Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka

Fot: Zbyszek Nowak / stock.adobe.com

Transplantologia to dziedzina medycyny zajmująca się przeszczepianiem narządów. Pierwszego przeszczepu dokonano w Polsce w 1966 r. Serce po raz pierwszy przeszczepiono niespełna 20 lat później. Transplantologia, choć budzi kontrowersje, często bywa jedynym sposobem na uratowanie komuś życia.

Rozwój chirurgii transplantacyjnej okazał się wielkim przełomem w medycynie XX w. Transplantacja, inaczej przeszczep, oznacza przeniesienie zdrowych, żywych organów, tkanek bądź komórek od dawcy i umieszczenie ich w organizmie biorcy. Samo słowo transplantacja pochodzi z łaciny (łac. transplantare ‘szczepić’, trans ‘poza czymś’, plantare ‘sadzić’). Transplantacja umożliwia wymianę wadliwego organu na narząd zdrowy, pochodzący od innego człowieka.

Transplantologia w Polsce

Historia transplantologii klinicznej w Polsce sięga lat 60. Pierwszy przeszczep nerki od dawcy zmarłego miał miejsce w styczniu 1966 roku w Warszawie, a od żywego – w 1966 r. we Wrocławiu. Przełomem w polskiej transplantologii był rok 1983, kiedy po raz pierwszy zastosowano cyklosporynę (lek immunosupresyjny), aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu. Pierwszy udany przeszczep serca miał miejsce w Zabrzu w 1985 r. W 2006 r. w Trzebnicy dokonano pierwszej transplantacji kończyny górnej, natomiast w 2013 r. w Gliwicach przeszczepiono twarz.

Zobacz film: Pierwszy przeszczep kończyny górnej. Źródło: 36,6

Polską transplantologię nadzoruje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT, które powstało w 1996 r. W 2016 r. liczba dawców zmarłych (u których stwierdzono nieodwracalne uszkodzenie mózgu) w Polsce wyniosła 677, z czego dawców rzeczywistych, od których pobrano narządy i/lub tkanki, było 544. W sumie dokonano niespełna 1500 przeszczepów narządów. Najczęściej przeszczepiano nerkę, wątrobę, serce, rzadziej nerkę i trzustkę jednocześnie bądź samą trzustkę oraz płuco. W blisko 1200 przypadkach przeszczepiono rogówkę.

Uwaga! Polskie prawo mówi o tzw. zgodzie domniemanej – oznacza ona, że każda osoba, u której stwierdzono śmierć mózgową, może zostać uznana za potencjalnego dawcę narządów, chyba że za życia wyraziła sprzeciw (co powinno zostać umieszczone w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów). Sprzeciw można również wyrazić na piśmie (pacjent powinien nosić przy sobie własnoręcznie podpisaną deklarację), a także ustnie – w obecności 2 świadków. Mimo obowiązującej zgody domniemanej, lekarze w Polsce zawsze pytają bliskich o zdanie zmarłego na temat pobrania narządów.

Transplantacja narządów – za i przeciw

Przeszczep to skuteczna i niekiedy jedyna metoda leczenia, dzięki której można uratować życie pacjenta zmagającego się ze skrajną niewydolnością narządu bądź narządów. Przeszczepić można m.in.: wątrobę, nerki, serce, płuco, trzustkę, jelito, szpik kostny, rogówkę, skórę, kończyny, twarz.

Dawcą zazwyczaj jest osoba zmarła, u której stwierdzono śmierć mózgową; niektóre organy bądź tkanki (np. nerki czy szpik kostny) można pobrać od osób żywych za zgodą dawcy. Śmierć mózgu wynika z jego nieodwracalnego uszkodzenia, towarzyszy temu zatrzymanie krążenia krwi. Stwierdza ją komisja lekarska po przeprowadzeniu szczegółowych badań. W świetle prawa w Polsce śmierć mózgu oznacza uznanie danej osoby za zmarłą. Zanim aparatura zostanie odłączona, od osoby ze stwierdzoną śmiercią mózgu istnieje możliwość pobrania narządów do przeszczepu.

Zobacz nasz film i poznaj lekarzy, którzy dokonali niezwykłego przeszczepu ręki

Zobacz film: Przeszczep ręki - ile trwa gojenie się ran? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ok. 90% transplantacji kończy się sukcesem. Zawsze istnieje jednak ryzyko odrzucenia przeszczepu – układ immunologiczny biorcy rozpoznaje nowy narząd jako obcy i próbuje go zniszczyć. We współczesnej medycynie istnieje jednak szereg sposobów, aby zapobiec odrzuceniu organu. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku znalezienie odpowiedniego dawcy – powinien on być możliwie jak najbardziej genetycznie podobny do biorcy. Z tego względu idealnymi dawcami są bliźnięta jednojajowe oraz bliscy krewni. W transplantacji stosuje się ponadto leki immunosupresyjne, których zadaniem jest ochrona narządu przed odrzuceniem.

Średnie przeżycie biorcy przeszczepu jest różne dla poszczególnych narządów i zależy od wielu czynników. 

Transplantacja serca w Polsce

Pierwszego przeszczepu serca w Polsce dokonano w 1969 r. w Łodzi, jednak operacja zakończyła się niepowodzeniem. Pierwszy udany przeszczep serca przeprowadził prof. Zbigniew Religa w roku 1985. Każdego roku w Polsce ma miejsce kilkadziesiąt przeszczepów tego organu. Najwięcej transplantacji serca przeprowadzono w 2000 r. – 129.

Wskazania do transplantacji serca:

  • niewydolność krążenia,
  • schyłkowa niewydolność serca w kardiomiopatii (grupa chorób mięśnia sercowego prowadzących do dysfunkcji serca),
  • schyłkowa niewydolność serca w chorobie niedokrwiennej serca,
  • schyłkowa niewydolność serca w zaawansowanej wadzie zastawkowej.

Transplantologia a etyka

W 1995 roku została uchwalona Ustawa o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów do przeszczepów. Polska Ustawa Transplantacyjna powstała w 2005 r., a obecnie obowiązująca – w 2006 r. (znowelizowana m.in. w 2009 i 2017 r.). Ustawa określa, kto i w jakiej sytuacji może być dawcą, a także kto ma prawo pobierać oraz wszczepiać organy. Transplantacja znajduje poparcie w większości religii.

Zobacz film: Czy polskie prawo pozwala na przeszczep macicy? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Transplantacja narządów, aspekty medyczne, prawne i organizacyjne, Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca, Zabrze 2013,

2. www.poltransplant.pl.

Data aktualizacji: 29.06.2018,
Opublikowano: 18.10.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja 06.11.2017r.

Szanowny Panie, dziękujemy za komentarz. Naszym celem jest dbałość o jak najwyższą jakość artykułów, dlatego doceniamy Pana czujność. Informacje podane w powyższym artykule zostały już doprecyzowane. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy miłego dnia.

Jerry 19.10.2017r.

Szanowni Państwo,

Kilka uwag:
pierwsze udane przeszczepienie nerki w Polsce miało miejsce w styczniu 1966 roku, nerka pobrana została od dawcy zmarłego (Warszawa), pierwsze przeszczepienie nerki od dawcy żywego w marcu 1966 roku (Wrocław). Wszystkie daty można znaleźć na Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Przeszczepianie_narz%C4%85d%C3%B3w)
Immunosupresja była stosowana od początku, przełom jaki dokonał się latach 80-tych polegał na wprowadzeniu do immunosupresji konkretnego leku - cyklosporyny.
W Polsce pobiera sie narządy po stwierdzeniu śmierci mózgu lub nieodwracalnego zatrzymania krążenia. Lekarze nie pytają rodziny o zgodę na pobranie narządów od zmarłego tylko o czy najbliższym znane jest stanowisko zmarłego w tej kwestii.
Lepsze wyniki przeszczepiania narządów pobranych od dawców żywych wynikają z tego, ze mamy do czynienia z lepszym doborem, jak też z tego, że pobrany narząd nie ma za sobą procesu umierania.
Średnie przeżycie biorcy przeszczepu jest różne dla poszczególnych narządów i zależy od bardzo wielu czynników, użycie sformułowania "po transplantacji żyje średnio jeszcze 20–30 lat" jest nieuprawnione.
Pierwsza "Ustawa Transplantacyjna" została uchwalona w 1995 roku, obecnie obowiązująca weszła w życie w 2006 roku, od tego czasu była trzykrotnie nowelizowana.
Nie ma na świecie religii głównego nurtu, która byłaby przeciwna transplantacji.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej