Co to jest triada Becka i czym się charakteryzuje?

Fot: Kaspars Grinvalds / fotolia.com

Triada Becka to nazwa objawów potwierdzających tamponadę serca. Zalicza się do nich hipotensję, stłumione bicie serca oraz nadmierne wypełnienie żył szyjnych. Ponadto u chorego stwierdza się obecność płynu w osierdziu i znaczne powiększenie serca. 

Przedostawanie się krwi do jamy osierdzia utrudnia rozkurcz, co powoduje wystąpienie tamponady serca. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, wymagający natychmiastowej pomocy medycznej. Rozpoznanie tamponady ułatwia wystąpienie u chorego zespołu charakterystyczniejszych objawów, nazywanych triadą Becka. Zalicza się do nich stłumione bicie serca, nadmierne wypełnienie żył szyjnych oraz spadek ciśnienia tętniczego.

Czym jest triada Becka?

Triada Becka to 3 charakterystyczne objawy kliniczne, wskazujące na wystąpienie tamponady serca. Nazwa zespołu objawów pochodzi od nazwiska amerykańskiego kardiochirurga Claude’a Schaeffera Becka, który zasłynął przeprowadzeniem pierwszej defibrylacji i stosowaniem innowacyjnych technik chirurgii serca. Zaobserwował też i opisał podstawowe oznaki ostrej tamponady serca, które zbiorczo nazywane są triadą Becka.

Do zespołu objawów, które wskazują na wystąpienie triady Becka, zalicza się:

  • nadmierne wypełnienie żyły szyjnej zewnętrznej widoczne jako poszerzenie żył szyjnych,
  • stłumienie tonów serca,
  • spadek ciśnienia tętniczego.

Tamponada serca – co to jest?

Występowanie triady Becka jest podstawowym objawem wskazującym na tamponadę serca. Jest to stan zagrożenia życia, ponieważ jama otrzewnej szybko wypełnia się krwią lub płynem wysiękowym, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w worku osierdziowym. Do serca nie napływa odpowiednia ilość krwi i nie dochodzi do skurczu. Najczęściej nadmierne wypełnienie jamy osierdziowej krwią wynika z uszkodzenia komory prawej, która jest mniej odporna na urazy mechaniczne i delikatniejsza niż znacznie grubsza komora lewa.

Zobacz także: Zapalenie osierdzia, czyli błony okalającej serce: objawy, przyczyny, powikłania i leczenie

W przypadku gdy proces tworzenia tamponady przebiega wolno, osierdzie rozciąga się i może się w nim zebrać nawet 2 l płynu, zanim pojawią się objawy tamponady. Jest to tamponada podostra, która rozwija się w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Proces może też przebiegać gwałtownie – wówczas nazywany jest tamponadą ostrą, w której triada Becka występuje już przy 80 ml płynu lub krwi. Zbyt późne rozpoznanie tamponady prowadzi do śmierci pacjenta.

Jakie są przyczyny tamponady serca?

Tamponada serca i związana z nią triada Becka może być efektem urazu klatki piersiowej, zwłaszcza w środkowej części. Często dochodzi do tego w wyniku wypadku samochodowego. Przyczyną tamponady może być również choroba nowotworowa, a zwłaszcza rak płuca, czerniak lub rak sutka.

Duże prawdopodobieństwo tamponady występuje u osób, u których doszło do:

  • pęknięcia ściany serca w wyniku zawału,
  • zapalenia osierdzia,
  • pęknięcia tętniaka aorty,
  • rozwoju choroby układowej tkanki łącznej.

Obecność płynu w osierdziu może towarzyszyć niewydolności nerek lub wątroby oraz niektórym chorobom genetycznym, np. dystrofii mięśniowej Duchenne’a. Tamponada może wystąpić jako powikłanie po zabiegu kardiochirurgicznym, np. po:

  • wszczepieniu rozrusznika serca,
  • przezskórnej angioplastyki wieńcowej,
  • koronarografii.

Jakie są objawy tamponady serca i jak się ją diagnozuje?

Najbardziej charakterystycznym zespołem objawów występujących w tamponadzie serca jest triada Becka, czyli tętno paradoksalne (nadmierne obniżenie skurczowego ciśnienia tętniczego podczas wdechu), głuche i ciche tony serca oraz nadmierne wypełnienie żył szyjnych.

Pacjent może odczuwać ból w klatce piersiowej i duszność, która nasila się w pozycji leżącej. Może też wystąpić kaszel, zmniejszona tolerancja wysiłku, utrudnione oddychanie, a nawet utrata przytomności.

Tamponada serca jest diagnozowana na podstawie triady Becka oraz echokardiografii. W trakcie badania stwierdzana jest obecność płynu w jamie osierdzia, poszerzenie żyły górnej dolnej oraz rozkurczowe zapadanie się prawego przedsionka. Elektrokardiogram może być prawidłowy, ale najczęściej występuje tachykardia zatokowa (częstoskurcz serca), a w ostatnim stadium bradykardia (tętno poniżej 60 uderzeń na minutę).

W diagnostyce tamponady serca wykorzystywany jest także rentgen (RTG), w którym stwierdza się powiększenie sylwetki serca. Gdy płynu w worku osierdziowym jest bardzo dużo, serce może być niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim. Ponadto wykonywane jest USG, które pozwala stwierdzić przyczynę tamponady.

Leczenie tamponady serca

Podstawową metodą leczenia tamponady serca jest perikardiocenteza. Jest to zabieg pozwalający na usunięcie płynu z worka osierdziowego poprzez jego nakłucie i odbarczenie. W efekcie dochodzi do obniżenia ciśnienia osierdziowego i uratowania życia pacjenta.

Perikardiocenteza nie może być wykonana w tamponadzie spowodowanej rozwarstwieniem aorty – wówczas konieczna jest operacja kardiochirurgiczna.

Zobacz film: Kiedy iść do kardiologa? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 01.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej