Co wywołuje ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha?

Fot: RUNSTUDIO / gettyimages.com

Kiedy ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do brzucha, to znak, że zaburzenia kręgosłupa są bardzo rozwinięte. Dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego wywierają wpływ na narządy wewnętrzne brzucha. Na ból narażone są w szczególności części układu pokarmowego, moczowego czy rozrodczego.

Ból brzucha wywołany zmianami w kręgosłupie lędźwiowym często przypomina ból menstruacyjny czy kolkę nerki. Ból w brzuchu może promieniować od kręgosłupa w różne zakątki jamy brzusznej. Często trudno ustalić dokładną lokalizację dolegliwości, ponieważ ból brzucha rzadko kojarzony jest z kręgosłupem.

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha

Aby postawić odpowiednią diagnozę i zaplanować skuteczne leczenie, należy uważnie obserwować objawy, które występują oprócz dolegliwości bólowych.

Ból kręgosłupa lędźwiowego może promieniować od brzucha aż do pachwin po obu stronach. Przyczynami wywołującymi dolegliwości bólowe odczuwane w jamie brzusznej są deformacje i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego. Ból promieniuje w kierunku nóg, dlatego można mylnie odczytać sygnał ze strony narządów wewnętrznych i przypisać im zaburzenia, a nawet choroby.

Codzienne naturalne funkcjonowanie staje się niekomfortowe, często wyklucza z pracy i z ulubionych czynności.

Objawy towarzyszące bólowi kręgosłupa lędźwiowego promieniującemu do brzucha 

Ból brzucha to pierwszy sygnał alarmujący o zagrożeniu dla zdrowia ze strony kręgosłupa lędźwiowego. Często jednak niesie za sobą dodatkowe symptomy zaburzeń pracy pochodzenia kręgosłupowego, utożsamiane z narządami wewnętrznymi.

Objawy towarzyszące bólowi brzucha od kręgosłupa lędźwiowego, występujące najczęściej ze strony układu pokarmowego, to np.: objawy obejmują nerwobóle brzucha oraz kolki, kłucie po prawej lub po lewej stronie brzucha, a nawet ograniczenia ruchomości miednicy ze względu na ból jamy brzusznej. 

Ból brzucha ze strony kręgosłupa wywołuje dodatkowe reakcje współwystępujące z objawami brzusznymi, m.in.: drżenie rąk, napięcie nerwowe i bóle głowy. Osoby skarżące się na ból brzucha od kręgosłupa często cierpią na nadwrażliwość dotykową okolicy brzucha.

Ból brzucha wynikający z chorób kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego mogą wywierać nacisk na drodze przebiegu nerwów wychodzących z kręgosłupa. Tworzą się w tym miejscu stany zapalne blokujące struktury nerwowe. Część z tych nerwów odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej. W zależności od tego, jak duża jest uciskająca nerw przepuklina narządu, za którego funkcjonowanie on odpowiada, tak daleko i silnie promieniuje ból. Wskutek tego zjawiska pojawiają się bóle kręgosłupa promieniujące do brzucha, występujące nawet podczas odpoczynku.

Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze, złamania osteoporotyczne kręgosłupa oraz przeciążenia odcinka lędźwiowego również stanowią zagrożenie dla pracy narządów wewnętrznych brzucha. Mogą objawiać się silnymi bólami w jego okolicy.

Zobacz film i dowiedz się, które ćwiczenia złagodzą ból kręgosłupa:

Zobacz film: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego Źródło: Dzień Dobry TVN

Ból promieniujący do brzucha a wysiłek fizyczny

Siedzący tryb życia, nieregularna aktywność fizyczna lub przeciążenia związane z nadmiernym wysiłkiem są największym zagrożeniem dla kręgosłupa. Nagłe nadmierne dźwiganie wiąże się z uszkodzeniem kręgów w odcinku lędźwiowym, które później mają wpływ na występowanie dolegliwości bólowych w brzuchu. Uszkodzenia kręgów i przeciążenia pracą są najczęstszą przyczyną bólów brzucha, pachwin i tworzenia się przepuklin brzusznych.

Kogo dotyczy ból brzucha od kręgosłupa?

Ból kręgosłupa promieniujący do brzucha spotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Większy odsetek przypadków obciążonych bólami ze strony kręgosłupa promieniującego do brzucha stanowią jednak kobiety.

Różnice w budowie anatomicznej kobiet sprzyjają występowaniu problemów z kręgosłupem i odczuwaniu dolegliwości bólowych w brzuchu.

Panie wykazują naturalnie słabszą masę mięśniową o około 30% niż panowie, dlatego kręgosłup może być mniej odporny na przeciążenia statyczne i dynamiczne. Dolegliwości bólowe dodatkowo potęguje zwiększona lordoza lędźwiowa kobiet. Pogłębienie wygięcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa sprzyja częściej bólom z jego strony.

Nadwaga a ból promieniujący do brzucha

Nadwaga wywołuje bóle od kręgosłupa. Kiedy organizm jest przeciążony dodatkową masą ciała, destrukcyjnie wpływa na stan krążków międzykręgowych i stawów kręgosłupa. Nadmierna eksploatacja w takich warunkach prowadzi do zmian zwyrodnieniowych i ucisków nerwów kręgosłupowych. Obciążenia kręgosłupa kumulują się na miednicy i stanowią przyczyną bólów również kończyn dolnych.

Ból brzucha od kręgosłupa lędźwiowego w ciąży

Ból brzucha od kręgosłupa lędźwiowego w ciąży to częste zjawisko. Bóle wynikają z tego, że ciało kobiety przygotowuje się do porodu i miednica zmienia kształt. Kręgosłup lędźwiowy i stawy krzyżowo-biodrowe są dodatkowo obciążone ze względu na masę, jaką kobieta przybrała w tym czasie, podobnie jak w przypadku nadwagi. Kręgosłup ulega przeciążeniom, a jego mięśnie i więzadła nie są na tyle silne, aby utrzymać go w prawidłowej pozycji.

Data aktualizacji: 03.06.2020,
Opublikowano: 02.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej