Co to jest psychopatologia? Jak określić choroby psychiczne? Objawy psychopatologiczne

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

Psychopatologia określa i wyjaśnia wszystkie znane zaburzenia psychiczne. Aby sprawdzić, czy dane zachowanie można określić jako chorobę, należy stwierdzić, czy powoduje ono cierpienie badanego, upośledza jego relacje społeczne lub przyczynia się do utraty kontroli nad życiem. W psychopatologii określa się takie choroby jak depresja, nerwica lub choroby afektywne. Objawy psychopatologiczne dzielą się na emocjonalne, poznawcze oraz behawioralne. 

Zaburzenia psychiczne mają tak wiele odmian i typów, że specjaliści pogrupowali je w określone kategorie, dzięki czemu łatwiej jest przewidzieć dane zachowania chorego oraz dostosować do niego sposób leczenia. Najnowsze klasyfikacje chorób psychicznych to DSM-V oraz ICD-10.

Co to jest psychopatologia?

Psychopatologia jest częścią psychiatrii i psychologii klinicznej. Dziedzina ta zajmuje się opisywaniem i wyjaśnianiem zaburzeń psychicznych. Celem psychopatologii jest analiza i ocena tych zjawisk w celu postępowania terapeutycznego. Opisy zaburzeń mają charakter:

  • idiograficzny, czyli skupianie się na problemie konkretnego przypadku;
  • nomotetyczny – opisujący zależności psychologiczne dotyczące całych grup osób zaburzonych.

Jak określić, czy dane zaburzenie mieści się w psychopatologii?

Aby oddzielić prawidłowe zjawiska od patologicznych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy są one źródłem cierpienia dla osoby badanej. Wszystkie cechy i zachowania, które utrudniają jej życie są rozpatrywane od kątem zaburzenia psychicznego. Jeśli te zjawiska zakłócają jej funkcjonowanie w społeczeństwie i utrudniają dostosowanie się do danych norm, również rozważa się je w kategoriach patologii. Np. nieśmiałość może dochodzić do takiego stopnia, że osoba nie jest w stanie wyjść z domu i spotkać się ze znajomymi. 

Zachowania, które prowadzą do nieprzewidywalności danego człowieka, często skutkują brakiem kontroli nad życiem, co też ma podłoże patologiczne. Takie stany powodują jego dyskomfort oraz prowadzą do naruszenia norm społecznych. Również skrajna niekonwencjonalność i nieracjonalność może być w ten sposób interpretowana. Jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Należy pamiętać, że to co dla jednej osoby może być normalne, dla innej jest nieakceptowalne i prowadzi do rozwoju zaburzeń.

Objawy psychopatologiczne – poznawcze, emocjonalne i behawioralne

Poznawcze objawy psychopatologiczne to:

  • Zaburzenia spostrzegania – dotyczą błędnej interpretacji wydarzeń w świecie. Osoba badana ma realną wizję rzeczy, które istnieją tylko dla niej. W tej kategorii zawiera się omamy oraz halucynacje wzrokowe, węchowe, słuchowe i smakowe.
  • Zaburzenia myślenia – inaczej urojenia, czyli przekonania, które są niezgodne z prawami logiki i nie mają potwierdzenia w realnym świecie. Mają one silne przełożenie na życie chorego, który stopniowo izoluje się od reszty społeczeństwa. Omamy dzielą się na: prześladowcze, depresyjne, paranoiczne oraz wielkościowe.
  • Zaburzenia świadomości – polegają na utracie kontroli poziomu analizy i przetwarzania informacji. Wyróżnia się typ ilościowy zaburzenia, który przejawia się sennością, snem głębokim lub śpiączką. Typ jakościowy natomiast dotyczy zmiany ostrości obserwowania świata, czyli zamroczenia lub majaki.
  • Zaburzenia pamięci i uwagi – czynniki, które mają źródło w przepracowaniu lub nadmiernym spędzaniu czasu na jednej czynności. Stany te prowadzą do rozkojarzenia, lub utraty pamięci krótkotrwałej czy biograficznej.

Zaburzenia psychopatologiczne ze sfery emocjonalnej to:

  • Zaburzenia popędu – wyróżnia się nadmierne obniżenie i podwyższenie aktywności seksualnej. Pierwszy przypadek jest szczególnie widoczny w depresjach, gdzie człowiek jest oziębły seksualnie i nie wyraża ochoty na kontakty z płcią przeciwną. Również w przypadku schizofrenii ludzie tracą zainteresowanie seksem. Wzmożenie popędu wyraża się szczególnie w zespołach maniakalnych. W tym przypadku osoby chore kierunkują swoje działania na kontakt seksualny z partnerem. Ludzie ci nie mają hamulców emocjonalnych ani wyższej uczuciowości, co niekiedy wyraża się obnażaniem czy nieprzyzwoitym zachowaniem w tłumie.
  • Zaburzenia uczuciowości – problemy z nastrojem, który negatywnie wpływa na życie chorego. Przestaje on być zmienny jak u zdrowej osoby, a zaczyna być permanentnie zły. Dotyczy to depresji, nerwic, smutku, apatii, patologicznego lęku lub agresji.

Zaburzenia psychopatologiczne ruchowe to:

  • Zahamowanie ruchowe – dotyczy zaburzonych struktur w mózgu odpowiedzialnych za swobodę działania. Ten dział dotyczy takich zjawisk jak mutyzm lub stereotypie ruchowe.
  • Wzmożona aktywność ruchowa – stan, w którym osoby nie potrafią swobodnie kontrolować ruchów swojego ciała. Pewne aspekty tego zaburzenia mieszczą się w przypadku epizodów manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Inne przykłady tych zjawisk to czynności natrętne czy giętkość woskowa.

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej