Co to jest koronarografia? - na czym polega, ile trwa zabieg, przygotowanie, wskazania i powikłania 

Fot: WavebreakmediaMicro / fotolia.com

Koronarografia służy badaniu tętnic wieńcowych przez ocenę nasilenia występujących w nich zmian miażdżycowych. Zabieg polega na wprowadzeniu do tętnicy płynu cieniującego, który umożliwia dokładniejszą obserwacje płytki miażdżycowej na ekranie monitora RTG. Najczęściej występujące powikłania koronarografii to np.: wystąpienie krwiaka lub tętniaka, a także silne reakcje alergiczne. 

Zabieg koronografii jest badaniem diagnostycznym, a nie sposobem leczenia choroby niedokrwiennej serca. Przed czynnościami zabiegowymi pacjent powinien być poinformowany o wszystkich możliwych powikłaniach, jakie mogą wystąpić.

Koronografia – co to jest?

Koronarografia, czyli angiografia tętnic wieńcowych, to badanie tętnic wieńcowych, które odpowiadają za ukrwienie serca. Zabieg pozwala ocenić kondycję mięśnia sercowego a także natężenie zmian miażdżycowych. Zatkanie tętnic może doprowadzić do zawału, z kolei ich zwężenie powoduje niedokrwienie, co wywołuje chorobę wieńcową. Zabieg koronarografii pozwala również ocenić efektywność dotychczasowego leczenia lub dobrać indywidualną kurację, np. po balonikowaniu serca.

Zobacz film: Co to jest koronarografia? Źródło: 36,6

Koronarografia – wskazania i przeciwwskazania

Koronarografia serca wykonywana jest najczęściej u osób z chorobą wieńcową. Wskazaniem do zabiegu jest również:

  • uczucie ucisku i palenia z mostkiem, czyli tzw. bóle wieńcowe,
  • niedawno przebyty zawał serca,
  • zaburzenia rytmu mięśnia sercowego,
  • tętniak aorty,
  • nieprawidłowy wynik próby dobutaminowej (próby obciążeniowej serca),
  • wady zastawek aortalnych, np. niedomykalność,
  • zatrzymanie krążenia o nieokreślonym źródle,
  • niewydolność mięśnia sercowego.

Przeciwwskazania do badania tętnic wieńcowych to: ciąża, anemia, zaburzenia krzepliwości krwi, przewlekła niewydolność nerek, obecność płynu przesiękowego w płucach, zapalenie wsierdzia, silne infekcje, którym towarzyszy wysoka gorączka, krwawienia przewodu pokarmowego lub niedawno przebyty udar mózgu.

Koronarografia – na czym polega?

Zabieg koronarografii wykonuje się w pracowaniach hemodynamiki. W czasie badania pacjent leży nieruchomo. Po znieczuleniu miejscowym do tętnicy udowej, ramiennej lub promieniowej, wprowadzany jest cewnik z kontrastem (specjalnym płynem). Dzięki niemu tętnice wieńcowe stają się lepiej widoczne dla aparatu RTG, którym będą wykonywane zdjęcia rentgenowskie w czasie zabiegu. Po zakończeniu koronarografii lekarz wyjmuje cewnik, a w miejsce nacięcia nakłada opatrunek uciskowy. Pacjent musi pozostać w nieruchomej pozycji z wyprostowaną nogą lub ręką przez kilka godzin, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia krwiaka. Po zabiegu zaleca się pić dużo wody (przynajmniej 1,5 litra), aby przyspieszyć wypłukiwanie kontrastu.

Koronarografia – przygotowanie

Przed badaniem tętnic wieńcowych wykonuje się badania krwi, EKG, RTG klatki piersiowej, echo serca oraz wykonuje się test wysiłkowy. Do zabiegu należy pozbyć się protez zębowych oraz zdjąć biżuterię. W dniu zabiegu należy być na czczo. Nie należy także przyjmować leków na cukrzycę, za wyjątkiem zredukowanej dawki insuliny. Jeżeli cewnik z kontrastem będzie wprowadzany do tętnic przez dojście udowe, zaleca się ogolenie pachwiny. Do szpitala należy także zabrać ze sobą dokumentację medyczną, spis przyjmowanych leków, ubezpieczenie oraz skierowanie od lekarza rodzinnego na zabieg. Przed koronarografią warto też zaszczepić się przeciw żółtaczce, czyli wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W przypadku uczulenia na środki cieniujące bądź skłonność do obfitych krwawień należy o tym poinformować lekarza, który będzie wykonywał zabieg.

Koronarografia – ile trwa?

Koronarografia trwa zazwyczaj 30-60 minut. Po zabiegu pacjent musi leżeć nieruchomo przez około 6 godzin. Koronarografia wiąże się również z kilkudniowym pobytem w szpitalu. Po wypisaniu do domu przez przynajmniej 7 dni należy oszczędzać nakłutą kończynę i zrezygnować z ćwiczeń wysiłkowych i długich spacerów.

Jeżeli po wykonanej koronarografii nie wystąpiły żadne powikłania, nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań. Zdarza się jednak, że stan naczyń wieńcowych jest na tyle poważny, że pacjent wymaga kolejnego zabiegu stentowania bądź założenia bajpasów.

Koronografia – powikłania

Badanie tętnic jest zabiegiem inwazyjnym dlatego wiążę się z ryzykiem wystąpienia powikłań. W miejscu nakłucia może pojawić się krwiak, tętniak bądź zakrzep w wyniku oderwania się blaszki miażdżycowej. Zaburzenia neurologiczne mogą wystąpić na skutek reakcji uczuleniowej na płyn cieniujący (kontrast). Po zabiegu czasem pojawia się swędząca wysypka, ból w klatce piersiowej, nudności, wymioty, duszność lub ból głowy. U pacjentów w silnymi obciążeniami kardiologicznymi poważne powikłania to np.: arytmia serca, niewydolność krążenia lub uszkodzenie naczyń tętniczych, które wymaga natychmiastowej reakcji.

Zobacz film: Tętniak mózgu - przyczyny, rodzaje, objawy i sposoby leczenia tętniak mózgu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 30.03.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej