Co to jest kolposkopia? Przygotowanie i wyniki badania

Fot.: serhiibobyk / stock.adobe.com

Kolposkopia jest ważną metodą diagnostyczną wykrywającą przednowotworowe i wszesnonowotworowe zmiany w obrębie szyjki macicy. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje się je za pomocą kolposkopu, umożliwiającego nawet czterystukrotne powiększenie obserwowanego obszaru. 

Kolposkopia jest prostym badaniem, które polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz sromu i pochwy za pomocą kolposkopu. Jest to specjalny mikroskop, dzięki któremu lekarz może obejrzeć narządy rodne kobiety w dużym powiększeniu. Pozwala to na wykrycie przedklinicznych postaci nowotworów szyjki macicy, które są w 100% wyleczalne. W trakcie badania kolposkopowego lekarz może pobrać wycinek tkanki do badania lub określić zakres planowanego zabiegu.

Kolposkopia szyjki macicy – wskazania

Kolposkopia jest badaniem ginekologicznym pozwalającym na dokładne obejrzenie dolnych części układu rozrodczego kobiety. Wykonuje się je za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego mikroskopu, który powiększa nawet kilkaset razy i umożliwia uzyskanie obrazu trójwymiarowego. Można w nim zastosować specjalne filtry, które ułatwiają ocenę budowy kobiecych narządów rozrodczych. Niektóre kolposkopy mają funkcję robienia zdjęć lub nagrywania filmów z przebiegu badania, które wykorzystywane są w trakcie przygotowań do zabiegu chirurgicznego.

Co to jest kolposkopia? Przygotowanie i wyniki badania:

Zobacz film: Co to jest kolposkopia? Źródło: 36,6.

Kolposkopia ginekologiczna powinna być wykonana, gdy:

  • wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy,
  • u kobiety wykryto infekcję wirusową brodawczakiem ludzkim (HPV),
  • niezbędna jest kontrola wykrytych w poprzednim badaniu zmian,
  • konieczna jest dokładna ocena zmian, które wskazują na stan przedrakowy, raka przedinwazyjnego lub raka naciekającego,
  • konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego – jest to kolposkopia z weryfikacją histopatologiczną.

Kolposkopia – na czym polega i ile trwa?

Kolposkopia trwa zaledwie kilkanaście minut i może być wykonana podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kobieta kładzie się na fotelu ginekologicznym, a lekarz wsuwa do pochwy wziernik, który pozwala rozchylić jej ścianki. Następnie przysuwa kolposkop, który wygląda jak duża lornetka na statywie.

Przez kolposkop lekarz ogląda pochwę, szyjkę macicy i jej ujście. Kolejnym etapem badania jest przemycie szyjki chlorkiem sodu, aby usunąć śluz i ocenić naczynia oraz nabłonek. Następnie lekarz przemywa szyjkę kwasem octowym, a później płynem Lugola. Powoduje to zabarwienie nabłonka i odróżnienie fragmentów uszkodzonych lub pokrytych guzkami. Po zauważeniu niepokojących zmian lekarz pobiera wycinek do analizy histopatologicznej.

Badanie kolposkopowe coraz częściej wykonywane jest za pomocą wideokolposkopów, które wyposażone są w minikamery. Pacjentka wraz z wynikiem otrzymuje wówczas płytę CD z nagraniem badania lub zdjęciami oglądanych tkanek. Badanie jest na tyle bezpieczne, że można je przeprowadzać u kobiet w każdym wieku. Kolposkopia jest dozwolona także w ciąży i może być wykonywana wielokrotnie.

Kolposkopia – przygotowanie do zabiegu

Kolposkopia może być wykonana w czasie badania ginekologicznego. Aby wynik był miarodajny, należy odpowiednio się do niej przygotować:

  • badanie najlepiej wykonać między 10. a 20. dniem cyklu,
  • na dobę przed badaniem nie należy uprawiać seksu i wykonywać irygacji pochwy,
  • przed badaniem trzeba wyleczyć wszelkie stany zapalne narządów rodnych,
  • należy poinformować lekarza o uczuleniu na jod lub skłonności do nadmiernych krwawień.

Badania nie wolno wykonywać w czasie krwawienia miesiączkowego.

Kolposkopia – wyniki

Badane histopatologiczne jest prawidłowe, jeśli w otrzymanym obrazie kolposkopowym widać:

  • strefę przekształceń nabłonka,
  • nabłonek walcowaty,
  • nabłonek wielowarstwowy płaski.

Nieprawidłowe wyniki kolposkopii szyjki macicy stwierdza się, gdy:

  • przejrzystość nabłonka w próbie z kwasem octowym jest zmniejszona,
  • architektura nabłonka przypomina mozaikę,
  • w próbie jodowej niektóre pola nabłonka nie ulegają zabarwieniu – są to obszary seronegatywne,
  • rysunek naczyniowy jest zmieniony.

Kolposkopia jest badaniem bardzo dokładnym i mało inwazyjnym, ale nie pozwala na ostateczne rozpoznanie raka szyjki macicy. W tym celu niezbędne jest pobranie fragmentu podejrzanej zmiany i przeprowadzenie badania histopatologicznego. Problem z oceną prawidłowości ścian szyjki macicy pojawia się zwłaszcza u kobiet, u których zmiany są efektem wykonywanych w przeszłości procedur ginekologicznych lub pojawiły się w związku z menopauzą.

Wynik kolposkopii, który wskazuje na raka szyjki macicy:

  • problem z uchwyceniem granic między nabłonkami,
  • niemożność uwidocznienia i oceny nabłonka szyjki macicy,
  • urazy mechaniczne i zmiany zapalne nabłonka.

Interpretację wyników kolposkopii zawsze należy pozostawić lekarzowi. W razie wątpliwości może on zlecić wykonanie biopsji zmian, cytologii lub innych badań, które pozwolą dokładnie ocenić charakter zmian występujących na szyjce macicy. 

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 16.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej