Co to jest lanolina? Zastosowanie i działanie lanoliny

Fot. esemelwe / Getty Images

 Lanolina to wosk z owczej wełny, który znalazł zastosowanie jako składnik kosmetyków i leków, a zwłaszcza maści regenerujących brodawki matek karmiących. Jest nierozpuszczalna w wodzie i ma żółtawy kolor, który w trakcie ucierania z roztworami wodnymi jaśnieje. To naturalny emulgator.

Lanolina to surowiec wytwarzany przez owce, który chroni ich wełnę przed zamoczeniem. Od dawna wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry, zapewnia jej natłuszczenie, oczyszczenie i wygładzenie. Wykazuje też pozytywny wpływ na włosy i paznokcie. Lanolinę znajduje się nawet w preparatach do pielęgnacji niemowląt. To częsty składnik płynów do prania i płukania, który usuwa zabrudzenia i zmiękcza materiał.

Co to jest lanolina?

Lanolina wywodzi się z języka łacińskiego od słowa lano ‘wełna’. To rodzaj wosku zwierzęcego, który otrzymuje się w wyniku czyszczenia owczej wełny. Stąd też zwyczajowo nazywana jest tłuszczopotem owczym. Wyodrębniana jest podczas prania wełny przed jej dalszym przerobem. Lanolina doskonale miesza się z większością surowców kosmetycznych, ułatwiając przy tym ich wprowadzenie do różnych receptur.

Lanolina topi się w temperaturze 36–42°C, w wyniku czego powstaje klarowna, ciemnożółta ciecz. W jej składzie znajdują się m.in. estry i poliestry wysokocząsteczkowych alkoholi i kwasów tłuszczowych, wolnych alkoholi i steroli. Lanolina dobrze wiąże wodę. Może wchłonąć jej dwukrotnie więcej niż sama waży. Tworzy wówczas stabilną emulsję. Płynna frakcja lanoliny nosi nazwę oleju lanolinowego. Pełni też rolę stabilizatora emulsji, czyli zapobiega rozwarstwianiu się faz w trakcie przechowywania produktu.

Jakie są rodzaje lanoliny?

Wyodrębnia się lanolinę bezwodną (z łac. Lanolinum anhydricum) i lanolinę uwodnioną (z łac. Lanolinum hydricum). W pierwszym przypadku chodzi o oczyszczony i odwodniony wosk. Lanolina bezwodna dzięki odpowiedniej obróbce nie wykazuje charakterystycznego zapachu i jest mniej żółta. To właśnie ta forma wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Z kolei lanolina uwodniona zawiera 25–28% wody. Stosuje się ją przy wykonywaniu apretury (proces uszlachetniania materiałów, takich jak drewno czy tkaniny), konserwacji łodzi ze względu na działanie antykorozyjne, natłuszczaniu mechanizmów, produkcji prezerwatyw. Stanowi też składnik smarów narciarskich.

Gdzie można kupić i ile kosztuje bezwodna lanolina?

Czystą lanolinę można kupić w większości aptek i drogerii czy dzięki sprzedaży internetowej. Za opakowanie 250 g naturalnej i bez żadnych dodatków lanoliny zapłaci się około 35 zł.

Wykorzystanie lanoliny w kosmetyce

Lanolina w kosmetyce znalazła szerokie zastosowanie, w tym zarówno w preparatach przeznaczonych dorosłych, jak i dla małych dzieci (polecana przy pieluszkowym zapaleniu skóry u niemowląt). Ten wartościowy wosk znajduje się w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Występuje w kremach do twarzy, balsamach do ciała, pomadkach i błyszczykach do ust, odżywkach i maskach na włosy, środkach do popękanej skóry na piętach, dezodorantach, mydłach.

Polecamy: Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy

Wpływ lanoliny na skórę

Lanolina ma cechy zbliżone do naturalnej warstwy lipidowej skóry człowieka. Dzięki temu skutecznie uzupełnia braki lipidów. Jako substancja renatłuszczająca znajduje się w preparatach myjących. Doskonale zmiękcza naskórek, zmniejsza łuszczenie się skóry, łagodzi pęknięcia i zranienia. Wykazuje działanie oczyszczające, wygładzające i nawilżające. Wnikając w głąb skóry, normalizuje jej gospodarkę wodną. Tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Zapobiega keratynizacji, czyli nadmiernemu narastaniu naskórka. Dzięki niej zawarte w preparatach substancje odżywcze i witaminy wnikają głębiej w skórę.

Polecamy: Peeling do ciała, twarzy i stóp – rodzaje peelingów kosmetycznych i domowe metody złuszczania naskórka

Wpływ lanoliny na włosy i paznokcie

Lanolinę z powodzeniem można stosować na włosy. Regeneruje i nawilża zniszczone kosmyki. Chroni przed zbyt szybką utratą koloru włosów farbowanych. Wygładza włosy i redukuje problem ich nadmiernego puszenia się. Polecana jest osobom o wysuszonych i rozdwajających się włosach. Mimo iż lanolina jest lepkim woskiem, to po nałożeniu nie przetłuszcza włosów i nadaje połysk. Chroni włosy przed niekorzystnych działaniem czynników zewnętrznych, wysoką temperaturą związaną z suszeniem albo szkodliwym efektem zabiegów fryzjerskich. Lanoliny używa się też do zmiękczania skórki przy paznokciach.

Polecamy: Jak przygotować naturalne maseczki na włosy? Jakie mają działanie?

Co zrobić, aby poprawić porost włosów? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Lanolina w przemyśle farmaceutycznym

Lanolina to częsty składnik preparatów do pielęgnacji brodawek kobiet karmiących piersią, które zmagają się z ich podrażnieniem. Ma postać maści o działaniu regenerującym, ochronnym, nawilżającym, natłuszczającym, łagodzącym. Pozostawia skórę miękką i jędrną. Za opakowanie 15 ml zapłaci się około 12 zł.

Lanolinę wykorzystuje przy produkcji opatrunków ze względu na przyspieszenie procesu gojenia ran i łagodzenia stanów zapalnych. Dodatkowo stosuje się ją w preparatach dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

Lanolina a alergia

Lanolina powodowała niegdyś alergię. Podczas wstępnej obróbki wełny owczej wykorzystuje się detergenty, które mogą częściowo wnikać do wosku owczego. Na szczęście stosowane obecnie udoskonalone metody pozyskiwania wosku owczego zapobiegają takim sytuacjom.

Lanolina do prania

Lanolina to sprawdzony środek do prania. Doskonale nada się do czyszczenia mocno zabrudzonych materiałów. Stanowi częsty składnik płynów do prania i płukania. W sposób szczególny wskazana jest podczas prania wełnianej pościeli.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 21.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej