Co zrobić, aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem? Na Wasze pytania odpowiadała prof. Iwona Grabska-Liberek, okulista

Fot. Ewa Drzyzga i Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek / Fot. Iwona Lisowska

Problemy z oczami to już prawdziwa plaga! Wady wzroku czy choroby oczu dotykają coraz młodsze osoby. Jak sobie z nimi poradzić? Co można zrobić, aby uniknąć takich kłopotów w przyszłości? Na te i inne Wasze pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista.

Wzrok to jeden z naszych najcenniejszych zmysłów. Niestety nie potrafimy o niego zadbać. Styl życia, dieta oraz długie godziny spędzane przed ekranem komputera sprawiają, że nasze oczy działają coraz gorzej. Jeśli chcecie wiedzieć, co zrobić, aby oczy nie chorowały i działały jak najlepiej weźcie udział w czacie. Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista o oczach wie wszystko i rozwieje wszelkie Wasze wątpliwości!

Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna!

Chore oczy mogą długo nie dawać żadnych objawów, dlatego każdy dyskomfort, ból czy pieczenie powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Trzeba sobie zdawać sprawę, że profilaktyka oraz regularne badania wzroku to najlepszy sposób na wczesne wykrycie zmiany i jej całkowite wyleczenie.

Jakie choroby oczu diagnozowane są najczęściej?

Chorób oczu jest bardzo wiele i mogą się one pojawić niezależnie od wieku. Do tych najczęściej diagnozowanych należą, zaćma, zwyrodnienie plamki (AMD) , jaskra czy krótkowzroczność , astygmatyzm.

Astygmatyzm, czyli niezborność, to wada wzroku, ale też czasem objaw poważnej choroby rogówki: stożka. Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieodpowiednie ukształtowanie przedniej części rogówki (czasem soczewki).

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Spowodowana jest wydłużeniem gałki ocznej, co sprawia, że światło, które dociera do oka załamuje się nieprawidłowo. Osoby z tą wadą dobrze widzą z bliska, a znacznie gorzej z daleka.

Jaskra to bardzo poważna choroba oczu, która może prowadzić nawet do utraty wzroku. W początkowym stadium nie daje wyraźnych objawów. W jaskrze dochodzi do zaniku niektórych włókien nerwowych, co w efekcie powoduje ubytki w polu widzenia. Takie uszkodzenie jest nieodwracalne.

Zaćma, inaczej katarakta, to wrodzona lub nabyta choroba oczu. Choroba prowadzi do zmętnienia soczewki. Schorzenie pojawia się zazwyczaj u osób starszych i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Jak wygląda leczenie tych chorób? Kiedy zabieg operacyjny jest konieczny, a kiedy wadę wzroku można skorygować soczewkami? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania lub po prostu chcecie dowiedzieć się więcej o chorobach oczu weźcie udział w czacie. Na wasze pytania będzie odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista. 

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg ukończyła studia na Warszawskiej Akademii Medycznej na I Wydziale Lekarskim. Jest Dyrektorem banku Bank Tkanek Oka w Warszawie. Od 2004 r. jest kierownikiem Kliniki Okulistyki CMKP w SPSK im. W. Orłowskiego, od 2009 r. roku jest konsultantem województwa mazowieckiego ds. okulistyki. Od 2010 r. roku jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego a obecnie Prezesem PTO. Prof. jest także Ekspertem Agencji Oceny Technologii Medycznych, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Jest autorem wielu grantów, prac statutowych i własnych. Jest autor lub współautorem ponad 150 publikacji.

W jej dorobku naukowym znajduje się ponad 130 doniesień zjazdowych wygłoszonych na zjazdach krajowych i zagranicznych. Profesor brała czynny udział w przeszło 100 kongresach, sympozjach krajowych i zagranicznych, także o zasięgu ogólnoświatowym.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Chcesz mieć zdrowe oczy? Weź udział w czacie i poradź się eksperta!
Data aktualizacji: 27.04.2019,
Opublikowano: 25.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej