Co to są sinice? Jakie objawy występują po kontakcie z nimi? Jak wygląda zakwit sinic?

Fot: michaeljung / fotolia.com

Sinice w Bałtyku i innych zbiornikach wodnych są najczęstszą przyczyną zakazów kąpieli. Bakterie te wytwarzają groźne dla ludzi i zwierząt toksyny, które mogą doprowadzić do chorób i zmian skórnych.

Sinice to samożywne bakterie o wielkim znaczeniu dla rozwoju przyrody. Są one organizmami pionierskimi, które mogą przystosować ubogie w pożywienie ekosystemy do zasiedlenia przez inne organizmy. Część z nich wytwarza jednak groźne substancje toksyczne.

Co to są sinice?

Sinice (cyjanofity, cyjanobakterie) to maleńkie samożywne organizmy, które tworzą kolonie. Początkowo zostały one sklasyfikowane jako rośliny, obecnie jednak wiadomo, że są bakteriami. Swoją nazwę zawdzięczają zielono-niebieskiej, sinej lub szarej barwie, która związana jest z tym, że, oprócz typowego dla organizmów samożywnych chlorofilu, zawierają również inne barwniki – niebieskie, czerwone i żółte. Wiele sinic posiada też zdolność do asymilowania azotu z powietrza. Ponadto charakteryzuje je wysoka odporność na temperaturę i suszę. Dzięki temu można je spotkać niemal w każdym środowisku na naszej planecie.

Część sinic jest bardzo pożyteczna dla środowiska, ponieważ są one organizmami pionierskimi. Oznacza to, że mogą rozwijać się w ekosystemach o trudnych warunkach i zmieniać je tak, aby mogły je zasiedlić również inne organizmy. Sinice stosuje się także na polach ryżowych, co przyczynia się do znacznego zwiększenia plonów.

Natomiast sinice obecne w wodzie w dużej ilości, szczególnie gdy dojdzie do ich zakwitu, mogą wydzielać niebezpieczne toksyny.

Sinice w morzu i jeziorze – jak przejawia się ich obecność?

O obecności sinic w zbiornikach wodnych często informują powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz wiadomości telewizyjne i gazety. Ponadto w miejscach, w których doszło do zakwitu sinic, ustawia się ostrzeżenia przed kąpielą. Ze względu na zagrożenie, jakie niesie ze sobą kontakt z toksynami wydzielanymi przez te bakterie, powinno się przestrzegać takich zakazów.

Brak wymogów dotyczących przeprowadzania kontroli w zbiornikach wodnych sprawia, że nie wszystkie miejsca, w których wystąpi zakwit sinic, są oznaczane. Dotyczy to najczęściej mniejszych zbiorników, które użytkuje mała liczba ludzi. Warto znać przejawy obecności sinic w wodzie, którymi są:

  • zmiana zabarwienia wody na kolor zielony, niebiesko-zielony czy szary,
  • dziwny zapach wody – ziemisty, trawiasty lub zatęchły,
  • unoszący się na powierzchni wody gęsty kożuch,
  • piana na wodzie.

W takiej wodzie nie powinno się kąpać, ani w żadnym wypadku jej pić. Należy też pamiętać, że część sinic odporna jest na wysokie temperatury i przegotowanie wody niekoniecznie uzdatni ją do spożycia.

Skórne objawy kontaktu z sinicami

Kąpiel w wodzie, w której namnożyły się sinice, może skutkować poważnymi dolegliwościami skórnymi wywołanymi przez kontakt z toksynami tych bakterii. Najczęściej są to:

Objawy te zwykle ustępują w krótkim czasie, trudno jednak przewidzieć ile toksyn przenika do organizmu i jakie niesie to ze sobą zagrożenia.

Objawy zatrucia sinicami po wypiciu wody

Wypicie wody z sinicami jest bardzo niebezpieczne i wywołuje objawy, z których część przypomina silne zatrucie pokarmowe. Są to:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • silne bóle brzucha,
  • gorączka i dreszcze,
  • bóle mięśniowe,
  • zawroty głowy,
  • zapalenie płuc.

Znane są także przypadki nagłej śmierci po wypiciu wody zatrutej sinicami.

Do zatrucia wywołanego toksynami sinic może dojść także na skutek spożywania ryb, które przebywały w zainfekowanym akwenie.

Inne choroby wywoływane toksynami sinic

Wpływ toksyn produkowanych przez sinice nie jest do końca zbadany, jednak podejrzewa się, że mogą one wywołać wiele groźnych chorób w późniejszym czasie. Wśród toksyn produkowanych przez sinice na razie udało się wyodrębnić:

  • hepatotoksyny – uszkadzają komórki wątroby,
  • neurotoksyny – zaburzają działanie układu sercowego i mięśniowego oraz pracę mózgu, a nawet powodują śmierć,
  • dermatotoksyny – wywołują zmiany skórne, zapalenie spojówek i stany zapalne dróg oddechowych.

Ponadto przypuszcza się, że część toksyn produkowanych przez sinice może wywoływać u ludzi choroby nowotworowe i groźne choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane.

Warto wiedzieć, że sinice niekoniecznie muszą występować w wodzie. Mogą one zasiedlać również klimatyzatory, a wdychanie zatrutego powietrza jest równie niebezpieczne, dlatego warto dbać o regularną konserwację i czyszczenie tego typu urządzeń.

Skąd wiedzieć, że sinice znajdą się w morzu lub jeziorze?

Przede wszystkim należy pamiętać o objawach występowania sinic w wodzie. Każda podejrzana zmiana jej koloru i zapachu powinna zniechęcać do kąpieli i użytkowania wody. Ponadto należy śledzić komunikaty powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. W Polsce sinice często występują w Bałtyku oraz jeziorach i kąpieliskach podczas upalnego lata.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej