Co to jest thermage? Jakie są efekty i przeciwwskazania do zabiegu thermage?

Fot: LuckyBusiness / gettyimages.com

Thermage to zabieg zapewniający młodszy wygląd skóry twarzy, który uważa się za doskonałą alternatywę dla liftingu. Godne podkreślenia jest, że lato i związane z nim duże nasłonecznienie, nie stanowi przeciwwskazania do zabiegu, co jest rzadkością wśród ofert medycyny estetycznej.

Thermage to nowoczesna technologia oparta na falach radiowych. Istotą jej działania jest podgrzanie tkanek na poziomie skóry właściwej bez naruszania warstwy naskórkowej, co prowadzi do skrócenia włókien kolagenowych. Zabieg określany jest mianem liftingu bez skalpela i skierowany jest do osób, które cenią sobie naturalność i subtelność metod odmładzających. Pozytywne efekty zabiegu thermage rozłożone są w czasie i w pełni widoczne są po około 6 miesiącach, a utrzymują się zazwyczaj przez około 5 lat.

Co to jest thermage?

Thermageto zabieg wykorzystujący fale radiowe wysokiej częstotliwości (ponad 6 MHz), które poprzez ogrzanie tkanki na odpowiedniej głębokości (średnio 3–4 mm) pobudzają procesy regeneracyjne i wyzwalają syntezę nowego kolagenu przez fibroblasty. Podczas thermage podgrzewany jest on do temperatury sięgającej 55–60°C. Wysoka temperatura powoduje początkowo skręcenie spirali włókien, z których zbudowany jest kolagen, co prowadzi do ich skrócenia. W konsekwencji dochodzi do podciągnięcia zwiotczałej skóry. Zabieg alternatywnie nazywany jest thermoliftingiem.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda zabieg thermage? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Thermage – niechirurgiczna metoda ujędrniania i liftingu skóry. Źródło: Bez skazy.

Thermage może być przeprowadzony jedynie przez specjalistę medycyny estetycznej. Przed zastosowaniem tej technologii lekarz dokładnie analizuje obszar zabiegowy i wyznacza optymalny plan procedury. Po oczyszczeniu skóry nakładana jest specjalna siatka w postaci kalki, która jest schematem wykonania zabiegu. Następnie do skóry zwilżonej specjalnym żelem przykłada się głowicę emitującą energię. Thermolifting jest praktycznie bezbolesny, odczuwa się wyłącznie lekki dyskomfort w postaci uczucia gorąca.

Thermage to naturalny i bezpieczny sposób odmładzania skóry, zalecany zamiast zabiegu chirurgicznego czy iniekcji. Ponadto nie wymaga rekonwalescencji i po zabiegu można od razu wrócić do codziennych aktywności. Nie obowiązują też żadne specjalne przygotowania do niego. Nie wymaga unikania słońca, dzięki czemu można go wykonywać niezależne od pory roku. Zabieg thermage może być stosowany z wieloma innymi zabiegami estetycznymi. Polecane jest zwłaszcza połączenie go z fotoodmładzaniem IPL.

Urządzenie do thermage

Thermage wynaleziony został w 1995 roku przez Edwarda W. Knowltona. W 2002 roku uzyskał certyfikat bezpieczeństwa i jakości Agencji Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA). Urządzenia wykorzystywane do Thermage to Thermacool TC lub Thermacool NXT, które wyposażone są w specjalny system chłodzenia zapobiegający oparzeniom skóry w wyniku działania wysokich temperatur. Wykorzystują energię monopolarnych, pojemnościowo sprzężonych fal radiowych (RF). Dostarczane są one do skóry przez zaawansowaną technologicznie elektrodę, w sposób jednobiegunowy. Energia emitowana jest w krótkich i szybkich impulsach.

Na jakie części ciała stosuje się thermage?

Zabieg thermage wykonywany jest przede wszystkim na twarz, a zwłaszcza czoło, policzki i powieki, ale można go też przeprowadzić na szyi, podbródku, dekolcie, ramionach, udach i pośladkach oraz okolicy brzucha i kolan. Thermage jest odpowiedni dla każdego typu i koloru skóry. Można go przeprowadzić nawet na opalonej skórze.

Zobacz film i dowiedz się jak może wyglądać nowoczesny lifting

Zobacz film: Nowoczesne metody liftingu. Źródło: Bez skazy.

Efekty zabiegu thermage

Efekty zabiegu thermage widoczne są bezpośrednio po nim, a po upływie 3–6 miesięcy uzyskuje się pełnię jego pozytywnego działania. Thermage ściąga, zagęszcza i ujędrnia mało elastyczną, wiotką skórę. Staje się ona grubsza, delikatniejsza, napięta i gładsza. Zabieg niweluje problem opadających powiek, poprawia owal twarzy, redukuje nadmiar skóry na powiekach i worki pod oczami. Dodatkowo spłyca zmarszczki w kącikach oczu, czyli tzw. kurze łapki. Dzięki niemu oczy wyglądają na mniej zmęczone. Odmładza skórę szyi i dekoltu. Następuje likwidacja obwisłych policzków i podbródka. Zabieg wskazany jest też do spłycania blizn po trądziku.

Fale radiowe wspomagają kuracje antycellulitowe, wyszczuplające i usuwają rozstępy. W tym przypadku polecane są dla kobiet po ciąży i osób po szybkiej utracie wagi i liposukcji. Thermage zapewnia podniesienie pośladków, konturowanie linii żuchwy oraz ściągnięcie luźnej i obwisłej skóry na powierzchniach ud, ramion i kolan

Ile kosztuje zabieg thermage?

Cena zabiegu thermage jest dość wysoka, ale na szczęście przeprowadza się go tylko raz. Dla przykładu koszt zabiegu na twarz, brzuch, uda czy ramiona to około 7000 zł, a czoło – 3000 zł. Thermage może trwać od 30 minut do 2 godzin, w zależności od rozmiaru powierzchni zabiegowej i stopnia zniszczenia skóry.

Jakie są przeciwwskazania do thermage?

Mimo że thermage uważany jest za bardzo bezpieczny i bezinwazyjny, to istnieją pewne ograniczenia do jego stosowania. Wśród przeciwwskazań do wymienia się m.in.: ciążę i okres karmienia piersią, cukrzycę, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, stosowanie sterydów, leczenie izotretynoiną (lub mniej niż rok od zakończenia ich zażywania), wszczepiony rozrusznik serca i metalowe implanty, opryszczka, przeziębienie, stan podgorączkowy, rany, oparzenia i skaleczenia w obszarze zabiegowym.

Skutki uboczne thermage

Efekty uboczne, jakie mogą się pojawić po thermage, to opuchnięcie i zaczerwienienie obszaru zabiegowego. Dolegliwości te znikają samoistnie w ciągu 2–3 dni. Rzadko pojawiają się pęcherze, guzki i nierówności skóry.

Jak bez skalpela poprawić wygląd twarzy? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Bezoperacyjny lifting twarzy. Źródło: Bez skazy.

Bibliografia:

1. Kaniowska E., Bagłaj M., Prawdy i mity o różnych technikach odmładzania, „EKSPERT Anti Aging”, 2006, 6, s. 10-11.

2. Podgórska E., Trzy kroki do odzyskania młodości, „MEDserwis”, 2013, 12, s. 7-8.

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 22.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej