsze będą balsamy czy kremy na bazie wazeliny czy parafiny. To, ile razy będziemy smarować usta zależy już od indywidualnych potrzeb i upodobań. Profilaktycznie raz na pół roku można zastosować kwas hialuronowy w celu nawilżenia i zatrzymania wody. Aby nawilżyć usta warto sięgnąć także po aloes, najlepszy będzie do tego sok z łodygi rośliny. Wygląd ust poprawi także peeling z cukru, który usprawnia krążenie, a tym samym odżywia skórę ust. Dla lepszego efektu najlepiej robić go wieczorem. Latem warto stosować pomadkę z filtrem UV (powinni o tym pamiętać przede wszystkim palacze. To oni są najbardziej narażeni na raka czerwieni wargowej, gdy eksponują usta na słońce).

Po trzecie pij dużo wody. Kremy i balsamy nawilżają skórę jedynie od zewnątrz, a to zdecydowanie za mało. Aby usta były piękne i zdrowe muszą być, podobnie jak skóra, nawilżone od wewnątrz. Dlatego ważne jest picie dużej ilości wody, nie tylko latem, kiedy intensywniej się pocimy i ją tracimy. Musimy pamiętać, że woda nie tylko nawilża, ale i odżywia skórę. Pomaga także rozprowadzić po organizmie witaminy i substancje odżywcze, które mają olbrzymi wpływ na wygląd skóry.

Co zrobić, aby mieć piękne i zdrowe usta dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pielęgnować usta? Źródło: 36,6

Po czwarte unikaj skrajnych temperatur, czyli nie eksponuj ust na mocne słońce, czy silny wiatr i mróz. Uważaj na klimatyzację, która dodatkowo wysusza skórę.

Po piąte zadbaj o dietę. Cennych witamin oraz pierwiastków, takich jak cynk czy krzem, dostarczy właściwie skomponowana dieta. W codziennym menu powinny znajdować się przede wszystkim warzywa i owoce, produktu z pełnego zboża oraz zdrowe ryby. Osoby, które mają skłonność do zajadów powinny w szczególności zadbać o produkty bogate w żelazo. Jeśli to nie pomaga konieczna może być konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiedniej suplementacji.

Właściwa higiena

Na wygląd ust ogromny wpływ ma także, to jak i czego używamy do higieny jamy ustnej. Stosowanie zbyt mocnych środków do higieny jamy ustnej, tj. mocnej pasty lub płynu do płukania może zaburzyć florę bateryjną jamy ustnej. Trzeba sobie zdawać sprawę, że nie wszystkie bakterie, które znajdują się w jamie ustnej są groźne. Spora ich część chroni nie tylko wnętrze ust, jak i cały organizm przed groźnymi patogenami. Jeśli pozbędziemy się tych dobrych bakterii możemy zafundować sobie spore kłopoty.

Data aktualizacji: 20.03.2019,
Opublikowano: 20.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej