Polub nas na Facebooku
Czytasz: Peeling do ust – jak go przygotować w domowych warunkach?
menu
Polub nas na Facebooku

Peeling do ust – jak go przygotować w domowych warunkach?

Kobieta z peelingiem na ustach

Fot: puhhha / gettyimages.com

Peeling do ust powinno się stosować zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nieposiadająca warstwy ochronnej skóra ust jest bardziej narażona na podrażnienia. Zapewnia on gładkie i nawilżone usta. Taki efekt można z powodzeniem uzyskać, wykorzystując domowe rozwiązania, a najbardziej znanym z nich jest cukrowy peeling do ust.

Problem przesuszonych, spierzchniętych lub popękanych warg dotyczy wielu kobiet. Rozwiązaniem jest peeling do ust, który usunie martwy naskórek oraz odżywi i nawilży wargi. Pozbycie się martwego naskórka zapobiegnie bolesnym rankom na ustach, które powstają po oderwaniu lub odgryzieniu skóry ust. Ostatnio dużą popularnością cieszą się naturalne peelingi, które można przyrządzić samodzielnie w domu. Ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a ponadto są tanie, bezpieczne i bardzo skuteczne.

Peeling do ust

Peeling do ust zapewnia doskonały wygląd i odżywienie delikatnej skórze na wargach. Zaleca się go zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nieposiadająca warstwy ochronnej skóra ust jest bardziej narażona na podrażnienia. Można z niego skorzystać w gabinetach kosmetycznych. Ponadto w ofercie wielu drogerii znajduje się gotowy peeling do ust w sztyfcie. Jednak najlepiej jest przygotować go samodzielnie w domu. Wówczas dostarczane są organizmowi wyłącznie naturalne składniki, które są pozbawione konserwantów. Należy pamiętać, aby każdy peeling zawierał produkt ścierający i składnik o działaniu nawilżająco-łagodzącym. Żeby uzyskać pożądany efekt, najlepiej używać peelingu 2–3 razy w tygodniu. Warto przygotować większą porcję na raz, a niezużytą część przełożyć do szczelnie zamkniętego pojemnika, aby składniki nie straciły na wartości.

Zobacz film: Co zrobić, aby usta były zdrowe i piękne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Dzięki temu produkt będzie przydatny do użytku przez długi czas. Peeling sprawia, że skóra ust staje się jedwabiście miękka i gładka. Ponadto wyrównuje jej koloryt i pogłębia różowy kolor warg. Działa jak podkład, ponieważ przygotowuje usta przed nałożeniem na nie kolorowych kosmetyków, np. konturówki i trwałej szminki.

Czym jest peeling do ust DIY?

Peeling do ust DIY to określenie, które wykorzystuje akronim sformułowania pochodzącego z języka angielskiego – do it yourself, co oznacza samodzielne wykonanie. Początkowo odnosiło się ono do domowego rękodzieła czy przerabiania odzieży. Obecnie jest szeroko stosowane i dotyczy wszystkiego, co robi się samodzielnie.

Miodowo-cukrowy peeling ust

Jedną z najbardziej skutecznych mieszanek jest miodowo-cukrowy peeling ust. Do jego przygotowania potrzebne są następujące składniki: 2 łyżeczki cukru, łyżeczka miodu, łyżeczka olejku migdałowego. Wszystkie produkty miesza się w miseczce do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Peeling nakłada się na usta opuszkiem palca, a następnie delikatnie wmasowuje okrężnymi ruchami. W tym celu można użyć także czystej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Po chwili peeling spłukuje się letnią wodą, a usta smaruje się pomadką ochronną, balsamem lub wazeliną. Poszczególne składniki tego domowego peelingu do ust wykazują pozytywne działanie na usta:

  • cukier – złuszcza martwy naskórek,
  • miód – działa odżywczo, antybakteryjne i przeciwzapalne oraz zatrzymuje w skórze wilgoć,

Inne znane domowe peelingi do ust

Istnieje wiele przepisów na peelingi do ust domowej roboty. Dość często spotykanym połączeniem jest peeling cynamonowo-cukrowy. Należy zmieszać 2 łyżki brązowego cukru, 1/2 łyżki oliwy z oliwek, 1/2 łyżeczki miodu i 1/2 łyżeczki cynamonu. Po połączeniu składników peeling jest gotowy do użycia. Kolejna propozycja to peeling kokosowy. Do przygotowania go potrzebne są: 2 łyżki oleju kokosowego, łyżka miodu, łyżka brązowego cukru i łyżeczka przyprawy do dyni.

Innym naturalnym peelingiem do ust jest peeling miodowo-waniliowy. W jego skład wchodzą: łyżeczka brązowego cukru, 1/2 łyżeczki miodu i kropla ekstraktu z wanilii. Miodowo-kakaowy peeling do ust także przynosi doskonałe efekty. Przyrządza się go z: łyżki drobnego cukru, łyżeczki miodu, 1/4 łyżeczki sypkiego kakao i odrobiny wody. Kakao pozostawia na skórze przyjemny kolor, który wygląda jak naturalny makijaż.

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling? Źródło: W dobrym stylu.

Domowy peeling do ust z miętą przygotowuje się z następujących składników: łyżka brązowego cukru, 1/2 łyżki oleju ze słodkich migdałów, odrobina miodu i 2 krople olejku z mięty pieprzowej. Ten peeling ust oprócz wygładzenia i nawilżenia skóry zapewnia przyjemne uczucie chłodu. Kawowy peeling do ust przyrządza się na bazie łyżki fusów z zaparzonej kawy. Dodaje się do nich około łyżki odżywczego masła shea, 2–3 krople oleju kokosowego lub arganowego czy rycynowego.

Peeling cukrowy na usta z herbatą jest także znanym połączeniem. Zielona herbata to bogate źródło przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Do jego przygotowania potrzebne są: 2 łyżki liści zaparzonej zielonej herbaty, 2 łyżki miodu i 4 łyżki białego cukru. W miseczce łączy się najpierw liście herbaty i miód, a następnie dodaje się po łyżce cukier.

Masz popękane usta? Zobacz nasz film i poznaj przepis na najlepszy peeling do ust

Zobacz film: Domowy peeling na popękane usta. Źródło: Klinika urody.

Peeling cukrowy do ust z pomidorem stanowi doskonałe źródło likopenu, który nie dość, że spowalnia procesy starzenia, to także niweluje negatywne działanie promieniowania UV. Przyrządza się go z pomidora i łyżki brązowego cukru. Pomidora rozgniata się widelcem, dodaje się do niego cukier i dokładnie miesza.

Nowością jest tzw. peeling mojito z łyżeczki miodu, łyżeczki brązowego cukru, łyżeczki oliwy z oliwek, łyżeczki soku z limonki i kilku liści mięty. Miętę i sok z limonki miksuje się w blenderze i dodaje do wcześniej zmieszanych pozostałych składników. Każdy peeling nakłada się na wilgotne i oczyszczone usta. Wmasowuje się go okrężnymi ruchami w skórę, pozostawia na kilka minut, po czym zmywa letnią wodą.

Bibliografia:

1. Ciepielewska B., Bądź naturalnie piękna, czyli domowe sposoby upiększania się, Konin, Psychoskok, 2015.

2. Gumkowska A., Damskie laboratorium, Warszawa, PWN, 2016.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Domowy peeling kawowy – przepis i efekty stosowania
Domowy peeling kawowy – przepis i efekty stosowania Dzień Dobry TVN
Peeling kawowy – efekty stosowania i domowe przygotowanie
Peeling kawowy – efekty stosowania i domowe przygotowanie TVN zdrowie
Domowy peeling do twarzy – przepisy na skuteczne, wiosenne oczyszczanie dla każdego typu skóry
Domowy peeling do twarzy – przepisy na skuteczne, wiosenne oczyszczanie dla każdego typu skóry Dzień Dobry TVN
Jak samodzielnie przygotować peeling z soli?
Efekty działania peelingu solnego
Jak samodzielnie przygotować peeling z soli? Efekty działania peelingu solnego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?