Co to jest pandemia? Kiedy się o niej mówi i czym się różni od epidemii?
Fot: d3sign / gettyimages.com
Pandemia to sytuacja, w której dana choroba zakaźna bardzo szybko się rozprzestrzenia i zaczyna obejmować cały świat. Jak można ją zatrzymać i czym pandemia różni się od epidemii?
Choroby zakaźne mogą być bardzo niebezpieczne. Zdarza się, że bardzo szybko się rozprzestrzeniają i atakują znaczną część populacji. W sytuacji, gdy dane schorzenie w jednym czasie obejmie duży obszar mówi się o pandemii - czyli epidemii choroby zakaźnej.
Pandemia a epidemia - czym się różnią?
Termin epidemia odnosi się do zwiększonej liczby zachorowań na danym obszarze w określonym czasie. O pandemii mówi się w sytuacji, gdy epidemia rozprzestrzeni się na bardzo duży obszar lub na cały świat.
Choroby, które mogą prowadzić do pandemii charakteryzują się:
niską śmiertelnością zakażonych osób;
wysoką zaraźliwością;
długim okresem zaraźliwości, osoba, która jest nosicielem patogenu może nie mieć objawów i zarażać innych;
brakiem odporności na patogen u populacji.
Infekcja bakteryjna czy wirusa? Jak je odróżnić? Dowiecie się tego z filmu?
Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić Źródło: 36,6
Do największych pandemii w historii należą:
grypa hiszpańska - w latach 1918-1919 grypa zabiła ponad 50 mln ludzi na całym świecie;
grypa azjatycka - pandemia wybuchła w 1975 roku, zabiła 1 mln osób;
grypa Hong-Kong - pandemia wybuchła w 1968 roku, z jej powodu zmarło milion osób;
grypa A/H1N1 - w latach 2009–2010 ten rodzaj grypy zabił 150–580 tysięcy osób;
dżuma Justyniana - wybuchła w VI wieku i uśmierciła 40 proc. mieszkańcu Konstantynopola;
czarna śmierć - to choroba, którą wywołały pałeczki dżumy (Yersinia pestis), najprawdopodobniej pierwsze ognisko choroby pojawiło się w Chinach lub w Azji Środkowej, a poprzez Jedwabny Szlak trafiła na Krym, następnie rozlała się na Europę i basen Morza Śródziemnego. Przypuszcza się, że chorobotwórcze patogeny przenosiły pchły, które bytowały na szczurach, czarna śmierć zabiła 200 milionów osób;
ospa prawdziwa - nazywana też czarną ospą w XVI wieku zebrała żniwo w Ameryce Północnej i Południowej, w XVIII wieku dotarła do Europy, gdzie zabiła około 60 milionom ludzi;
cholera - szacuje się, że tylko w Indiach choroba zabiła 40 milionów, w Europie i Ameryce z jej powodu zmarło ok. 100 tysięcy ludzi;
dżuma - choroba pojawiła się w Chinach w XIX wieku, następnie rozprzestrzeniła się na pozostałe kontynenty. Tylko w Chinach zabiła około 12 milionów ludzi;
wielka zaraza w Londynie - w latach 1665-1666 w Londynie pojawiła się nieznana choroba, która zabiła 100 tysięcy osób. Zdaniem badaczy tajemniczą chorobą, która dotarła do Londynu wraz z holenderskim statkiem to dżuma.
Pandemia - jak ją zatrzymać?
Zatrzymanie pandemii nie jest proste. Wymaga wielu - zakrojonych na szeroką skalę - działań. Tylko trzymanie i przestrzeganie ustalonych zasad daje szansę zatrzymać rozwój epidemii. Chodzi tu o wprowadzenie częstszych kontroli, np. na lotniskach, czy zamykanie urzędów i szkół. Niezwykle ważna jest edukacja ludzi z obszarów dotkniętych pandemią. To w dużej mierze od ich podejścia i stopnia, w jakim przestrzegają zasad bezpieczeństwa.
Równocześnie powinny być prowadzone badania nad lekiem czy szczepionką, które mogłyby pomóc w leczeniu chorych i powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się choroby.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 27.02.2020,
Opublikowano: 27.02.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?