Co to jest posocznica (sepsa)? Jakie mogą być przyczyny sepsy meningokokowej i moczowej?

Getty Images

Przyczyny sepsy, czyli zakażenia ogólnoustrojowego, są liczne. Wśród najczęściej występujących wymienia się zapalenie płuc, infekcje układu moczowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy infekcje w obrębie jamy brzusznej. Sepsę nierzadko stwierdza się na oddziałach intensywnej terapii.

Sepsa (z łac. sepsis) to gwałtowna, uogólniona, zapalna reakcja organizmu na zakażenie. Alternatywnie określa się ją posocznicą. Przyczyny sepsy mogą być różnorakie. Podłożem jej powstania są krążące we krwi patogeny, takie jak bakterie i ich toksyny, grzyby, wirusy. Stan ten uważa się za bezpośrednie zagrożenie życia. W jego przebiegu następuje niewydolność niezbędnych do funkcjonowania organizmu narządów, w tym wątroby, nerek, serca czy płuc.

Przeczytaj też: Co to jest wstrząs septyczny? Objawy, postępowanie i leczenie

Sepsa – przyczyny choroby

Przyczyny choroby, jaką jest sepsa, w około połowie przypadków dotyczą zakażeń płucnych. W etiologii posocznicy szczególne miejsce zajmują także zakażenia jamy brzusznej (około 24%), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenia układu moczowego, infekcje zębów i tkanek okołozębowych. Różne drobnoustroje wywołują inne rodzaje posocznicy, przy czym najczęściej dochodzi do niej w wyniku zakażenia bakteryjnego. Szacuje się, że bakterie wywołują około 75–85% przypadków sepsy.

Przyczyny sepsy w środowisku pozaszpitalnym to przede wszystkim: meningokoki (z łac. Neisseria meningitidis), pałeczki hemofilne (z łac. Haemophilus influenzae), pneumokoki (z łac. Streptococcus pneumoniae), paciorkowce ropne (z łac. Streptococcus pyogenes). W warunkach pozaszpitalnych posocznica rozwija się przeważnie w populacji ludzi młodych. W sposób szczególny na jej powstanie narażone są osoby, które przez długi czas przebywają w dużych skupiskach ludzkich, jak np. żłobki, szkoły, przedszkola, koszary, więzienia.

Przyczyny sepsy szpitalnej to najczęściej oporne na antybiotyki bakterie, jak gronkowiec złocisty (z łac. Staphylococcus aureus) czy pałeczka ropy błękitnej (z łac. Pseudomonas aeruginosa). Dodatkowo Acinetobacter baumannii, Klebsiella pneumoniae, paciorkowce. Posocznica szpitalna rozwija się głównie wśród osób przewlekle chorych, po operacjach, długotrwałej chemioterapii, antybiotykoterapii czy radioterapii. Częstość jej występowania według danych Polskiej Grupy Roboczej ds. Sepsy szacowana jest na 30% chorych leczonych na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Uważa się ją za drugą – zaraz po chorobach układu krążenia – główną przyczynę zgonu na OIT.

Sepsa meningokokowa – przyczyny

Przyczyną sepsy meningokokowej jest zakażenie bakterią Neisseria meningitidis, czyli dwoinką zapalenia opon mózgowych. To Gram- ujemna bakteria przenoszona wśród ludzi drogą kropelkową podczas kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą. Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego w 2017 roku w Polsce zarejestrowanych zostało 156 przypadków sepsy meningokokowej, na którą chorują przeważnie małe dzieci (w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia) oraz nastolatki i młodzi dorośli w wieku 16–21 lat. Specjaliści podkreślają, że ten rodzaj sepsy jest jednym z najbardziej zaraźliwych i może wywołać wybuch ognisk zachorowań. Choroba ma piorunujący przebieg. Czas, jaki mija od pojawienia się pierwszych przypominających grypę objawów do pełnoobjawowej postaci, to kilkanaście godzin. Jak donosi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w Polsce najczęściej stwierdza się zakażenia meningokokami z grupy B (około 70%) lub grupy C (około 25%). Znacznie rzadziej sepsa meningokokowa jest wynikiem zakażenia meningokokami W-135 i Y. Podkreślić należy, że przed drobnoustrojami tymi można ustrzec się, stosując szczepionki. Szczepienie na meningokoki należy do grupy zalecanych, w związku z czym nie jest objęte refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Urosepsa – przyczyny

Kolejnym rodzajem posocznicy jest urosepsa. Jej przyczynami są choroby układu moczowego. Tzw. posocznica moczowa wystąpić może bez względu na płeć czy wiek, choć znacznie częściej stwierdza się ją w populacji dzieci niż dorosłych. Definiuje się ją jako stan obecności w krwiobiegu bakterii pochodzących z układu moczowego. Przyczynami sepsy moczowej są najczęściej zaburzenia w odpływie moczu, będące konsekwencją stanów, takich jak przerost prostaty, kamica moczowa, refluks moczowodowy (cofanie się moczu do moczowodów i nerek), zwężenia górnych i dolnych dróg moczowych, dysfunkcja neurogenna pęcherza. Dodatkowo podłożem jej powstania bywają guzy umiejscowione w drogach moczowych, a nawet ciąża. Ryzyko wystąpienia urosepsy podnoszą wymagające cewnikowania powikłania po zabiegach w obrębie dróg moczowych. Do jej powstania predysponują także: niedobory odporności, zażywanie leków immunosupresyjnych, cukrzyca, uzależnienie od alkoholu, niewydolność nerek. Najczęściej stwierdzanymi bakteriami w przebiegu urosepsy są: Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), Klebsiella czy Proteus enterobacter, bakterie niefermentujące Pseudomonas spp. Czynnikiem etiologicznym okazać mogą się także grzyby, w tym zwłaszcza gatunek Candida albicans.

Przeczytaj też: Sepsa u dzieci – jak rozpoznać objawy sepsy u dziecka i jakie są rokowania?

Bibliografia:

  • P. Zapała, B. Dybowski, P. Radziszewski, Posocznica moczowa, urosepsa, „Przegląd Urologiczny” 2013, 1(77), s. 25–29.
  • E. Talarek, Inwazyjna choroba meningokokowa u dzieci, „Forum Zakażeń” 2014, 4(6), s. 357–364.
  • M.T. Paradowski, M. Szablewski, J. Majda, Sepsa. Prokalcytonina, BioMérieux Polska Sp. z o.o, Warszawa 2006.

    Zobacz też film: Czym jest sepsa/Sepsa choroba czy objaw?

Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 13.08.2020,
Opublikowano: 13.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej