Co to jest przetoka? Przetoka pooperacyjna i ropna - leczenie

Fot: gpointstudio / fotolia.com

Przetoka to połączenie dwóch przestrzeni, które powstaje na skutek patologicznych procesów wywołanych stanami zapalnymi lub nowotworami, ale także jako następstwo urazów czy powikłań pooperacyjnych. Od tego gdzie i z jakiej przyczyny pojawiła się przetoka zależy, jak wyglądać będzie leczenie - najczęściej jednak konieczna jest operacja.

Jeśli przetoka występuje pomiędzy dwoma organami wewnętrznymi, jest to przetoka wewnętrzna. Pojawia się ona najczęściej, gdy stan chorobowy przenosi się na narząd sąsiadujący z tym, który był pierwotnie objęty chorobą. Może również wystąpić w przypadku nacieków nowotworowych lub schorzeń, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Przetoka zewnętrzna dotyczy natomiast połączenia organów ze skórą.

Sztuczna przetoka może też zostać utworzona celowo po zabiegu operacyjnym, by na przykład zapobiec gromadzeniu się ropy czy wysięku.. Takiego zabiegu dokonuje się po leczeniu chirurgicznym i w przebiegu niektórych chorób.

Gdzie może powstać przetoka?

Przetoki najczęściej tworzą się w obrębie układu pokarmowego lub moczowego. Najczęściej występujące rodzaje to:

  • Przetoka odbytu, która jest połączeniem odbytu ze skórą. Najczęściej ma postać drobnego kanalika przechodzącego przez mięśnie zwieraczy. Powstaje na skutek stanu zapalnego wywołanego przez bakterie, które zaatakowały gruczoły odbytu lub jest powikłaniem po ropniu. Ze względu na trudność w utrzymaniu przetoki w czystości w tym miejscu konieczne jest skomplikowane leczenie operacyjne polegające na usunięciu chorych tkanek.
  • Przetoka pęcherzowo-pochwowa to połączenie pęcherza z pochwą. Może powstać na skutek znacznie przedłużającego się porodu i wówczas jest to przetoka położnicza. Takie przetoki na ogół zdarzają się w krajach o niskim standardzie opieki medycznej. W Europie są rzadkością ze względu na dobrą opiekę położniczą. W krajach rozwiniętych przetoki pęcherzowo-pochwowe najczęściej powstają po operacji oraz na skutek nowotworów i radioterapii (przetoka popromienna) dokonywanych w obrębie miednicy. Jedyną metodą leczenia jest przeprowadzenie operacji. Może ona polegać na rekonstrukcji ściany pęcherza lub odprowadzaniu moczu powyżej pęcherza. 
  • Przetoka w jamie ustnej na ogół tworzy się w dziąśle na skutek stanów zapalnych i ropni zębów. Może być otwarta do wewnątrz lub nawet otworzyć nieprzyjemnie wyglądający otwór w policzku. Choć może wydawać się, że przetoka w jamie ustnej jest jedną z mniej skomplikowanych problemów, to może ona stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Ropnie i ropne przetoki w ustach mogą wywoływać groźne powikłania na skutek rozprzestrzeniania się bakterii po całym organizmie. Konieczne jest wówczas leczenie antybiotykami w celu usunięcia czynników wywołujących ropień, a następnie chirurgiczna rekonstrukcja zniszczonych tkanek przez dentystę chirurga.
  • Przetoka w piersi powstaje na skutek ropni w piersi, które najczęściej tworzą się u kobiet karmiących piersią na skutek zakażenia bakteriami, szczególnie gronkowcem. 

Przetoka u noworodka

Przetoka może mieć charakter wrodzony i wtedy często wymaga leczenia już u noworodka, choć niekiedy trzeba poczekać do odpowiedniego wieku, aby wykonać operację. Przetoki wrodzone mogą występować w różnych, zaskakujących miejscach ciała - na przykład w zespole Parkesa-Webera pojawiają się pomiędzy naczyniami krwionośnymi.

Zdarza się również, że przetoki wrodzone nie są groźne. Rezygnuje się wtedy z leczenia operacyjnego, dopóki nie zostaną zauważone objawy ewentualnych powikłań, jak wycieki z przetoki czy pojawienie się ropy. Decyzję o operacji przetoki u noworodka podejmuje zawsze zespół wyspecjalizowanych lekarzy.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Przetoka sztuczna, czyli stomia

Przetoka może być też stworzona sztucznie przez lekarzy po niektórych operacjach. Takie przetoki nazywamy stomiami. Najczęściej stosowane są:

  • przetoka odżywcza - umieszczana w górnych odcinkach układu pokarmowego, umożliwia żywienie dojelitowe, gdy nie jest ono możliwe ze względu na choroby przełyku;
  • przetoka wydalnicza - umieszcza się ją na brzuchu, aby mocz i kał mogły uchodzić do specjalnie umocowanych woreczków; stosuje się ją po zabiegach chirurgicznych lub w przypadku takich chorób jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy nowotwory; takie przetoki mogą mieć charakter czasowy lub być zakładane na stałe.

Przetoka ropna - czy są podstawy do obaw?

Przetoka może zacząć ropieć. Dzieje się tak szczególnie w przypadkach, kiedy powstaje ona na skutek już istniejącego ropnia. Przetoka ropna jest zawsze powodem do niepokoju, nie tylko dlatego, że goi się gorzej od takiej, w której nie występuje ropień. Ropa jest sygnałem, że pojawiły się groźne bakterie, które mogą rozprzestrzeniać się po organizmie i prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego lub sepsa. W takich wypadkach należy wykonać antybiogram i rozpocząć celowane leczenie antybiotykami.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej